fbpx
Таг: СоринКaмпеану

таг: СоринКaмпеану

Кимпеану именуван за привремен премиер на Романија

Романскиот министер за образование, Сорин Кимпеану, денеска е назначен за привремен премиер на Романија, јавуваат романските медиуми. Романскиот претседател Клаус Јоханес го именуваше Кимпеану на оваа позиција откако премиерот Виктор Понта вчера си поднесе оставка. - Ја прифатив оставката на премиерот Понта и решив да го именувам Сорин Кимпенау за привремен премиер. Веќе ги потпишав двете решенија - изјави Јоханес, додавајќи дека денеска...

(Видео) Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со хеликоптер

Градоначалникот на Општина Ново Село, Ѓорѓе Божинов, пожарникари од струмичката противпожарна бригада и неколку граѓани попладнево се нашле опколени од огнените јазици на планината Огражден каде што во моментов...