fbpx

Полицаец уби афроамерикански тинејџер во Сент Луис

-

Полицаец уби 18-годишен Афроамериканец на бензинска пумпа во Сент Луис, јавуваат американските медиуми. Жртвата е идентификувана како Антонио Мартин.

Корисниците на социјалните мрежи се преплавени со фотографии и со видеозаписи од местото на инцидентот, а на некои од нив се гледа и расплаканата мајка на убиениот тинејџер.

– Тие почнаа да пукаат – изјави за медиумите Тони Мартин, мајка за убиениот тинејџер. Мартин соопшти дека за време на инцидентот, нејзиниот син бил со својата девојка, која засега одбива да разговара со медиумите.

Полицијата засега не го коментира инцидентот, но според очевидци, кои се огласија и на социјалната мрежа „Твитер“, тинејџерот не бил вооружен кога бил застрелан.

Десетици луѓе почнаа да се собираат на местото на инцидентот, барајќи објаснување од полицијата.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Германија е омилена земја за странските студенти

Германските универзитети сè повеќе привлекуваат странски студенти, со рекордни 370.000 запишани студенти од странство во минатогодишниот зимски семестар, покажуваат податоците на Германската служба за академска размена (ДААД), пишува германската...