fbpx
Таг: Романија

таг: Романија

Романски навивачи не го извикувале името на Путин за време на фудбалскиот натпревар со Украина

Реалноста за скандирањата „Путин“ на романските навивачи е доведена во прашање поради фактот што тие покажаа голема почит кон Украина на стартот од натпреварот, забележува Митдетектор. Германскиот весник „Билд“ пишува дека на почетокот на натпреварот околу 40 илјади романски навивачи извесно време скандирале „Украина“ во знак на почит и солидарност. Според Центарот за стратешки комуникации и информациска безбедност на Украина, звукот...

Ендру Тејт и неговиот брат се приведени во Романија по налог на Велика Британија

Онлајн инфлуенсерот Ендру Тејт и неговиот брат Тристан се во 24-часовен притвор во Романија, по британска потерница, изјави нивниот претставник за односи со јавност, а пренесоа неколку светски медиуми. Гардијан јавува дека апелациониот суд во Букурешт денеска ќе одлучува дали ќе ги екстрадира браќата во Обединетото Кралство. Тејт и неговиот брат Тристан биле приведени вчеравечер под обвинение за сексуални престапи и...

Бугарија и Романија влегуваат во Шенген зоната по воздушен и морски пат

Европскиот совет одлучи да ја прошири безграничната Шенген зона и да ги вклучи Бугарија и Романија, соопшти вчера шпанското претседателство на Советот. Контролите на воздушните и поморските граници ќе бидат укинати од март 2024 година, а дискусиите за укинување на контролите на копнените граници ќе продолжат и во новата година, се вели во соопштението на Европската комисија. „Проширената Шенген зона ќе...

Бугарија и Романија со делумен влез во Шенген зоната од март 2024 година

Австрија конечно им дозволи на Бугарија и Романија да влезат во Шенген зоната на ЕУ преку авиосообраќајот и морето од март 2024 година, пишува Медиапул.бг. Оваа информација денеска ја соопшти бугарскиот премиер Николај Денков. „По долги и комплицирани преговори, постигнавме начелен договор со Австрија за прием на Бугарија и Романија во Шенген зоната. На почетокот со воздушните и поморските граници....

Бугарскиот премиер најави дека земјата ќе добие делумен влез во Шенген зоната

Бугарија и Романија активно преговараат со Австрија за влез во Шенген зоната, а бугарскиот премиер Николај Денков го опиша како голем успех евентуалниот влез на земјата во Шенген зоната во делот на воздушниот и поморскиот сообраќај. Преговорите со Австрија продолжуваат, а Денков се надева оти земјата ќе добие можност за влез во европската зона на слободно патување и во...

Лажна објава за наводни киднапери на деца во Скопје шири паника на Фејсбук

На фотографијата не се прикажани никакви киднапери на деца. Станува збор за стара фотографија која првпат се појавила во 2015 година во Романија, а лицата прикажани на неа се поврзуваат со џебни кражби. МВР демантира дека имало какви било обиди за киднапирање на деца. „Нема ниту едно одземено дете, ниту какви било киднапери“, соопштија оттаму, пишува „Вистиномер“ во својата...

Македонската Е-Спорт Федерација ги објави гејмерите кои одат на натпревар во Романија

Македонска Е-Спорт Федерација МЕСФ скриншот од видео презентација
Македонската Е-Спорт Федерација ги објави имињата на нашите гејмери што ќе одат на натпревар во видео игри во романскиот град Јаши.  Натпреварувањата ќе бидат во игрите Кантерстрајк (CS: GO), Текен 7(Tekken 7) и еФудбал (eFootball™). Од Федерацијата подготвија и видео со информации и претставување со фотографии на играчите на нивната Facebook страница: Во Кантерстрајк (CS: GO) ќе се натпреварува тимот составен...

Австрија смета дека ветото за влез во Шенген на Бугарија и Романија треба да се задржи

Австрискиот министер за внатрешни работи Герхард Карнер изјави дека ветото за пристапување на Бугарија и Романија во Шенген зоната мора да остане за да се одржи граничната контрола на ниво на ЕУ, пренесува mediapool.bg. Студениот туш од Австрија за Софија и Букурешт повторно доаѓа од министерот во австриската влада, кој лани во декември беше главниот глас за наметнувањето на...

Ендрју Тејт обвинет за силување и трговија со луѓе

Романските власти го обвинија контроверзниот инфлуенсер Ендрју Тејт за силување, за трговија со луѓе и за формирање на организирана криминална група за сексуално експлоатирање жени, објави Би-би-си. Браќата Тејт беа уапсени во нивниот дом во Букурешт во декември 2022 година, а обвинети се заедно со уште две лица. Во март тие беа префрлени во домашен притвор со одлука на суд. Според...

Не е вистина дека македонски војници ќе се борат со руски вооружени сили во Приднестровје

Постот шири дезинформации дека македонски војници ќе бидат испратени да се борат со руските вооружени слики во Приднестровје. За тврдењето дека нашите војници наместо во Романија ќе заминат за Молдавија, која не е членка на НАТО, не е понуден никаков доказ. Од Министерството за одбрана за Вистиномер одговорија дека станува збор за редовна ротација на припадници на Армијата во рамките...

