fbpx
Таг: еврозона

таг: еврозона

ЦПД-Софија: Ќе формира ли Бугарија евро-атлантска влада?

Импликациите од изборните резултати на вчерашните парламентарни избори во Бугарија се тема на анализа на познатиот бугарски тинк-тенк Центар за проучување на демократијата - ЦПД (Center for the Study of Democracy) од Софија, која ги разгледува можните сценарија за формирање влада и понатамошниот развој на политичката состојба во Бугарија, која во последниве малку повеќе од две години дури пет...

Хрватска се подготвува за влез во Шенген и еврозоната од 1 јануари

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, словенечката претседателка Наташа Мирц Мусар и претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен на 1 јануари симболично ќе го одбележат влезот на Хрватска во Шенген зоната со посета на досегашниот хрватско-словенечки граничен премин Брегана. На овој начин, во недела ќе се одбележи можноста на хрватските граѓани да влегуваат и излегуваат во внатрешните граници на ЕУ...

Европскиот парламент со мнозинство гласови го поддржа пристапот на Хрватска во еврозоната

Европратениците денес со мнозинство гласови дадоа позитивно мислење за кандидатурата на Хрватска да стане најновата членка на еврозоната од 1 јануари 2023 година. Парламентот со 539 гласа „за“, 45 гласа „против“ и 48 воздржани, го усвои извештајот на Зигфрид Мурешан (ЕПП, РО) во кој се наведува дека Хрватска ги исполнува сите критериуми за усвојување на еврото на 1 јануари 2023...

Од 1 јануари 2023 година Хрватска ќе ја замени куната со еврото

На денешниот состанок на Европскиот Совет, Хрватска го помина последниот чекор до влез во еврозоната, односно од 1 јануари 2023 година, таа ќе се придружи на 19 други земји што за своја валута ќе го има еврото. По препораката од Европската Комисија претходно месецов, Европскиот Совет потврди дека Хрватска ги исполнила сите услови да ја замени својата сегашна валута, куната,...

ЕЦБ догодина предвидува раст на БДП во еврозоната од 3,9 отсто, за 5 отсто помалку од очекувањата

Европската централна банка, ЕЦБ, соопшти дека очекува побавно закрепнување на економијата во еврозоната во однос на претходните очекувања и додава дека до 2023 година инфлацијата ќе биде далеку од предвидените 2 отсто. „Сите предвидовме дека ќе има втор бран, но неговата длабочина и траење како и мерките за изолација не се на очекуваното, констатирано ниво“, изјави претседателката на ЕЦБ, Кристин...

Постигнат договор за долгот, Грција излегува од програмата за помош

Кредиторите се договорија за начинот на излегување на Грција од програмата за помош која од земјата се користи веќе осум години и за мерките за намалување на долгот, информираат повеќе релевантни извори. -Постигнавме договор за Грција - изјавил европски извор синоќа, по состанокот на министрите за финансии на еврозоната во Луксембург, кој траел повеќе од шест часа. Други два извора за...

Куере: Треба да прескокнете некои фази и директно да одите на дигиталниот пазар

Мора да создадете финансиско опкружување во кое може да застанете цврсто на нозе и да имате капацитет да ги издржите шоковите во глобалната економија. Тоа се прави со силна економија во однос на хартиите од вредност и тоа се покажа во последната година. Сакам да ја пофалам НБРМ која направи одлична работа. Оваа порака денеска ја испрати членот на Извршниот...

Кризата во Каталонија ја чини шпанската економија една милијарда евра

Шпанскиот министер за економија, Луис де Гуиндос изјави дека кризата во Каталонија, по повод иницијативата за независност на тој регион, ја чинело државата една милијарда евра и дека локалната економија се уште ги чувствува последиците. Де Гуиндос изјави дека, успорувањето на економскиот пораст во Каталонија влијае на вкупната шпанска економија, која е четврта по големина во еврозоната. „Каталонија имаше пораст повисок...

ЕУ ја подигна проекцијата за економскиот раст на еврозоната на највисоко ниво

Европската Унија денеска ја зголеми проекцијата за економскиот раст на еврозоната за 2017 година на највисоко ниво во последните 10 години. Европската комисија соопшти дека очекува економскиот раст годинава да биде 2,2 отсто, што е највисок од 2007 година, Претходната проценка беше на 1,7 отсто. Европската комисија исто така го подигна растот за следната година на 2,1 отсто од претходните 1,8...

Ципрас им фрли ракавица на кредиторите и на опозицијата со гласањето за новогодишен бонус

Грчкиот премиер Алексис Ципрас отвори нова мини „војна“ со странските кредитори и со грчката опозиција, ставајќи го неговиот предлог за „новогодишно пакетче“ за пензионерите и за островите на гласање во парламентот. Гласањето ќе биде со прозивка по име и презиме на секој пратеник за и народот отворено да види дали опозицијата ги поддржува мерките со кои 1,6 милиони пензионери со ниска пензија...

