fbpx
Таг: Словенија

таг: Словенија

Словенија донираше над 200.000 евра за дигитализација на македонскиот Државен архив

Во Министерството за економија, туризам и спорт на Република Словенија, денеска беше потпишан Договор за донација од 218.000 евра, наменети за реализација на процесот на дигитализација на историските документи и архивските материјали во Државниот архив на С. Македонија. Договорот во Љубљана го потпишаа директорот на Државниот архив, Емил Крстески и директорката на словенечкиот Центар за меѓународна соработка и развој, Мојца...

Ковачевски: Македонија припаѓа во ЕУ, ја имаме поддршката од Словенија

Премиерот Димитар Ковачевски денеска се сретна со неговиот колега од Словенија, Роберт Голоб. Како што информираат од владиниот кабинет, на билатерален состанок учествувале и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, вицепремиерката и министерка за надворешни и европски работи на Словенија, Тања Фајон и министерката за дигитализација на Словенија, Емилија Стојменова Дух. „На состанокот беше констатирано дека Северна Македонија...

Во Словенија студираат речиси 1.500 македонски студенти, како да се вратaт назад?

Како да се најде перспектива и мотивација македонските студенти што студираат во Словенија да се вратат во Северна Македонија, беше целта на денешниот настан и двете панел-дискусии, во организација на Амбасадата на Република Словенија во соработка со Стопанската комора на Северна Македонија, Друштвото на словенечки и македонски стопанственици и Економскиот факултет при Универзитетот Љубљана. Учесниците на панел-дискусијата „Враќање и задржување...

Реизданијата на „Алан Форд“ и „Инкал“ избрани за најдобри за 2022 г. од читателите на Stipovi.com

Овогодишниот избор за стрип на годината ја потврди регионалната популарност на легендарниот италијански стрип „Алан Форд“, во голема конкуренција на претежно лиценцни изданија. Stripovi.com е највлијателниот портал за стрипови во регионот на бивша Југославија, основан во Загреб од 2001 година како комбинација на форум и онлајн енциклопедија. Оваа онлајн заедница од 2007 година организира избор за најдобар стрип на годината,...

Словенечка „Левица“ дозволи истополови парови да посвојуваат деца

Во Словенија од вчера на сила стапија измените на Семејниот законик, според кои бракот повеќе не е животна заедница на маж и жена, туку животна заедница на две лица, а на истополовите парови сега им се овозможува да посвојуваат деца, јави Радио-телевизија Словенија. Според објаснувањето на словенечкото Министерство за труд, брачните другари или обичните партнери можат заеднички да посвојат дете,...

Како фотографија од Словенија стара 12 години стана руски доказ за „валканата бомба“ на Украина

Словенечката влада официјално реагираше  дека фотографијата која  руското Министерство за надворешни работи ја користи во својата објава на Твитер, е фотографија на Агенцијата за радиоактивен отпад на Словенија (АРАО) од 2010 година. Во реакцијата на словенечката влада  е пренесена и изјавата на  Санди Вршек, директор на АРАО, во којашто се вели „Радиоактивниот отпад во Словенија се складира безбедно и...

Пендаровски: На земјите од Западен Балкан им треба пристап до механизмите на ЕУ за справување со економската криза

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Брдо кај Крањ, Словенија, учествуваше на 11. состанок на лидерите на земјите учеснички во процесот Брдо-Бриони, на кој се дискутираше за актуелните клучни теми во регионот и Европа, за процесот на проширување на Европската Унија со земјите од Западен Балкан, за безбедносната состојба и руската агресија врз Украина, како и за мерките и начините...

Словенија добива левичарско-либерална влада, Роберт Голоб избран за премиер

Словенечкиот парламент синоќа со 54 гласа „за“ го избра Роберт Голоб, предводник на либерално-зеленото Движење Слобода за нов словенечки премиер којшто доаѓа на местото на Јанез Јанша, јавува весникот Индипендент. Изборот на Голоб доаѓа откако неговото движење како победник на парламентарните избори вчера потпиша коалициски договор со Социјалдемократите на Тања Фијон и партијата Левица на Лука Месец. Во посебно гласање...

Јанез Јанша со убедлив пораз по изборите во Словенија заминува од премиерското место

По повеќе од две години премиер на Словенија, Јанез Јанша ќе мора да си замине од премиерското место по резултатите од парламентарните избори што се одржаа вчера во Словенија. Неодамна формираната опозициска партија Движење Слобода на менаџерот Роберт Голоб освои 34,5 отсто од гласовите или 41 од вкупно 90 места во словенечкиот парламент, јавува Гардијан. Десниот популист Јанез Јанша и...

Заев од Словенија: Чекорите што Радев ги презема во име на Бугарија се навреда за македонските граѓани

Премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев, вчера од самитот на ЕУ за Западен Балкан во Брдо, Словенија, во изјава за медимуте порача оти e јасно дека само една членка на ЕУ - Бугарија - се противи за почетокот на преговори за зачленување на Северна Македонија во Европската Унија (ЕУ). Тој порача дека бугарските барања, најново изјавени преку настапот на...

