fbpx

Либан: Девет загинати во самоубистевн напад во кафуле

-

Девет лица загинаа, а 37 се повредени откако двајца бомбаши-самоубици се разнесоа во кафуле во либанскиот град Триполи.

Како што јавуваат локалните медиуми, прво се разнел едниот бомбаш-самоубиец, а кога гостите почнале да бегаат, вториот се разнел на излезот на кафулето.

Групата Џебхат ал Нусра, разгранок на терористичката мрежа Ал Каеда, ја презеде одговорноста за нападот.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...