fbpx
Таг: доверба

таг: доверба

ЕВРОМЕТАР: 72 отсто од граѓаните сметаат дека земјава се движи во погрешна насока, но ЕУ останува најдобра алтернатива

Високи 61 отсто од граѓаните сметаат дека во Република Северна Македонија нема демократија, а уште повеќе, 72 отсто, сметаат дека земјава се движи во погрешна насока. Перцепција за висок степен на корупција, слаба доверба во институциите, недостаток на владеење на правото и голема партизација на општеството, покажа истражувањето ЕВРОМЕТАР 22 на Центарот за европски стратегии „Евротинк“, спроведено во декември...

Анкета на МЦМС: Вкупно 78 отсто од граѓаните сметаат дека државата е во политичка криза

Помалку од половина од граѓаните (42 проценти) имаат доверба во Владата, а меѓу нив, побројни се етничките Албанци (61,8 проценти) и припадниците на другите заедници (51,5 проценти). Ова го покажаа резултатите од последното истражување на Македонскиот центар за меѓународна соработка (МЦМС) „Доверба во Владата и локални избори“ посветено на некои актуелни политички прашања. „Околу три четвртини од граѓаните се согласни...

Порталб: Антикорупциска работи охрабрувачки, но довербата на граѓаните во интегритетот на ДКСК неизвесен

Во текот на минатата година, до Државната комисија за борба против корупцијата (ДКСК) доставени се поголем број пријави од страна на граѓаните, организации на цивилно општество и институции со сомневање за корупција, злоупотреба и судир на интереси, во споредба со претходната година. Ова покажува дека граѓаните сè повеќе ја препознаваат ДКСК како клучна институција за спречување и борба против...

„е-Општество.мк“: Новинарите ја изгубија довербата кај публиката, тоа остава простор за лажни вести

Новинарството денеска е на крстосница, ризикува да биде присилено да се повлече од местото коешто се нарекува врева и во кое не може да се размислува. Места каде што новинарите може да бидат манипулирани, да шират лажни вести, места коишто се креирани за да се шират лаги, со цел новинарите да бидат дискредитирани. Ова денеска го кажа доцентот на Факултетот...

Србите за корона вирусот најмногу им веруваат на лекарите

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

Само 38 отсто од граѓаните имаат доверба во правосудството (инфографик)

Само 38 отсто од граѓаните во земјава веруваат во правосудниот систем, покажува анкетата на Меѓународниот републикански институт (ИРИ), пренесува „Порталб“. Прашани колку доверба имаат во судството, само четири отсто од испитаниците во Северна Македонија и девет отсто од испитаниците во ЕУ рекле дека имаат целосна доверба, додека со „донекаде имам доверба“ одговориле 34 отсто од жителите на земјава и 41...

Мнозинството граѓани главно незадоволни од работата на Владата

Мнозинството граѓани даваат негативна оценка на работата на Владата генерално во изминатите две години, но и во некои приоритетни подрачја, како реформите и борбата против корупцијата и криминалот, покажува новото истражување на јавното мислење што го спроведе агенцијата „М-Проспект“ од Скопје. Анкетата, спроведена со национално репрезентативен примерок од 1.000 испитаници, со статистичка грешка од 3,15 отсто и прифатливо ниво на...

ЕБРД со посилна поддршка за економиите во двете земји по ратификацијата на Договорот

Претседателот на Европската банка за обнова и развој (ЕБРД), Сума Чакрабарти упатил писмо со честитки до двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас за ратификацијата на Договорот од Преспа во парламентите на двете земји, оценувајќи го влегувањето во сила на овој важен Договор со преостанатите процедури, како важен влог во стабилноста и економските перспективи на двете земји, во регионот...

Владата на Ципрас доби доверба од грчкиот Парламент

Владата на грчкиот премиер Алексис Ципрас го преживеа гласањето доверба и со 151 глас „за“ доби поддршка од парламентот. Од пратениците, 148 гласаа „против“, а еден бил отсутен. Освен 145 пратеници од СИРИЗА, за доверба на владата гласаа четворица независни пратеници и двајца од Независни Грци, односно владата ја поддржаа: министерката за туризам, Елена Кундура, заменик министерот за земјоделство, Василис...

Ќе се гласа за доверба на владата на Ципрас

Во парламентот на Грција денеска треба да продолжи  седницата на која ќе се гласа за доверба на владата на Алексис Ципрас. Гласањето би требало да се одржи попладнево. На вчерашното прво продолжение на седницата, имаше тензична атмосфера и жестока дискусија. Гласањето за доверба е на иницијатива на грчкиот премиер, кој се обидува да обезбеди доволно гласови за ратификација на Преспанскиот договор,...

