fbpx

Иванов до Трамп: Високо ги почитуваме Вашите ставови и надворешно-политички цели

-

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, денеска упати честитка до Доналд Трамп по повод стапувањето на должност претседател на Соединетите Американски Држави. Иванов во честитката изразува уверување дека лидерството на Трамп, освен за САД, е значајно и на глобален план, како и дека претставува надеж за интензивирање, продлабочување и за зацврстување на статешкото партнерство и пријателство меѓу Македонија и САД.

„Дозволете ми, во оваа свечена пригода, да искажам надеж дека со заемен ангажман ќе дадеме личен придонес за интензивирање, продлабочување и за зацврстување на стратегиското партнерство и пријателство меѓу Република Македонија и Соединентите Американски Држави, за што потврдувам дека постои особен интерес и подготвеност од Република Македонија. Длабоко сум уверен дека со Вашето лидерство Соединетите Американски Држави ќе продолжат по патот на прогресот. Но, верувам дека Вашето лидерство e значајно и на глобален план, особено сега, кога светот се соочува со бројни предизвици и кога повеќе од кога било е неопходно единство, заемно почитување и искрена соработка. Високо ги почитуваме Вашите ставови и надворешно-политички цели. Глобалниот поредок има потреба од зајакнување на пријателството меѓу државите, без наметнување на интересите и со почитување на правото на избор на нациите во светот. Сакам да знаете дека во Република Македонија и во мене имате искрен пријател и поддржувач“, стои во честитката на Иванов до новиот американски претседател.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Последици од невремето: поплавени куќи и подруми, паднати дрва, уништени автомобили

По вчерашното невреме што ги зафати Скопје, Гостивар и Тетово околу 16.30 часот, од Центарот за управување со кризи (ЦУК), информираа дека на Единствениот повикувачки број за итни случаи...