fbpx
Таг: Наќе Чулев

таг: Наќе Чулев

МВР: Чулев шири дезинформации, протестот не беше пријавен

Министерството за внатрешни работи соопшти оти е невистина дека вчерашниот протест бил уредно пријавен со однапред позната маршрута на движење со тоа демантирајќи го Наќе Чулев од ВМРО-ДПМНЕ, поранешен министер за внатрешни работи во техничка влада и поранешен директор на Агенцијата за разузнавање за време на владеењето на пребеганиот Никола Груевски. Од МВР го повикаа Чулев да го покаже...

Македонското радио и Марјан Цветковски казнети со 2.000 евра за прекршување на изборниот молк

Основниот кривичен суд-Скопје ги прогласи Македонската радио-телевизија, односно првиот програмски сервис на Македонското радио и одговорното лице Марјан Цветковски за виновни за прекршување на изборниот молк. Судот им изрече прекршочни санкции - глоби за ЈРП МРТ МРА 1 во висина од 1.800 евра, како и 200 евра глоба за одговорното лице Марјан Цветковски, се наведува во објавениот Преглед на...

Агим Нухиу нов министер за внатрешни работи, по Пржинскиот договор смени и во другите министерства

Откако ДИК ги соопшти официјалните конечни резултати од предвремените парламентарни избори, денеска се вршат и министерските смени во техничката влада во согласност со Пржинскиот договор. Досегашниот министер за внатрешни работи Наќе Чулев денеска официјално му ја примопредаде должноста министер за внатрешни работи на Агим Нухиу, кој како кадар на ДУИ досега беше заменик министер на МВР. Во согласност со постоечките...

Министерски смени ќе следат по објавувањето на конечните изборни резултати од ДИК

Откако Државната изборна комисија (ДИК) ќе ги објави конечните резултати од предвремените парламентарни избори, во актуелната техничка влада треба да следуваат министерски смени во согласност со Пржинскиот договор. Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев штом се соопштат конечните резултати ќе мора да си замине од оваа функција, заедно со дополнителната заменик министерка Славјанка Петровска. До изборот на новата влада,...

Чулев: Денешните избори поминаа во мирна, фер и демократска атмосфера

Техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев оцени дека денешните парламентарни избори минаа во мирна, фер и демократска атмосфера. Според него, тоа е уште еден доказ, како за демократската свест на граѓаните, така и за капацитетите на институциите, пред се на МВР, кои постапиле одговорно, бескомпромисно и неселективно согласно законските надлежности. Чулев додаде дека биле преземени и мерки за заштита на...

МВР распиша потерница по поранешниот претседател на Кривичен суд Панчевски

МВР распиша национална потерница по поранешниот претседател на Кривичен суд, Владимир Панчевски на кој му е одреден 30-дневен притвор поради отсуство на рочиштето за судскиот предмет „АКМИС”, во кој тој е обвинет и му се суди за кривичното дело "злоупотреба на службената положба и овластување". „Судот до Секторот за внатрешни работи во Велес достави наредба за приведување со решение за...

Чулев: Не сум на пратеничка листа па да го кршам законот со користење на службено возило

По објавувањето на фотографии од министерот за внатрешни работи работи, Наќе Чулев, кој на средби со граѓаните заминал со службеното возило и полициска придружба на две други возила, во јавноста беа изнесени информации дека со тоа го прекршил законот и ја злоупотребил позицијата. Чулев негира дека го прекршил законот, а како што изјави денеска во Штип, службеното возило го...

Контраспин: „Храбрејќи ги колегите“, Чулев МВР го претвора во „МВРО-ВМРО“

Доколку инспектори од МВР, „охрабрени“ од Чулев, започнат со повикување или приведување во текот на избoрната кампања сами, без ОЈО, на политичари од главните партии, тоа ќе значи директно вмешување на МВР во изборниот процес, по теркот на „МВР-ВМРО“ од времето на владеењето на Никола Груевски. Тоа ќе доведе и до подeлба на вработените, на што предупреди и полицискиот...

Мицкоски не дојде на распит во „Беко“, советникот на Чулев, Љупчо Андоновски презема одговорност за „Боемска“

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска беше повикан на распит во полициската станица „Центар“, но тој не се појавил на разговорот. Наместо него, на распитот се појавил негов правен застапник. За разлика од Мицкоски, поранешниот директор на УБК и актуелен советник на министерот Наќе Чулев, Љупчо Андоновски се појави во „Беко“ и на распитот изјавил дека тој побарал од...

Контраспин: Мицкоски дава изјави како во „најдобрите“ денови од комунизмот

Зошто Мицкоски си дозволува да спинува за инцидентот со дуќанот на Мисајловски? Затоа што традицијата на ВМРО-ДПМНЕ, за жал и на другите партии во земјава, говори дека во предизборна кампања може сè и сешто да се каже. Но тоа е, сепак, спин. Исто како што би било спин да се каже дека „врз основа на индиции, ВМРО-ДПМНЕ сам подметнал екплозивна...

