fbpx
Таг: решенија

таг: решенија

Успешно одржан хакатонот #РешиПроблем на „Младите можат“

Пет тимови составени од млади луѓе од целата држава имаа за задача да оформат решение со коешто ќе решат проблем од нивната заедница во рамки на хакатонот #РешиПроблем 2023 што го организира Здружението на граѓани „Младите можат“. Од сите решенија биле одбрани две, што добија поддршка од по 60.000 денари за имплементација на решенијата, но и менторска поддршка за целосниот...

Премиерот денеска ќе одржи средба со Мицкоски по барање на опозицијата

Премиерот Димитар Ковачевски го прифати барањето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за средба, која што ќе се одржи денеска од 16 часот во Владата на Република Северна Македонија, информираат од владината прес-служба. Ковачевски и Мицкоски ќе бидат придружувани од своите економски тимови, а главната тема на разговорите ќе биде енергетската криза. Опозиционерот Мицкоски тврди дека има контакти со компании од...

Кафулињата „Гнездо“ и „Интермецо“ добија решенија за намалување на бучавата, потоа следуваат и казни

Секторот за инспекциски работи на Општина Центар соопштува дека продолжува со мерењата и со теренските контроли на гласноста во угостителските објекти во оваа општина и донесува решенија за преземање мерки. Овластените општински инспектори за животна средина, заедно со одговорните лица од овластената лабораторија за мерење на бучава, деновиве се повторно на терен. „По извршените мерења во одредени локали, инспекторите констатираа повисоки...

За 20 отсто е намален бројот на решенија за изолација, а за 60 отсто бројот на затворени угостителски објекти

Во периодот од 28 декември 2020 година до 3 јануари 2021 година, од страна на седумте инспекциските служби се спроведени вкупно 5.718 надзори и контроли, по основ на почитување на здравствените протоколи и материјалните закони, беше истакнато на денешната прес-конференција на претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска-Грашкоска. „Податоците од надзорите на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, покажуваат дека во овој...

Студентки од Факултетот за ветеринарна медицина со апликација ја подигаат свеста за трговијата со животни

Студентките Сара Јованова и Елмедина Мислими од Факултетот за ветеринарна медицина Скопје, со својот иновативен проект односно апликација за подигнување на јавната свест за трговија со животни, учествуваа на натпревар на овогодинешниот виртуелен Зоохакатон, чија тема беше технологија и заштита на живиот свет и животната средина. Јованова и Мислими беа дел од тимот насловен „Koala Fan Club” кој беше еден...

Студенти и административци ќе им помагаат на здравствените власти во справувањето со ковид-19

Студенти по општа медицина и административни службеници ќе бидат прераспределени за изработка на решенијата за изолација и за анкетните листови во државните институции што се борат против ковид-19. Министерот за здравство Венко Филипче денеска ги посети студентите од шеста година по општа медицина, кои помагаат во изработката на анкетните листови во Институтот за јавно здравје. Од Министерството за здравство информираат...

Управниот суд ги одби сите 185 тужби што политичките партии ги поднесоа за изборите

Управниот суд ги одби сите 185 тужби што политичките партии ги поднесоа за изборите и ги потврди решенијата на Државната изборна комисија (ДИК). По изготвување на одлуките, тие јавно ќе бидат објавени на веб-страната на Управниот суд. „Денешните јавни расправи по поднесените тужби од политичките партии: ВМРО-ДПМНЕ и Коалиција Обнова на Македонија, Единствена Македонија и Коалиција Никогаш Северна само Македонија...

Проектот РИСЕ ќе поддржи над 200 млади претприемачи од Западен Балкан

Регионалната канцеларија за младинска соработка (РИКО) заедно со своите партнери започнува програма за млади социјални претприемачи од Западен Балкан. Проектот РИСЕ ќе поддржи над 200 млади претприемачи од Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Црна Гора, Северна Македонија и Србија да ги развијат своите идеи за социјален бизнис. Преку серија работилници, програми за мобилност и финансиска поддршка, младите ќе имаат шанса да...

Контраспин: Ако началник на СВР Скопје нема врска со изборите, тогаш кој има?

Ставот на Државната изборна комисија дека не е надлежна за прашањето околу несогласувањето кој да биде началник на СВР Скопје, бидејќи тоа прашање не било поврзано со организација на изборите, е спин, т.е. извртување на вистината, пишува „Вистиномер.мк“. Тие се повикуваат на Законот за Влада и го цитираат член 46, во чиј став 3 се наведува дека министерoт и дополнителниoт...

Владата ќе ја поништува лустрацијата и ќе ги обесштетува лустрираните

На вчерашната 172 седница, Владата го утврдила текстот на Предлог-законот за поништување на сите решенија за лустрација, како и обесштетување на лустрираните. Ако се изгласа вчера предложениот текст, стануваат ништовни сите решенија на Комисијата за верификација на фактите, што беше формирана во времето на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, која е коалициски партнер и во новата власт. „Со новото предложено решение,...

