fbpx
Таг: Идомени

таг: Идомени

Медиуми ги плашат Грците со старо видео од мигранти кои влегуваа во Македонија во 2015 година

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

Блокадата кај Идомени го преполови профитот на грчката железница

Бегалската блокада на железничкиот премин кај Идомени на македонско-грчката граница драстично го преполови профитот на грчката железница „Треносе“. Како што пренесува весникот „Прото тема“, загубите од неколкумесечната блокада на железничката линија поради протестите на бегалците се 2,5 пати повисоки од профитот на железницата, кој годинава се очекува да биде нешто повеќе од 2 милиони евра. Според весникот, за 15 отсто...

Се зголемува бројот на бегалци кои се обидуваат нелегално да преминат во Македонија

Затворањето на најголемиот бегалски камп кај Идомени, според грчкиот весник „Катимерини“, не стави крај на бегалските обиди за нелегално преминување кон Македонија. Грчкиот весник пренесува дека три месеци по затворањето на кампот, ситуацијата околу македонско-грчката граница повторно почнува да зоврива, со нови протести на бегалците и обиди за тајно преминување на македонска страна, со желба да се стигне до...

Нема мигранти на јужната граница, кризната состојба на сила до крајот на годината

Кризната состојба што лани во август ја прогласи Владата поради мигрантската криза, а ја одобри Собранието, и понатаму е на сила и ќе трае до крајот на оваа година. Од Центарот за управување со кризи (ЦУК) за „Мета“ велат дека во моментов ситуацијата на јужната граница е мирна, без масовен притисок, како што беше тоа случај минатата година, кога десетици илјади мигранти...

Инциденти во бегалските центри во северна Грција, петмина повредени

Во два бегалски кампови во Грција вчера дошло до тепачки, во кои повредени се неколку бегалци. Во првиот инцидент, кој се случил во еден од импровизираните кампови во непосредна близина на Идомени, дошло до кавга и пукање меѓу двајца бегалци од Пакистан. Во инцидентот повреден е еден од учесниците во тепачката, 29 годишно момче кое било пренесено во болницата...

Бегалците од Идомени се преселија на автопатот околу Евзони

Бегалците од кампот на македонско-грчката граница кои одбија да заминат во организираните бегалски центри најдоа засолниште на празните простори околу автопатот кон Солун. Илјадници луѓе сега со своите шатори се сместени на просторот на напуштени бензински пумпи околу Идомени, пред граничниот премин Евзони, во две напуштени згради на еден хотел и стара царинска зграда, како и на паркингот на хотелот...

Бегалскиот камп кај Идомени е целосно испразнет

Бегалскиот камп кај Идомени е целосно празен. Мирно и без проблеми заврши тридневната полициска акција. Околу 4.000 бегалци овие три дена се преселени во бегалски центри во Солун, Кукуш и Пиреја. Во вторникот беа пренесени нешто повеќе од 2.000 бегалци, а вчера 1.006 луѓе. Неизвесно е каде се останатите 3.000-4.000 бегалци, ако се има предвид дека во понеделникот пред почетокот на...

Идомени е речиси празно

Грчката полиција денес ги релоцира последните бегалци од Идомени. Во кампот се останати само околу 1.000-1.500 бегалци, кои најдоцна до крајот на утрешниот ден ќе бидат пренесени во бегалските центри. Некогашниот мал бегалски град, кој беше прекриен во сино-зелени шатори сега е пуст. Мнозинството од шаторите се тргнати, стојат само автобусите кои постојано се полнат со нови групи бегалци...

Бегалците бегаат од Идомени?

Релокацијата на бегалците од Идомени денеска се одвива со побавен ритам од вчера. Во текот на денот заминале само 300 бегалци. Според официјалните информации на грчката влада, во Идомени има околу 6.000 бегалци. Меѓутоа неофицијалните информации велат дека во кампот има само околу 2.000 луѓе. Илјадници од нив кои немаат статус на бегалци, односно не се од Сирија или Ирак се...

Продолжува акцијата за релокација на бегалците од Идомени

Грчките власти втор ден продолжуваат со акцијата за релокација на бегалците од Идомени. Како што соопшти грчката полиција вчера од кампот во бегалски центри биле пренесени 2.031 лице и тоа 662 бегалци од Сирија, 1.273 Курди и 96 Језиди. Вкупно 42 автобуси ги пренесоа бегалците од Идомени во седум различни бегалски центри во Солун, Кавала и Пиерија. При вчерашната акција...

