fbpx

Контраспин: Ако началник на СВР Скопје нема врска со изборите, тогаш кој има?

-

Ставот на Државната изборна комисија дека не е надлежна за прашањето околу несогласувањето кој да биде началник на СВР Скопје, бидејќи тоа прашање не било поврзано со организација на изборите, е спин, т.е. извртување на вистината, пишува „Вистиномер.мк“.

Тие се повикуваат на Законот за Влада и го цитираат член 46, во чиј став 3 се наведува дека министерoт и дополнителниoт заменик министер треба заеднички и рамноправно да ги разгледуваат и да ги потпишуваат сите одлуки и решенија….а кои се однесуваат „на правните, финансиските и кадровските прашања поврзани со организацијата на изборите“.

Образложението дека министерот Наќе Чулев има право на именувањето и разрешување на 15 раководни кадри во МВР кое произлегува од член 44 од истиот закон, е игра на зборови, бидејќи министерот секако го прави тоа, како и другите министри, заради проверка на самиот изборен процес, односно за да не се случуваат злоупотреби околу организација и спроведување на изборите.

Целиот текст можете да го прочитате тука.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Кацарска: Добивав закани на секои два-три дена, а бев и физички нападната

Претседателката на Уставниот суд во заминување Добрила Кацарска вели дека за време на нејзиниот мандат не поминувало недела без да добие некоја закана. Таа вели дека била и физички...