Тажни вести за новинарите: Граѓаните малку им веруваат и сметаат дека не се независни

Половина од анкетираните граѓани, или 50,4 проценти сметаат дека медиумите во Македонија се зависни, а само 15 отсто велат дека медиумите во земјава се независни, покажуваат резултатите од истражувањето на јавното мислење „Перцепции на граѓаните за медиумите и надворешната политика“, спроведено од ИПСОС Македонија, нарачано од Медиумската програма во Југоисточна Европа на Фондацијата „Конрад Аденауер“. На прашањето колкава доверба имате...

Довербата во медиумите во Македонија меѓу најниските во Европа

Според најновиот извештај на Европската радиодифузна унија (ЕБУ), довербата во медиумите кај граѓаните на Македонија е меѓу најниските во Европа и дури и  опаѓала во изминативе пет години. Во анализата што се темели претежно на 88-от извештај на Еуробарометар, се вели и дека ниската доверба на македонските граѓани во медиумите е во тесна врска и со индексот за слобода на...

ММФ: Потребна ви е политичка стабилност, реформи и поголема отвореност на пазарот

Охрабрени сме од економскиот напредок на регионот, вклучувајќи ја и вашата земја. За овој регион е важно да остане отворен и економски да се ангажира надвор од границите. Многу е важно да се зајакнат врските со најголемите трговски партнери. Тоа денеска го порача заменик-главниот директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Тао Џанг, на Меѓународната конференција за монетарна политика и управување...

Делегации на македонското и на грчкото МНР ќе одржат состанок утре во Скопје

Седмата рунда на консултации помеѓу министерствата за надворешни работи на Македонија и на Грција, како дел од мерките за градење на доверба помеѓу двете земји, ќе се одржи утре во зградата на министерството за надворешни работи во Скопје, со почеток во 09.55 часот, информираа од таму. „Се очекува во двете делегации учество да земат и претставници на повеќе ресорни институции“, се...

Јовески: Обвинителството ќе се дистанцира од извршната власт и ќе ја врати довербата

Новиот државен јавен обвинител, Љумобир Јовески денеска, по неговото именување во Собранието, за медиумите изјави дека ќе ја врати довербата во Јавното обвинителство, кое, како што рече, ќе се дистанцира од извршната власт и другите центри на моќ и ќе биде самостоен државен орган надлежeн за гонење криминал. Јовески во свечената изјава во Собранието се обврза дека ќе ги почитува...

Сите да работат за враќање на довербата во институциите, вели генералниот секретар на ОБСЕ

Успешното надминување на политичката криза и тековните напори за спроведување на владината реформска агенда нудат единствена можност за напредок, рече генералниот секретар на ОБСЕ, Томас Гремингер, по завршувањето на неговата дводневна посета на Скопје. - Сите чинители треба да ги здружат силите во зајакнувањето на демократските процеси и во враќањето на довербата во институциите во земјата, воспоставувајќи ефективни механизми за контрола -...

Џафери честиташе за европскиот начин на гласање, во мирна и демократска атмосфера

Ме радува фактот што атмосферата е мирна и што граѓаните имаат можност да гласаат европски, изјави претседателот на Собранието, Талат Џафери, кој денеска гласаше во родното Форино, Гостиварско. -  Тоа е придобивка на политичкиот систем во Македонија, со која граѓаните ја изразуваат нивната слободна волја. Се надевам дека до крајот на денот ќе биде вака како што и почна изборниот...

Прибе: Од суштинско значење е да се обезбеди кривична одговорност на сите сторители

Поминаа речиси две години откако СЈО почна со работа и никој, всушност, не е осуден, а тоа создава перцепција за неказнивост, се вели во извештајот на експертската група на Рајнхард Прибе, која во јули престојуваше во Македонија. Постои дупка помеѓу легислативата и нејзината примена. Групата генерално смета дека однесувањето на некои функционери може да биде најголемата пречка за реформите правилно да се применат. Во...

„Еуробарометар“: Македонските граѓани не им веруваат на судството, полицијата и на партиите

Македонските граѓани имаат најмала доверба во правосудниот систем, полицијата, јавната администрација, владата, парламентот и во политичките партии, покажува најновото истражување на јавното мислење на „Еуробарометар“. Единствено, повеќе од 50 отсто од граѓаните имаат доверба во Армијата (51 отсто) и во Европската Унија (53 отсто). Истражувањето е спроведено во мај оваа година, односно пред формирањето на новата влада, а е објавено минатиот...

„Брима“: Мнозинството граѓани сметаат дека била потребна промена на власта

Доверба во новата влада имаат 57 проценти од граѓаните, а 37 отсто гледаат со недоверба на идното работење на владата. Најголема доверба на владата ѝ даваат етничките Албанци, односно 71 отсто, а најмалку доверба имаат етничките Македонци, односно 51 процент, покажува новата анкета на „Брима Галуп“, спроведена од 2 до 12 јуни. Истражувањето покажува дека на Македонија ѝ била потребна...

За да се смири состојбата, во северно Косово треба да се одржат нови локални избори

Имаме три јасни барања - одржување на нови локални избори во северно Косово сега, осигурување на учеството на Србите на овие избори и започнување на работите за воспоставување на...