Без проблеми се одвива релокацијата на бегалците од Идомени

Околу 1.500 бегалци од утринава заминаа од бегалскиот камп во Идомени. Околу 30 автобуси од кампот ги пренесуваат бегалците до бегалските центри на периферијата на Солун. Подготвени се шест стари индустриски хали и магацини каде ќе бидат сместени луѓето. Акцијата за релокација на бегалците се одвива мирно, без инциденти. Релокацијата е планирано да продолжи до доцна вечерва. Грчката влада...

Почна релокацијата на бегалците од Идомени кон бегалските центри

Грчката влада почна со релокација на бегалците од Идомени во бегалските центри. Акцијата започна во шест часот утринава. За сега нема информации за инциденти или насилство при обидот да се релоцираат бегалците. Досега шест автобуси со 340 бегалци веќе заминаа од Идомени кон бегалските центри, а уште 30 автобуси се на стенд бај во кампот, подготвени да ги пренесат...

Грција подготвува акција за празнење на Идомени

Грчката влада подготвува план за итно празнење на Идомени и пренесување на бегалците од импровизираниот камп на македонско-грчката граница во бегалските центри. Акцијата се очекува да започне во вторник или среда. Грчките медиуми јавуваат дека повеќе од десет екипи на специјалните полициски сили добиле наредба од изутринава да заминат од Атина кон Идомени и да бидат на готовс да...

Нова тужба до грчката влада поради ситуацијата на Идомени

Претседателот на стопанската комора на Кукуш, Павлос Тоникидис поднесе тужба до локалниот суд адресирана до сите одговорни за ситуацијата на Идомени поради двомесечната блокада на железничката пруга. Тоникидис во тужбата потенцира дека блокадата и нефункционирањето на железничката линија им создава огромна финансиска штета на извозниците, но и општо на сите трговци и бизнисмени од Кукуш. Неделава тужба до сите...

Нови инциденти на Идомени

Идомени денеска повторно се задуши во насилство и во солзавец. Во бегалскиот камп на македонско-грчката граница имаше нови инциденти откако изби тепачка меѓу група од 200 до 250 бегалци. Сè почнало со расправија меѓу две групи бегалци од различни националности. Кавгата брзо ескалирала во насилна физичка пресметка. Двете групи почнале меѓусебно да се напаѓаат со камења и со други предмети. За да се смири ситуацијата, интервенирала...

Протест на бегалците во Идомени

Бегалците што престојуваат во импровизираниот камп кај Идомени одржаа нови протести на македонско-грчката граница, со барање таа да се отвори. Ситуацијата на границата беше тензична откако група бегалци се обидоа да постават шатор на железничката пруга. Ситуацијата кулминира кога грчката полиција го тргна шаторот, по што некои од бегалците почнаа да фрлаат камења по полицијата. Шаторот беше тргнат, а по тензиите бегалците...

Грчката влада планира да го затвори Идомени до 30 мај

Грција планира релокација на бегалците, расчистување и целосно затворање на кампот во Идомени до крајот на мај. Грчкиот министер за миграција, Јанис Музалас, овој план го пренел во разговори со грчката полиција и со членови на различни невладини организации во Солун, со кои имал средби изминатите неколку дена. Според весникот „Етнос“, Музалас објаснил дека се решени ова да се случи...

Млад пар од Сирија се венча во Идомени

Во малиот бегалски град на македонско-грчката граница се случи и првата свадба. Иако Идомени последниве два месеци се поврзува само со трагедијата на бегалската криза, илјадниците бегалци во кампот успеваат во своето секојдневие да најдат и светли моменти. По првите бебиња што се родија во кампот, вчера се венча двојка од Сирија. Младиот пар, 27-годишно момче и 20-годишна девојка од Сирија, ја...

Бегалците ја ослободија пругата на Идомени

Бегалците на Идомени ја ослободија железничката пруга. Доброволно, без полициска интервенција, по повеќе од еден месец блокада бегалците се тргнаа од пругата и ги преместија шаторите од шините на просторот покрај пругата и низ други различни места во импровизираниот камп кај Идомени. Пругата засега е слободна. Блокадата на железничката линија кај Идомени предизвика голема финансиска штета за грчките извозници и...

Македонија и Грција ги продолжуваат разговорите за мерките за градење доверба

Македонија и Грција одржаа нова рунда разговори околу мерките за градење доверба. Состанокот се одржа во Скопје, а делегациите на двете министерства за надворешни работи се фокусираа на различни прашања од билатерален интерес, како академската соработка, енергетски прашања, економија, продлабочување на соработката меѓу двете министерства. Како што информираат од грчкото министерство за надворешни работи, разговорите се одржале во пријателска и...

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...