На ова видео не е претставен „бункер во Соње“ туку рудник за сол во Романија

На видеото во постот што се споделува на Фејсбук не е претставена локација во Скопје, туку е прикажан рудник за сол во Романија.  Кадарот од видеото со крстот, се појавува во бројни рецензии и туристички оценки за овој рудник. На следниот линк има фотографија од сличен кадар со крстот од видеото и на следното видео на 18:24 мин., исто...

Видеото од ученици што малтретираат наставничка е од Романија

Видеоматеријалот што се споделува во постот не е од С. Македонија, туку потекнува од Романија. Иако во постот изрично не се тврди дека снимениот материјал е од Македонија, сепак, не е споделена информацијата дека настанот се случил на час во Романија, со што се пропушта контекстот. Медиумите во Романија известуваат дека станува збор за наставничка по англиски јазик која...

Лажна фотографија од 13-годишниот осомничен за убиство од Србија

На фотографијата не е прикажан Коста Кецмановиќ, седмоодделенецот од Белград кој уби осум свои соученици и чуварот во основното училиште. Пинтерест, страница од која секој слободно може да симне фотографии, а на неа е прикажан Едвард Хотеа од Романија. Тој објавил видео на ТикТок во кое објаснува дека фотографијата е негова, дека е направена во 2020 година и дека...

[Интервју] Данила: Дезинформациските кампањи во Романија често се насочени против бегалците од Украина

Додека дезинформациски кампањи ја преплавија Средна и Источна Европа, граѓанските организации се во првите редови на иницијативите за справување со овој предизвик. Мета.мк разговараше со Ина Данила, раководителка на проект во Funky Citizens, романска организација за проверка на факти и за отпорност кон дезинформации, во врска со тековната ситуација во Романија во регионален контекст.  Дезинформациите се закана за демократските општества во...

Земјотрес со магнитуда над 5 степени по Рихтер ја погоди Романија

Земјотрес со магнитуда над 5 степени по Рихтер денес ја погоди Романија, а го почувствувале и граѓаните во Белград, Нови Сад, Вршац, Смедерево, Крушевац. Како што пренесе телевизијата Н1 , српскиот Републички сеизмолошки институт (РСЗ) и вчера, за помалку од еден час, регистрирал три земјотреси во Романија и еден во Хрватска, а пред тоа два послаби земјотреси во источна...

Медиапул: Недостига ентузијазам за влез на Бугарија во „Шенген“ годинава

Амбицијата на Бугарија и Романија да се приклучат на „Шенген“ во октомври годинава изгледа сѐ помалку веројатно дека ќе се оствари, анализира Никола Лалов од бугарскиот онлајн-медиум mediapool.bg. Австрија и Холандија, коишто се спротивставуваат на проширувањето на Шенген-зоната, ги насочуваат своите напори кон нејзино реформирање, а не кон нејзино прошируввање. Сега и тезата дека Бугарија одамна ги исполнила техничките критериуми за...

Ендру Тејт останува во притвор до 27 февруари

Судот во Букурешт во петокот одлучи дека Ендру Тејт мора да остане во притвор најмалку до 27 февруари, а истрагата за организиран криминал против поранешниот кикбоксер, инфлуенсер и прогласен женомразец продолжува, јави „Гардијан“. На барање на романската агенција за организиран криминал, „Дикот“, продолжен е притворот на Ендру Тејт, како и на неговиот брат Тристан, и на две осомничени Романки, од...

Тинејџери од Романија раскажуваат како им пристапил контроверзниот инфлуенсер Ендру Тејт

Дарија Гуса од Романија имала само 16 години и била сè уште во средно училиште кога добила приватна порака на Инстаграм од познатиот инфлуенсер Ендру Тејт, речиси 20 години постар од неа. Таа е една од двете тинејџерки кои за Би-би-си опишале како контроверзниот Ендру Тејт и неговиот брат Тристан им пристапиле на Интернет, очигледно користејќи стандарден пристап. „Пишуваше само...

Нема докази дека кутиите со пица во видеото на Ендру Тејт довеле до негово апсење

Нема јавно достапни докази дека кутиите со пица во видеото објавено од Ендрју Тејт ѝ ја откриле неговата локација на романската полиција. Романските власти го негираа таквото тврдење и рекоа дека браќата се под кривична истрага од април 2022 година, што е поткрепено со претходни јавни изјави на романската Дирекција за истражување на организиран криминал и тероризам (ДИИЦОТ) и...

Началникот на Генералштабот се сретна со романскиот генерал Даниел Петреску

Началникот на Генералштабот на Армијата, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски, кој ја предводи делегацијата на Армијата на Република Северна Македонија, со денешната посета на главните команди на Вооружените сили (ВС) на Република Романија, ги заврши предвидените активности од официјалната посета, информираат во Генералштабот. За време на посетата тој се сретнал со началникот на Генералштабот на ВС на Романија, генерал Даниел Петреску...

Израелскиот претседател чекал 40 минути во авионот во Париз поради „безбедносна загриженост““

На израелскиот претседател Исак Херцог и на неговата делегација им било дозволено да излезат од авионот на парискиот аеродром дури откако поминале 40 минути во авионот „поради безбедносна загриженост“,...