fbpx

Пендаровски: И по 11 векови делото на Кирил и Методиј е сè уште живо

-

По повод 24 Мај, Денот на светите браќа Кирил и Методиј, претседателот Стево Пендаровски упати честитка со која вели дека ова е денот посветен на словенските апостоли, заштитниците на Европа, кои ни оставија азбука, книги, но и животопис.

„И по повеќе од 11 векови од нивното земско битисување делото на Кирил и Методиј е сè уште живо. Во 21 век, мајчиниот јазик и неговата употреба е основно човеково право кое е универзално почитувано“ се вели во честитката на претседателот.

Тој порача граѓаните да истраат и опстојат одговорно и солидарно.

„Празниците нека ни бидат инспириција и дополнителна мотивација за да останеме дисциплинирани, внимателни и сплотени за да ја победиме пандемијата“ – истакна Пендаровски.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Ковачевски се сретна со Макрон, доби уверување дека Франција ја сака земјава во ЕУ

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата присуствувал и министерот за надворешни работи Бујар Османи, информираат од владината прес-служба. Премиерот...
Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Nulled WordPress Themes
free online course
download micromax firmware
Free Download WordPress Themes
download udemy paid course for free