fbpx

Собраниска делегација на гости во турскиот парламент

-

Во организација на Европскиот парламент и Големото национално собрание на Република Турција, на 5 и на 6 февруари 2015 година во Анкара, Република Турција, ќе се одржи парламентарен семинар на тема: „Енергетска сигурност, енергетска ефикасност и поврзаност на земјите од Западен Балкан и од Турција”.

На семинарот ќе учествува делегација од Собранието на Република Македонија во состав од пратениците: Љупчо Димовски, претседател на Комисијата за економски прашања, Крсто Мукоски, претседавач на Комисијата за финансирање и буџет, Солза Грчева и Каљтрина Азизи, членови на делегацијата.

Парламентарниот семинар се очекува да биде отворен од Ибрахим Халил Мазичиоглу, претседател на Комисијата за индустрија, трговија, енергетика, национални ресурси и технологија на Големото национално собрание на Република Турција, Јержи Бузек, претседател на Комисијата во Европскиот парламент за индустрија, истражување и енергетика, Садик Јакут, заменик-претседател на Големото национално собрание на Република Турција.

Во рамките на програмата, предвидено е да се отвори дискусија за поврзаност на земјите од Западен Балкан и Република Турција, од аспект на перспективите на Република Турција. Се очекува на семинарот да се дебатира и да се отворат прашања за енергетската сигурност на Европска Унија, за достапноста на енергетските ресурси на земјите од Западен Балкан и на Република Турција, внатрешниот пазар на енергија во Европска Унија, состојби и перспективи, сегашните и идните потреби на нафта, гас, електрична енергија и на обновливи извори на енергија на земјите од Западен Балкан и на Република Турција, транспорт и складирање.

На вториот ден на семинарот се очекува да се дебатира и да се отворат прашања за поврзаноста на земјите од Западен Балкан и Република Турција, перспективата на земјите, индивидуалните проширувања и Европската комисија, значењето во светот и во регионот на енергетската сигурност, како и за соработката на Европска Унија, земјите од Западен Балкан и Република Турција, инвестициски проекти за електрична енергија, гас и обновливите извори на енергија.

На претстојниот парламентарен семинар ќе учествуваат европратеници, претставници од парламентите на земјите на Западен Балкан и на Република Турција, претставници од Европската комисија, експерти, за да ги споделат регионалните искуства и видувањата за идните предизвици во овој домен, со акцент на размена на информации меѓу учесниците.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...