fbpx

Грција ја очекува хуманитарна криза ако излезе од еврозоната

-

Грција ќе се соочи со хуманитарна катастрофа доколку излезе од еврозоната, оцени шефот на германската служба за анализа и за процена на економскиот развој, Кристоф Шмит.

Шмит, за „Вестдојче алгемајне цајтунг“, изјави дека грчката влада си игра со оган и оти ЕУ не треба да ја слуша Атина која сака да го напушти рефомскиот курс.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Грчкиот дипломат Рокас доаѓа на местото на Дејвид Гир како амбасадор на ЕУ за С. Македонија

Жосеп Борел, високиот претставник на Европската Унија, номинираше 44 нови шефови на делегации на ЕУ, вклучително и нови амбасадори на ЕУ во Босна и Херцеговина, Црна Гора и Северна...