Урсула фон дер Лајен: Сигурна сум дека ЕУ ќе успее на терен да ги реши проблемите со Западен Балкан

Во текот на денот разговаравме за дијалогот, за подготвеноста да се реши проблемот но и за капацитетите за проблематичните области. Сето тоа ЕУ го доживеала во нашата модерна историја од 70 години, така ја изградивме ЕУ, сигурна сум дека ќе успеее да ги решиме овие прашања, порача претседателката на Европската Кмисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен, на заедничката прес-конференција...

Заев: Ако ЕУ не дејствува разочарувањата ќе бидат непоправливи

Народите на Западен Балкан очекуваат декларациите на ЕУ да се преточат во дела. Според соопштението од Владата, ова премиерот Заев го истакнал на денешната прва негова средба при посетата на Словенија по повод Самитот на ЕУ за Западен Балкан во Брдо-Крањ. „Ако ЕУ не дејствува, разочарувањата кај народите од регионот ќе бидат непоправливи и на огромна штета на големата европска...

Димитров: Без Балканот Европската Унија не е комплетна

Дури и најдобрата формулација на зборови нема да биде доволна за да ја вратиме надежта и довербата во европското ветување за иднината, порача македонскиот вицепремиер за европски прашања Никола Димитров денеска на „Економскиот форум Белград“, односно во дискусијата „ЕУ-Западен Балкан: Што може да очекуваме од состанокот на ЕУ во Словенија?“. Главниот фокус на дискусијата беше ставен на европската перспектива на...

Сочувство од словенечкиот и од српскиот претседател по трагедијата во Тетово

Претседателот Стево Пендаровски денеска телефонски разговарал со претседателот на Република Словенија, Борут Пахор, при што првиот човек на Словенија во свое лично име и во име на граѓаните на Република Словенија изрази најдлабоко сочувство до семејствата и блиските на загинатите во синоќешниот пожар во модуларната болница во Тетово и посака побрзо опоравување на повредените, соопшти Кабинетот на Претседателот на...

Бугарија и Словенија испраќаат помош во земјава за гаснење на пожарите

Откако Србија во текот на вчерашниот ден се одлучи да испрати четири хеликоптери за гаснење на пожарите во земјава, најавено е дека помош денеска ќе пристигне од Бугарија и Словенија. По вчерашниот телефонски разговор меѓу министерката за одбрана Радмила Шекеринска и нејзиниот словенечки колега Матеј Тонин, се реализира ветувањето за помош при справувањето со пожарите во Северна Македонија. Словенија испраќа...

Недостатокот на владеење на правото во рамките на ЕУ го кочи нејзиното проширување со земјите кандидати

Во Вториот извештај на Европската Комисија за владеење на правото во ЕУ, објавен пред повеќе од една недела, беа упатени бројни критики во врска со владеењето на правото во некои од нејзините членки. Од оваа гледна точка, експертите кои говореа за Порталб.мк, се поделени дали ваквите вознемирувачки извештаи може да влијаат на проширувањето на ЕУ, и со оглед на...

Османи: Словенечкото претседателство со ЕУ ќе ја реафирмира европската перспектива на земјите од Западен Балкан

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи денеска се обрати на заедничката седница на Комисијата за европски прашања и на Националниот совет за евроинтеграции на која беа презентирани Програмата и Приоритетите на словенечкото претседателство со Советот на ЕУ. „Преземањето на водството со Советот на ЕУ, од страна на Словенија доаѓа во многу важно време за самата ЕУ која продолжува да се...

Османи ја собра европската дипломатска мрежа на амбасадорски состанок

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска одржа вонреден тематски работен состанок со Амбасадорите акредитирани во земјите членки на ЕУ и институциите поврзани со ЕУ, информираат од Министерство за надворешни работи. Состанокот се одржа на самиот почеток на словенечкото претседателство со ЕУ, што беше и главна тема на состанокот. „Следниот период, идните дипломатските делувања во однос на заокружувањето на нашето европско...

Словенечкото претседателство со ЕУ – внимателност и контроверзи

Започнува словенечкото претседателство со Европската унија – веќе второ на оваа земја откако стана членка на Унијата. Со оглед на тоа што се работи за држава од регионот со која сме имале заедничка историја, во други услови би имале големи очекувања од овие шест месеци. Меѓутоа, низата на неуспеси да се отворат преговорите со Македонија нѐ поучува да бидеме повоздржани...

Проширувањето на ЕУ со земјите од Западен Балкан е приоритет на словенечкото претседателство, истакнаа Пахор и Логар

Проширувањето на Европската Унија со земјите од Западен Балкан е геополитичко прашање од највисок приоритет, истакна денеска претседателот на Република Словенија, Борут Пахор на маргините на Преспанскиот форум за дијалог. Тој порача дека од една страна, земјите од Западен Балкан треба да го забрзаат темпото на реформските мерки, а од друга страна пак, побрзото проширување е суштински и витален интерес...

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...