fbpx
Таг: МАН

таг: МАН

Поради короната ќе доцни пристигнувањето на новите автобуси за ЈСП – Скопје

Пандемијата на корона вирусот ќе влијае и на испораката на новите еколошки автобуси за ЈСП - Скопје. Првата пратка од новиот возен парк требаше да пристигне до крајот на март, но поради околностите со вирусот Ковид-19 во речиси цела Европа таа ќе се одложи на неодредено време. Од Јавното сообраќајно претпријатие за „Мета.мк“ велат дека се во постојана комуникација...

„МАН“ во март ќе ги испорача првите 6 еко-автобуси за ЈСП – Скопје

За два месеца ќе пристигнат првите 6 еколошки автобуси од германскиот производител „МАН“ за обнова на возниот парк на ЈСП - Скопје, информираат од Град Скопје за „Мета.мк“. Градските власти велат дека испораката на автобусите ќе се одвива во согласност со договорот потпишан кон крајот на септември минатата година. Новите автобуси ќе пристигнуваат етапно и ќе се пуштаат во...

33 еко автобуси на гас ќе добие ЈСП најдоцна до април 2020 година

Граѓаните на Скопје најдоцна до април 2020 година ќе се возат во новите еколошки автобуси набавени од германскиот производител „МАН“. Скопскиот градоначалник Петре Шилегов денеска го потпиша договорот за набавка на 21 единечен и 12 зглобни автобуси со ЕУРО 6 мотори, кои речиси воопшто нема да го загадуваат воздухот во Скопје со планираното намалување за 700 отсто на испуштените...

Со германски „МАН“ автобуси ќе се обновува возниот парк на ЈСП

ЈСП - Скопје ќе добие нови единечни и зглобни автобуси од германскиот производител „МАН“. Хрватската компанија „Ауто Хрватска“, генерален застапник за автобуските марки „МАН“, „Отокар“ и „Неоплан“, е победник на тендерот за набавка на нископодни CNG автобуси на компримиран гас за јавниот превоз во Скопје. Хрватите во втората фаза од тендерот доставиле понуда за новите автобуси во висина од 9,85...

Бура реакции и барања за извинување по вчерашната изјава на Заев

Новинарските здруженија, невладините организации и политичките партии од земјава бурно реагираа по вчерашната изјава на премиерот Зоран Заев, во која коментирајќи го предметот „Рекет“, тој кажа дека нема да дозволи „неколку криминалци, еден суетен новинар и еден педер“ да ја срушат актуелната влада. Од Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) побараа премиерот веднаш да се извини на новинарите, а пред...

Новинарските здруженија едногласно против насилството врз колегите

Новинарските здруженија и асоцијации едногласно го осудија физичкиот напад врз новинарот на „Телма“, Павле Беловски, кој се случи вчеравечер непосредно пред неговото јавување во живо пред Министерството за внатрешни работи. За настонот реагираа Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), Македонската асоцијација на новинари (МАН), Самостојниот синдикат на новинари (ССНМ), а осуда пристигна и од Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски...

Талевска: МАН ќе делегира членови само на јавен државен конкурс

Македонската асоцијација на медиуми (МАН) не поддржува политички партии да предлагаат членови на ад хок телото за регулација, затоа што, според Ивона Талевска, тоа треба да го направат новинарските здруженија. - ЗНМ како приврзок на СДСМ, под превезот на независни членови не успеа да издејствува да внесе свои претставници во ова тело. Затоа тие целосно излегоа од оваа приказна - вели Талевска. Таа...

МАН: ЗНМ и СДСМ да не прават притисоци врз медиумите

ЗНМ и Синдикатот на новинари немаат никакво право да бараат нова законска регулатива за медиуми или закон за медиуми, бидејќи не се носи закон за медиуми, туку закон за цензура на телевизиите, реагираат од МАН, на денешната прес-конфренција на Здружението на новинари, Синдикатот на новинари, Македонскиот институт за медиуми, Советот за етика на медиумите и Институтот за комуникациски студии. Бидејќи над...

ССНМ: Ниту еден партиски центар нема да ни држи лекција по новинарска етика

Самостојниот синдикат за новинари и медиумски работници денеска излезе со став за тоа што, всушност, новинарите добија од Договорот од Пржино, односно дека новинарите сега се уште поисплашени и помалодушни, дека сега има посилна офанзива за да се отстранат неподобните новинари, се прават нови групирања и поделби меѓу новинарите. Од Синдикатот се сомневаат дека сметката на МРТВ е блокирана како...

Чаусидис: Се обидуваат да формираат паралелен новинарски синдикат

„Очигледно, во тек е акција за формирање паралелна организација која, по теркот на МАН, треба да биде пандан на автентичната медиумска организација, во случајов ССНМ, и да ги релативизира работите. Станува збор за добро проверен метод на криминална злоупотреба на демократските форми, нешто што со години наназад гледаме дека се случува“, изјави Тамара Чаусидис, претседателка на Самостојниот синдикат на...

