fbpx

МАН го осуди нападот врз Ивона Талевска

-

МАН остро го осудува нападот врз главниот и одговерен уредник на „Вечер“ и заменик-главен уредник на телевизија „Сител“, Ивона Талевска, и врз снимателите на телевизијата, од членови и симпатизери на опозицијата кои вчера протрестираа пред Собранието. Ваквите напади се дел од стратегијата на СДСМ за насилство кон сите кои имаат различно мислење од нив, реагираат од Македонската асоцијација на новинари.

„МАН апелира да прекинат заканите, насилството врз новинарите и категорично укажува дека никој не смее да ги попречува претставниците на медиумите во вршењето на нивната работа. МАН уште еднаш посочува дека разликите треба да бидат предмет на дебата, разменување на мислења и на идеи, но тоа да не резултира со навреди, закани и физичко насилство врз претставниците на медиумите. МАН бара надлежните најостро да ги казнат сторителите“, се вели во соопштението.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Од француски воз била украдена торба со безбедносни планови за Олимпијадата во Париз

Торба со компјутер и два USB стикови на кои се наоѓаат полициските безбедносни планови за Олимписките игри во Париз, била украдена од воз на станицата Гаре ду Норд, соопшти...