fbpx

Министерство за здравство ја испитува можноста за приватизација на Брзата помош

-

Министерството за здравство со физибилити студијата ќе ја испитува можноста за правење на јавно-приватно партнерство за услугите „Брза помош“ и „Домашна посета“.

„Тендерот кој е распишан од страна на Министерството за здравство е отворен на 3 ноември и прибирањето на понудите трае до 14 ноември. Оваа набавка се однесува на прибирање понуда за изработка на физибилити студија и анализа на можности и капацитети на услугата „Брза помош“ и „Домашна посета“. Физибилити студијата треба да покаже дали воопшто е можен овој модел на јавно приватно партнерство, кој функционира и во други земји, да функционира и кај нас. Информацијата што ја пренесоа дел од медиумите дека е објавен тендер за јавно приватно партнерство не е точна, туку станува збор само за испитување на можноста за неа“, информираат од Министерство за здравство.

Oglas

Од таму велат дека по добиените резултати од анализата, ќе организира јавна дебата, на која ќе бидат презентирани резултатите и заедно со стручната јавност ќе се донесе најдоброто решение по однос на ова прашање.

„Јавното здравство во изминатите години покажа слаби резултати во менаџирање на Итната медицинска помош. Затоа, сега бараме начини како да ја подобриме состојбата и да понудиме подобри услови за граѓаните“, велат од Министерство за здравство.

Од таму објаснуваат дека моделот на јавно приватно партнерство за Брза помош, функционира во Италија

Според „Левица“ аргументот за приватизација на Итната медицинска помош е смешен.

„Ако како аргумент се нуди нефункционалноста на сегментот кој има намера да го приватизира, тогаш тој аргумент е смешен (јавното здравство во последните години покажало слаби резултати во менаџирањето во делот на Итната медицинска помош). Нема некаков пазар на „Брза помош“ па да се тврди дека конкуренцијата ја уништила државната. Со овој аргумент, Владата едноставно признава дека не е способна кадровски и организационо да го оспособи и унапреди овој сегмент на здравствената заштита. А ако не е способна, решение е да си даде оставка, а не да приватизира“, велат од „Левица“.

Професорката Мирјана Најчевска вели дека потребен ни е министер кој ќе го среди системот на здравствена заштита.

„Потребен ни е министер кој ќе го среди системот на здравствена заштита, а не кој ќе го претвори во пазар, кој ќе ја одржи веќе метастазираната корупција и кој ќе го го распрчка и она малку што останало од заштитата на граѓаните. Како може некој приватник кој сака да заработи и да оствари екстра профит да биде подобар давател на услуга“, вели Најчевска.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Владимир Путин во посета на Виетнам

Рускиот претседател Владимир Путин пристигна во Виетнам, каде ќе се сретне со лидерите на владејачката Комунистичка партија. Со оваа посета, рускиот претседател ја завршува својата кратка тура на официјални...