Извршниот комитет на Европската фудбалска унија (УЕФА) на денешниот состанок во Прага одлучи националната арена „Филип Втори“ да биде домаќин на Европскиот суперкуп во 2017 година, пишува „Спортмедиа“ (sportmedia.mk).

Скопје ја доби честа да ги угости најдобрите два тима за сезоната 2016/17 и во август за две години да биде домаќин во воведната пресметка на лауреатите од сезоната претходно, дуелот помеѓу европскиот првак и победникот во Лига Европа. Ова е најголем фудбалски и спортски настан што Македонија воопшто ќе го организира.

Со овој дуел и официјално почнува сезоната во европските натпреварувања, а македонската престолнина ќе ја има честа да биде домаќин на најдобрите во 2017 година.