fbpx

Иванов: Дозволивме странците да се грижат за нас, повеќе од самите нас

-

Наместо во овие 25 години да се ослободиме од погубните поделби, ние уште повеќе ги негуваме и го продлабочувама јазот меѓу нас, а кризата стана наше секојдневие, рече претседателот на државата, Ѓорге Иванов во своето обраќање на свеченоста по повод 65-годишниот јубилеј од основањето на Државниот архив на Република Македонија.

– Неодговорното однесување на политичките противници ѝ нанесува штета на државата. Кризата како да стана наше секојдневие. Се дозволи странците да се грижат за нас, повеќе од самите нас. Се дозволи други да ни го моделираат политичкиот и правниот систем. Се дозволи личниот и партискиот да бидат над државниот интерес – посочи Иванов.

Според македонскиот претсседател, неопходно е да се изгради доверба во државата и чувство за државен интерес, додавајќи дека цената на губењето на таа доверба е превисока.

– Во овој напнат амбиент како да забораваме дека го имаме она што многу народи сè уште го немаат – сопствена држава. Многу народи го посакуваат она што ние го имаме, но не го почитуваме и го земаме здраво за готово. Тешко е да се стекне, но уште потешко е да се сочува државата. Милионите мигранти упатени кон Европа се јасно потсетување за оваа вистина. Затоа, неопходно е да изградиме доверба во нашата држава. Да градиме чувство за државен интерес. Македонија да ни биде пред сè – рече Иванов.

Тој порача дека како генерација имаме многу кратко време да го поправиме впечатокот што идните генерации ќе го имаат за нас, кога ќе ги читаат записите што ќе ги оставиме во архивите.

Како сè уште неродените ќе гледаат на нашата генерација? Што нашите потомци ќе мислат за нашиот четврт век независност? Со каква содржина ја испишуваме нашата страница од современата македонска историја? И дали се водиме од желба за лична слава и политички рејтинг или од чувство на одговорност кон оваа и идните генераци – рече Иванов.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Адвокатската комора не може да одземе лиценци зашто некој би го бранел Палевски

Адвокатската комора не може да ја одземе лиценцата зашто некој адвокат решил да го застапува Љупчо Палевски Палчо, бидејќи тоа е негово право на одбрана, но исто така и адвокатите...