fbpx

Лидерите се договорија да продолжат со преговори

-

Лидерите на главните политички партии се состанаа денеска во Клубот на пратеници за да ги продолжат дискусиите за точната организација на владата што ќе ги подготви изборите, како што е предвидено во шестата точка од договорот од 2 јуни, се вели во партиските соопштенија на СДСМ, ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ.

– Во овој контекст, лидерите се договорија да се состанат повторно во деновите што следуваат. Премиерот Никола Груевски, го претстави владиниот нацрт-план за примена на препораките што се однесуваат на системски реформи во областа на владеење на правото што е потребно да се спроведат во согласност со точката 6 од договорот од 2 јуни – се додава во заедничкото соопштение на СДСМ, ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Четири неуспешни обиди да се избере претседателка на Уставен суд

Ниту една од двете кандидатки за претседателка на Уставен суд, Татјана Бозаџиева Васиќ и Ана Павловска Данева, не успеаа да добијат мнозинство од шест гласови потребни за избор на...