fbpx

Кимпеану именуван за привремен премиер на Романија

-

Романскиот министер за образование, Сорин Кимпеану, денеска е назначен за привремен премиер на Романија, јавуваат романските медиуми.

Романскиот претседател Клаус Јоханес го именуваше Кимпеану на оваа позиција откако премиерот Виктор Понта вчера си поднесе оставка.

– Ја прифатив оставката на премиерот Понта и решив да го именувам Сорин Кимпенау за привремен премиер. Веќе ги потпишав двете решенија – изјави Јоханес, додавајќи дека денеска и утре ќе одржи консултации со политичките партии во врска со изборот на нов премиер.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Излезе играта „Senua’s Saga: Hellblade 2“

Излезе играта „Senua's Saga: Hellblade 2“, изработена од фирмата Ninja Theory. Во играта контролирате женски лик со проблеми со менталното здравје. Сенуа има свое алтер его што ја води...