fbpx

Откриени 163 нови случаи на ковид-19, од нив 24 се реинфекции

-

Министерството за здравство соопшти дека во земјава во последните 24 часа се направени 2.020 тестови, а регистрирани се 163 нови случаи на ковид-19: Скопје – 102, Битола – 18, Куманово – 8, Прилеп и Ресен – по 5, Кавадарци, Велес и Кичево – по 3, Тетово, Охрид, Струмица, Гевгелија и Делчево – по 2, Гостивар, Радовиш, Валандово, Виница, Кратово и Демир Капија – по 1.

Кај вкупниот број позитивни (163), регистрирани се 24 реинфекции.

Регистрирани сe 259 оздравени пациенти, а, соогласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, со задоцнување се пријавени 4 починати лица од: Скопје (1), Тетово (1), Охрид (1) и Струмица (1), на возраст од 64 години до 83 години. Пријавените лица се починати во период од 02.03.2022 до 21.03.2022 гоидна. Од пријавените лица 3 се починати во болнички услови, а едно лице е починато во домашни услови.

Од вкупниот број починати лица (4), кај 3 починати лица се регистрирани коморбидитети.

Досега во земјава се направени вкупно 1.978.825 тестирања за ковид-19. Вкупната бројка на утврдени случаи од почетокот на епидемијата изнесува 307.507, бројот на оздравени пациенти е 296.833, на починати е 9.240, а бројот на активни случаи изнесува 1.434.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Земјотрес со јачина од 3,1 степен во Албанија, почувствуван и во Дебар и околината

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје вчеравечер соопшти дека нејзината телеметриска сеизмолошка мрежа регистрирала земјотрес во Албанија. Земјотресот со магнитуда од 3,1 степен според Рихтеровата скала се случил...