Млади иноватори креираа дигитални решенија за инклузија на деца и млади со попреченост 

Викендов, се одржаа тридневни „дизајн тинкинг“ (design thinking) работилници на кои педесетина млади иноватори од нашата земја работеа на нивните дигитални решенија за премостување на бариерите со кои децата и младите со попреченост се соочуваат во образованието и секојдневниот живот. Овој младински предизвик е дел од партнерството на Фондацијата „Телеком за Македонија“ и УНИЦЕФ за намалување на дигиталниот јаз...

Пругата кон Албанија ќе поскапи за 100 милиони евра ако се препроектира

Работната група за постапување по забелешките на УНЕСКО во моментов работи на предлог - решенија за железничкото поврзување меѓу Македонија и Албанија. Од владата за „Мета.мк“ информираат дека финалното решение околу трасата на пругата Кичево - Лин ќе биде усогласено со препораките на УНЕСКО. - Во предлог - решенијата се инкорпорирани еколошките мерки кои треба да се преземат и меѓународни...

Аплицирајте на младинскиот предизвик „Generation Unlimited 2019/20“

УНИЦЕФ и Фондацијата „Телеком за Македонија“ ги повикуваат сите млади од 14 до 24 години да се приклучат на отворениот повик за креирање дигитални решенија за инклузија на деца и млади со попреченост. Националниот повик е дел од младинскиот предизвик „Generation Unlimited 2019/20“ што се одвива во над 40 земји низ светот и ќе биде отворен за аплицирање до 22...

Во Охрид денеска започна акцијата за уривање на дивоизградени објекти

Општина Охрид денеска ја започна најавената акцијата за уривање на дивоизградени објекти на подрачјето на општината во согласност со законските процедури и Акцискиот план за постапување по препораките на УНЕСКО. Во акцијата за уривање паралелно ќе бидат отстранувани дивоизградени објекти кои што се во тек на изградба и оние дивоградби кои се опфатени со регистарот на дивоизгредени објекти, кои се...

Владата подготвува нов закон за градење

Министерство за транспорт и врски преку Единствениот национален електронски регистар на прописи (ЕНЕР) објави дека подготвува нов предлог на закон за градење со образложение дека во постојниот закон постојат одредени недостатоци во областа на градењето. Како главни цели на предлог-законот се наведени подобрување на решенијата во областа на градењето, правата и обврските на учесниците во изградбата, употребата и одржувањето на...

ВМРО-НП бара укинување на приватните пензиски фондови

ВМР -Народна партија бара итно укинување на приватните пензиски фондови, односно откажување од т.н. втор столб и враќање кон единствен државно гарантиран пензиски систем. Ставот на партијата на Љубчо Георгиевски е во рамките на дискусиите за реформа на пензискиот систем, што се отвора деновиве, а која, според партијата, оти во два правци - да се зголемат годините за пензионирање на...

Прванов: Горна или Северна Македонија се во корист на Грција, но на сметка на Бугарија

Преговорите за решавање на спорот за името меѓу Македонија и Грција не треба да бидат на сметка на Бугарија, изјави денеска поранешниот бугарски претседател Георги Прванов, во емисијата „Ова утро“ на „БТВ“. Според Прванов, фактот што дијалогот за името меѓу Грција и Македонија е деблокиран е позитивен, но, додава, оти е загрижен бидејќи „почнуваат да се водат разговори во насока...

Студенти по архитектура изработија идејни решенија за изгледот на Цементарница „Усје“

Студентите од Архитектонскиот факултет изработија архитектонски решенија за обнова на фасадите на објектите во Цементарница „Усје“. Според директорот на компанијата, Борис Хрисафов, ќе се бара начин како, овие идејни решенија на студентите да се реализираат. - Кога го објавивме конкурсот бевме скептици, но кога ги добивме резултатите бевме фрапирани. Добивме 12 решенија, кои гледајќи што се случува во светот, се...

Владата финансиски ќе го помогне семејството Зулбеари

Поттикната од трагичниот настан во тетовската населба Поток, во кој семејството Зулбеари во пожар ги загуби мајката и четирите малолетни деца, што длабоко ја потресе целата македонска јавност, Владата денеска ја свика 51. седница и донесе заклучок за доделување на еднократна парична помош, информираат од таму. „Покрај паричната помош во висина од 300 илјади денари за семејството Зулбеари, на седницата...

Досега жалби за само осум притворени за 27 април, адвокатите на другите уште не ги примиле решенијата

Адвокатите на поголемиот дел од осомничените за насилствата во Собранието од 27 април, минатата година сè уште не ги примиле решенијата на Кривичниот суд во Скопје за продолжување притворот поради што досега не доставиле жалби на одлуките. Инаку, жалбите се поднесуваат преку Кривичниот суд, од каде, по нивното комплетирање се доставуваат во Апелација. Од Кривичен за „Мета“ велат дека досега кај...

Претседателот Стево Пендаровски на инаугурацијата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Претседателот Стево Пендаровски, денеска на покана на турските власти, во Анкара присуствуваше на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган. Претседателот Стево Пендаровски честитајќи...