Министерот Чулев негира дека МВР го прислушкува раководството на ВМРО-ДПМНЕ

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, денеска од Струмица коментираше дека ниту тој, ниту пак до МВР, има доставено пријава за следење или прислушкување на раководството на ВМРО-ДПМНЕ. Ова беше одговор на прашањето за коментар на тврдењето на потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски, кој во телевизиско гостување рече дека има сериозни докази дека врвот на партијата и нивните семејства...

ЗНМ реагира за односот на полицајците кон новинарот Салиу, Чулев ќе го испитал случајот

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) го осудува односот на полициските службеници од обезбедувањето и одговорните за протокол на министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев кон новинарот од ТВ Клан, Фуркан Салиу за време на вчерашниот настан организиран од МВР за одбележување на Денот на полицијата. „Обезбедувањето на министерот прекршувајќи го Кодексот на однесување на полициски службеници (во членот 19...

Првата пратка обрасци за пасоши пристигнува на шести март

Заменската министерка за внатрешни работи Славјанка Петровска најави дека проблемот со недостиг на обрасци за пасош веќе се решава. „Првата пратка очекуваме на шести март да биде испорачана и на тој начин ќе почнеме да се враќаме во една нормална состојба на испорака на патните обрасци“, рече Петровска. При престојот денеска во СВР Штип, Петровска беше прашана и за мотивите за...

Новите пасоши – нова (погрешна) нервоза во Грција околу името

Грчкиот портал newsbreak.gr објави текст во кој, почнувајќи од насловот, се демонстрира голема нервоза поради тоа што новата пратка од 100.000 обрасци за македонски пасоши која се очекува кон крајот на март ќе биде од „старите“, односно на нив ќе пишува „Република Македонија“, а не „Република Северна Македонија“. Притоа се тврди дека е тоа спротивно на Преспанскиот договор. Текстот не е...

Чулев и Спасовски си ја префрлаат одговорноста за пасошите, проблемот останува

Техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, го повика техничкиот премиер Оливер Спасовски да свика влаадина седница за да се реши проблемот со пасошите. Тој предлага Владата да усвои методологија со која, со печат и со испраќање нота до државите во светот, ќе се пролонгира важењето на пасошите се до моментот на пристигнување на нови патни исправи. „Јас сум министер еден...

Чулев: Пасоши ќе добијат граѓаните кои закажале по итна постапка и за здравствени цели

Техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев денеска на прес-конференција информираше дека МВР располага само со уште 3.600 до 3.700 обрасци за патни исправи. Пасоши ќе добијат околу 650 лица кои што аплицирале за добивање на патна исправа по итна постапка, а останатите ќе се чуваат за приоритетни медицински случаи. Чулев информираше дека досега во МВР пристигнале околу 16.000 апликации...

Чулев: Се трага по уште еден администратор на „Јавна соба“, ќе се покренат кривични пријави

Заврши разговорот со организаторот на затворената група „Јавна соба“, каде се споделуваа интимни фотографии и видеа, како и со еден од администраторите, а по друг администратор се трага, изјави техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев, при посетата на Штип. -По еден од администраторите на групата интензивно се трага. Останува деновиве да се покренат и конкретни кривични пријави согласно Кривичниот...

Контраспин: Ако началник на СВР Скопје нема врска со изборите, тогаш кој има?

Ставот на Државната изборна комисија дека не е надлежна за прашањето околу несогласувањето кој да биде началник на СВР Скопје, бидејќи тоа прашање не било поврзано со организација на изборите, е спин, т.е. извртување на вистината, пишува „Вистиномер.мк“. Тие се повикуваат на Законот за Влада и го цитираат член 46, во чиј став 3 се наведува дека министерoт и дополнителниoт...

Чулев го запозна Која со заложбите на МВР за организирање на фер и демократски избори

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев денеска се сретна со шефот на Мисијата на ОБСЕ амбасадор Клеменс Која. Од МВР информираат дека на средбата, амбасадорот Која бил запознат со заложбите на Министерството за внатрешни работи за организирањето фер и демократски избори и активностите на полицијата во таа насока. „Чулев побара поддршка од Мисијата на ОБСЕ за одржувањето обуки за новите полициски...

Новиот министер Чулев назначи 12 раководители во МВР, проблематичен изборот за СВР Скопје

Новиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев назначи 12 раководители во МВР, како и дополнителни заменици раководители. Во јавноста негативно одекна веста за назначувањето на Ристо Ставревски за прв човек на СВР Скопје, којшто предизвика несогласување меѓу техничкиот министер Чулев и дополнителната заменик министерка Славјанка Петровска. Токму Ристо Ставревски беше сведок во случајот „Тенк“ на СЈО, во кој поранешната...

Мицкоски на средба со амбасадорите на државите членки на ЕУ

Премиерот Христијан Мицкоски денеска се сретнал со амбасадорите на државите-членки на Европската унија. Тие разговарале за актуелната политичка и економска состојба во земјата, како и за напредокот на државата...