МАН: Решенијата за МРТ се кројат зад затворени врати

Македонската асоцијација на новинари (МАН) го поздравува почетокот на процесот на дефинирање на она што треба да бидат законски и кадровски решенија за медиумскиот сектор и за МРТВ како јавен сервис. „Поради фактот дека не постои балансираност во медиумите што учествуваат во овие дебати под меѓународно посредништво и покровителство, како и поради фактот дека дебатите се празни, а решенија ни се...

МАН: Извештајот се темели само на информации добиени од СДСМ

Извештајот на Европската комисија е пристрасен, субјективен, едностран е уште во составувањето бидејќи не се контактирани новинарите кои се предмет на напади и не соодветствува со реалната состојба во медиумите, реагираат од Македонската асоцијација на новинари (МАН). „Очигледно е дека одработуваат политичка агенда која ја финансираат нивните амбасади за проекти исклучиво во корист на СДСМ и на нивните медиумски експоненти, притоа...

Британски експерт ќе ни ги решава проблемите со медиумите

„Интересна средба“, беше кусиот коментар на олеснувачот на преговорите на партиите потписнички на Договорот од Пржино, Питер ван Хојте, за денешните разговори за состојбата во медиумите. Како што дознаваме, двајцата претставници на владејачката структура во работните групи, Билјана Бришковска од Министерството за правда и Артан Груби од ДУИ, предвреме го напуштиле состанокот. Инаку, на почетокот на средбата, своја презентација за...

МАН го осуди нападот врз Ивона Талевска

МАН остро го осудува нападот врз главниот и одговерен уредник на „Вечер“ и заменик-главен уредник на телевизија „Сител“, Ивона Талевска, и врз снимателите на телевизијата, од членови и симпатизери на опозицијата кои вчера протрестираа пред Собранието. Ваквите напади се дел од стратегијата на СДСМ за насилство кон сите кои имаат различно мислење од нив, реагираат од Македонската асоцијација на...

МАН: Никој не смее да ги попречува претставниците на медиумите во вршење на нивната работа

Македонската асоцијација на новинари најостро го осудува инцидентот во кој беа нападнати медиумите „Радио Слободна Македонија“ и „Република“ за време на синоќешниот собир. „МАН апелира дека никој не смее да ги попречува претставниците на медиумите во вршење на својата работа. МАН смета дека никој не треба да прави вакви инциденти и да демолира простории на медиуми. МАН посочува дека разликите треба да...

МАН го осудува испраќањето погребен венец за Јовановски

Македонската асоцијација на новинари (МАН) најостро го осудува испраќањето погребен венец со натпис „Последен поздрав“ на домашна адреса на новинарот Борјан Јовановски од извесен испраќач со кодно име Тодор Александров. „МАН смета дека никој не смее да им се заканува на новинарите за вршење на нивната работа, особено не на ваков начин и со вмешување на најблиските од семејството. Разликите...

МАН: Го осудуваме недоличното однесување на Ангелов кон новинарот Николовски

Македонската асоцијација на новинари (МАН) најостро го осудува недоличното однесување, односно заканите на генерал Стојанче Ангелов кон новинарот Дејан Николовски од порталот „Нетпрес“. Според МАН, никој не смее да им се заканува на новинарите за вршење на нивната работа. МАН смета дека различните политички ставови може и треба да бидат предмет на дебата, разменување мислења и идеи, но не треба...

Средба меѓу МАН и БАН

Во Македонската академија на науките и уметностите денеска се одржа состанок на претставниците на Бугарската академија на науките и на Македонската академија на науките и уметностите, предводени од претседателот на БАН, академик Стефан Воденичаров, и од претседателот на МАНУ, академик Владо Камбовски. На состанокот е разгледан извештајот од досегашната работа на двете академии за 2014 година, при што е констатирано дека тимови на...

МАН и ОБСЕ се сопнаа на Неделковски

Говор на омраза може да цени и да оцени само надлежен суд и затоа ја повикуваме ОБСЕ, како институција во рамките на европски стандарди и принципи, да ја повлече својата најава за селекција на медиуми во Македонија направена според нејзин вкус, затоа што таквиот однос е притисок и дискриминација врз медиумите и новинарите во нив, а тоа е сосема спротивно на европските стандарди и принципи, реагираат од Македонската асоцијација на медиуми...

МАН: ЗНМ се стави во функција на СДСМ

ЗНМ молчеше кога СДСМ и Заев објавуваа непотврдени разговори на други новинари кои, според СДСМ, не се блиски на опозицијата, а реагира на најава на разговори блиски до СДСМ кои не се објавуваат јавно, за разлика од  другите новинари, се вели во соопштението на Македонската асоцијација на новинари (МАН) по повод, како што велат „настаните поврзани со објавување приватни...

Русија ја нападна Украина со 12 „Шахед“ дронови, 10 се уништени

Во ноќта помеѓу 2 и 3 декември, руските вооружение сили ја нападнаа Украина со 12 беспилотни летала марка „Шахед“ ор иранско производство лансирани од руската Приморско-Ахтарска област и наведувана...