fbpx

Глобал Војсис: Руските цензори ја блокираа веб-страницата за правна помош ОВД-Инфо

ОВД-Инфо е клучен проект за одбрана на човековите права во Русија

-

ОВД-Инфо, руска организација за правна помош и човекови права, на 25 декември објави дека нејзината веб-страница е блокирана од Роскомнадзор, рускиот регулатор на интернет и медиумите.

Иако државниот регистар обелодени дека веб-страницата е блокирана поради пресудата од 20 декември на московскиот окружен суд, не беа дадени информации за причините за блокирањето. Еден ден подоцна, Роскомнадзор контактирал и со неколку платформи на социјалните медиуми со барање да ги блокира сметките на ОВД-Инфо. Најкористениот руски пребарувач Yandex, исто така, ја отстрани веб-страницата на ОВД-Инфо од пребарувачките резултати по блокирањето, како што објави независната веб-страница за вести Mediazona.

Претставниците на Роскомнадзор за државната агенција Интерфакс изјавиле дека блокирањето на веб-страниците на OVD-Info е неопходно, бидејќи тие наводно содржеле „забранети“ информации класифицирани како „екстремистичка и терористичка пропаганда“, иако регулаторот не прецизираше која содржина ги прекршува руските закони.

Ко-основачот на ОВД-Инфо, Григориј Охотин во изјава нагласи дека судската пресуда не значи дека самата организација е препознаена како „екстремистичка“, бидејќи таа не била обвинета во судскиот случај (и дури не биле ни поканети на сослушување во судот).

ОВД-Инфо е независен медиумски проект, чија цел е да ги брани правните и човековите права и да се фокусира на политичките прогони во Русија. Неговата мисија е „да им помогне на оние кои се прогонувани поради остварување на нивното право на слобода на собирање и други основни политички права“. Персоналот на организацијата им помага на приведените за време на протестните акции и собира детални информации за административни и кривични случаи кои произлегуваат од политички и протестни активности.

Руското Министерство за правда во септември 2021 година го означи ОВД-Инфо како „странски агент“, оправдувајќи ја својата одлука со напомена дека ОВД-Инфо делумно е финансиран преку Меморијалниот центар за човекови права (кој исто така доби ознака за странски агент и се соочува со затворање во Русија). Обвинителите кои тогаш се жалеа до Министерството за правда, исто така, тврдеа дека ОВД-Инфо објавила „инструкции за избегнување санкции за правни прекршувања поврзани со екстремизам“.

Охотин од ОВД-Инфо рече дека активностите на државата не се изненадувачки:

Ова го гледаме како продолжение на државниот напад врз граѓанското општество. Не е изненадување што нападот сега е фокусиран на ОВД-Инфо, бидејќи денес нашиот проект е веројатно најголемиот проект за одбрана на човековите права во Русија. Не можеме да кажеме дека овој напад беше неочекуван, бидејќи разбравме дека по нападот на Меморијалниот центар за човекови права и слични обвинувања, ние ќе бидеме следни. […]

Освен тоа, ОВД-Инфо е главниот двигател на кампањата за укинување на законската регулатива за „странски агенти“: откако ја објавивме соодветната петиција, бевме додадени на листата на „странски агенти“; откако го поднесовме предлог-законот [за укинување на законот] до Државната дума (н.з. парламентот), нашата веб-страница беше блокирана. Ова е начинот на кој властите се консултираат со стручната заедница.

На брифингот со новинарите, на прашањето на новинарот на радио станицата „Ехото на Москва“ за случаите против „Меморијал“ и „ОВД-Инфо“, прес-секретарот на претседателот Путин, Дмитриј Песков, рече дека ова не го гледа „како тенденција“:

Ова се еднократни случаи, некои се позвучни од јавна точка на гледање, некои се помалку истакнати, но не мислиме дека ова е некаков масовна општа насока. Не гледаме никаква тендеција овде.

Охотин и ОВД-Инфо ветија дека ќе ја продолжат својата работа во Русија и ќе ги користат сите расположливи правни средства за да докажат дека „сите наши информации се веродостојни и не прекршуваат никакви закони“.

Дури и ако сите наши страници на социјалните мрежи се блокирани, ние сепак ќе продолжиме да даваме правна помош на лица прогонувани од политички причини и ќе најдеме начин да ги споделиме потребните и важни информации со вас.

 

Овој текст на Tanya Lokot е оригинално објавен на Глобал Војсис на англиски јазик на 27 декември според условите на лиценцата Криејтив комонс наведи-извор (CC BY 3.0). Мета.мк во целост го реобјавува на македонски јазик.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Гордана Силјановска-Давкова официјално е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Гордана Силјановска-Давкова и официјално ќе влезе во трката за претседател на државата, како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ. Таа денеска со мнозинство гласови беше избрана на Kонвенцијата која се одржа во...