fbpx

Македонија ќе одржи марш во чест на жртвите од „Шарли ебдо“

-

Самостојниот синдикат на новинари и на медиумски работници денеска организира марш во чест на жртвите на терористичките напади во Париз, што почнаа со масакрот на 12 лица во сатиричниот весник „Шарли ебдо“.

Маршот е инициран од апелот на Меѓународната федерација на новинари, Европската федерација на новинари, на француските новинарски синдикати, како и на бројни синдикати на новинари од Европа, во кој ги повикаа своите колеги од светот денеска во 15 часот да учествуваат на маршот во чест жртвите од масакрот во „Шарли ебдо“.

Во Македонија, маршот ќе се одржи во Скопје и ќе почне од Паркот на новинарите (спроти зградата на некогашната НИП „Нова Македонија“), а ќе заврши пред Амбасадата на Република Франција.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

На вебинар за „сајбер чистка“ ќе дознаете како да се брише „дигиталната прашина“

Живееме во време кога да се одржува сајбер хигиена е исто како да се одржува лична хигиена. Taa мора редовно да се одржува, а веќе кога ќе премине во...