fbpx

Одбележани 143 години од раѓањето на Гоце Делчев

-

Денеска, делегација на Град Скопје, предводена од градоначалникот Коце Трајановски и од претседателката на Советот на Град Скопје, Ирена Мишева, положија цвеќиња на гробот на нашиот великан Гоце Делчев, во Црквата „Св. Спас“ во Скопје.

Во Црквата „Св.Спас“ беше одржана панихида на Македонската православна црква, а по повод 143-годишнината од раѓањето на еден од најголемите македонски револуционери, национален херој и великан, настапи и Мешаниот градски хор „Вардар“, под диригентско водство на Јасмина Ѓорѓеска.

Еден час подоцна, делегација од Град Скопје, како и високи државни и официјални делегации положија цвеќе и на споменикот на Гоце Делчев на Плоштадот Македонија, како и на споменикот во Градскиот парк во Скопје.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Рускиот наратив на Советот на ОБСЕ во Скопје: Запад е виновен за сè

Советот на министри на ОБСЕ во Скопје, на кој се решаваше за натамошното постоење на организацијата, беше подиум на кој Москва „блесна“ со своите дезинфо наративи и ја потврди...