Сапен: Поради Брексит потребна е подлабока интеграција на ЕУ

Францускиот министер за финансии, Мишел Сапен, денеска изјави дека поради излегувањето на Велика Британија од Европската Унија веројатно ќе треба подлабока интеграција на еврозоната. Сапен, по разговорите со американскиот секретар за финансии, Џек Лу, во Париз изјави дека поради Брексит е потребно да се забрза интеграцијата. - За тоа разговаравме со министерот за финансии на САД. Пожелна е поголема интеграција на...

Светска банка ја намали прогнозата за пораст на глобалната економија

Светска банка ја намали прогнозата за пораст на светската економија за оваа година од 2,9 проценти, колку што прогнозираше во јануари, на 2,4 проценти. Во земјите на еврозоната се очекува пораст од 1,6 проценти, што е на исто ниво како и минатата година. Светска банка ја намали проекцијата за порастот на американската економија од 2,4 на 1,9 проценти. Како еден од главните...

Годишната инфлација во еврозоната во март била нула

Инфалцијата на годишно ниво во еврозоната во март била непроменета и практично не ни постоела, покажуваат најновите податоци што денеска ги објави статистичката служба на Европската Унија, Евростат. Цените во март не се намалиле ниту се зголемиле, па инфлацијата се задржала на нула. Евростат соопштил дека најголем придонес во инфлацијата дале рестораните и кафулињата, а најголемо негативно влијание имале цените на гасот.

Дајселблум: Еврозоната и банките денеска се подобри отколку пред пет години

Шефот на Еврогрупата, Јерун Дајселблум, денеска изјави дека еврозоната и нејзните банки се во значително подобра состојба од пред пет години, ублажувајќи ја така загриженоста што ги вознемири глобалните пазари. - Верувам дека земјите во еврозоната, структурално гледано, се во далеку подобра состојба отколку пред пет години. Истото важи и за нашите банки - изјави Дајселблум пред почетокот на состанокот на министрите...

Најниска стапка на невработеност во еврозоната

Во еврозоната во декември минатата година имало 15,5 милиони невработени луѓе, односно најмалку во последните четири години, покажуваат податоците на европската служба за статистика Евростат. Бројот на невработени е намален за 49.000, што е најмала бројка на невработени лица од октомври 2011 година, пренесува АП. Стапката на невработеност на месечно ниво во декември е намалена на 10,4 проценти, така што е најниско ниво од...

Драги: Нема опасност за стабилноста на еврозоната

Претседателот на Европската централна банка (ЕЦБ), Марио Драги, денеска изјави дека во моментот не постои опасност од финансиска нестабилност на еврозоната, која би можела да произлезе од ниските каматни стапки што се на сила во блокот на единствената валута. - Свесен сум дека многумина од вас го следат потенцијалниот ефект од ниските каматни стапки по финансиската стабилност. Дозволете ми да истакнам...

Јункер: Грција би можела да биде исфрлена од еврозоната ако не го почитува договорот

Новата влада на Грција, која ќе биде избрана по изборите на 20 септември, мора да го почитува финансискиот договорот со еврозоната или ЕУ ќе може да донесе одлука Грција да не биде дел од групата земји со заедничка валута, изјави денеска претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер. - Особено е важно да признаеме и да кажеме дека грексит не е...

Француски министер предлага формирање економска влада на еврозоната

Францускиот министер за економија, Емануел Макрон, денеска предложи формирање „силна економска влада“ на еврозоната со свој буџет, тврдејќи дека зачувувањето на заедничката валута бара финансиски трансфери од нејзините најсилни економии. Во интервју за германскиот весник „Зидојче цјтунг“, Макрон рекол дека комесар со широки овластувања треба да биде на чело на економската влада, која би требало да осигури финансиски трансфери за...

Сојни: Грција со децении ќе и задава главоболки на еврозоната

Грција со децении ќе и задава главоболка на еврозоната, оцени финскиот евроскептик и министер за надворешни работи Тимо Сојни, повикувајќи го Меѓународниот монетарен фонд да учествува во новиот пакет на финансиска помош за Грција. - За жал, овој проблем ќе биде пред нас со децении, доколку еврозоната остане целосна, рече Сојни во интервју за финската државна телевизија. Учеството на ММФ...

Ципрас отворено призна дека подготвувале „план Б“ со Варуфакис

Грчкиот премиер Алексис Ципрас отворено призна дека имал дадено наредба до Јанис Варуфакис да се подготвува „план Б“ за можен грчки излез од еврозоната. Одговарајќи на прашање на лидерката на ПАСОК, Фофи Генимата, околу целата контроверзија што се создаде со информацијата дека Варуфакис подготвувал алтернативен план за паралелен банкарски систем и за хакирање даночни податоци, Ципрас застана во одбрана на...

ЦУК: Спасен овчар и стотина негови овци, биле заглавени на остров на надојдената Црна Река

Центарот за управување со кризи соопшти дека е спасен овчар кој, заедно со неговите овци, ненадејно се нашол на речен остров, откако реката Црна надошла. „На Единствениот број за итни...