fbpx

Хеликоптери на САД извршиле напад на пункт на авганистанската војска

-

Најмалку осум авганистански војници биле убиени во воздушен напад на силите на САД на воен пункт во провинцијата Логар, јужно од Кабул, соопштиле авганистанските власти, пренесува „Би-Би-Си“.

Според информациите, два воени хеликоптери на САД го нападнале пунктот, денеска, среде бел ден.

Засега не се познати причните за воздушниот напад, а армискиот командант на областа за „Би-Би-Си“ изјавил дека на пунктот јасно било истакнато авганистанското знаме.

Логар е ненаселена област, која во голем дел е под контрола на талибанските милитанти.

Засега нема потврда дека нападот е извршен од Меѓународните сили, како што тврдат очевидци.

САД соопштиле дека почнале истрага за инцидентот.

По завршувањето на мисијата на НАТО во Авганистан, во моментот во земјата има околу 10.000 војници на меѓународните трупи, кои ги обучуваат и ги советуваат авганистанските сили.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Трајковски: Трговците да ги задржат цените на ниво на стандардот на граѓаните

Државните пазарни инспектори правеле контроли и вршеле надзори во сите големи синџири маркети во државата, а целта била да се види дали се почитуваат антикризните мерки за намалување на...