fbpx
Таг: Глобал војсис

таг: Глобал војсис

„Бараме простување за кое знаеме дека е невозможно да се добие“: Во Русија, луѓе носат цвеќиња на споменици на Украинци

„Бараме простување за кое знаеме дека е невозможно да се добие“: Во Русија, луѓе носат цвеќиња на споменици. Мета.мк го објавува оригиналниот напис, согласно договорот за соработка со „Глобал Војсис“: „Бараме простување за кое знаеме дека е невозможно да се добие, и се колнеме дека никогаш нема да заборавиме што направи нашата земја на Украина“. Оваа реченица е цитирана од...

Глобал Војсис: Со интервенција на САД, Косово и Србија го решија спорот за регистарските таблички

Косово се заблагодарува на САД; Србија има свое толкување, пишува „Глобал Војсис“. Мета.мк го реобјавува оригиналниот напис, согласно договорот за соработка со „Глобал Војсис“. Два дена откако Косово и Србија не успеаја да постигнат договор во спорот за одлуката на косовската влада да ги забрани регистарските таблички издадени од Србија, по долга расправија, ЕУ на 23 ноември објави дека проблемот...

Nisam Tražila: Четири жени се борат против родовото насилство во Босна и Херцеговина

Иницијативата „Нисам тражила“ започна кога четири студентки по уметност од Босна и Херцеговина (БиХ) — Матеја Маврак, Асја Крсмановиќ, Ана Тиквиќ и Надина Мичиќ — реагираа на откритијата за случаи на силување во соседна Србија. Претходно, српската актерка Милена Радуловиќ и уште неколку жени го пријавија сопственикот на белградската школа за глума, Мирослав Мика Алексиќ, за силување и сексуално...

Глобал Војсис: Руските цензори ја блокираа веб-страницата за правна помош ОВД-Инфо

ОВД-Инфо, руска организација за правна помош и човекови права, на 25 декември објави дека нејзината веб-страница е блокирана од Роскомнадзор, рускиот регулатор на интернет и медиумите. Иако државниот регистар обелодени дека веб-страницата е блокирана поради пресудата од 20 декември на московскиот окружен суд, не беа дадени информации за причините за блокирањето. Еден ден подоцна, Роскомнадзор контактирал и со неколку платформи...

Глобал војсис: Русија го блокира пристапот до веб-сајтот на разгледувачот Тор

Руските власти го блокирале пристапот до веб-сајтот на разгледувачот Тор, torproject.org. Според извештаи од тимот што го развива Тор и неговите корисници забраната стапила на сила од среда, 8 декември. Официјалното блокирање на пристапот се случува по објавата на извештаи дека одделни руски провајдери на интернет услуги од претходно го блокираат пристапот до овој сервис, бидејќи одделни руски корисници не можеле да...

Канадска студентка преку ТикТок ги враќа во живот домородните јазици кри и оџибве

Додека како дете растела во Фокс Лејк Кри Нејшн во Северна Манитоба во Канада, Шариса Нолт ги слушала своите дедо и баба како зборуваат на јазикот ининимовин (Ininímowin),  попознат како кри (Cree). Но, затоа што нејзината мајка не го научила јазикот, таа не можела да го пренесе на Нолт. „Додека растев, слушав се помалку и помалку ининимовин, па почнав да...

Глобал војсис: 13-годишно девојче од Турција ги предизвикува стереотипите во атлетиката

Ракометарка од југоисточната провинција на Турција, Шанлиурфа, крши стереотипи додека ја зајакнува поддршката за учество на девојчињата во спортот, како во нејзиното село, така и низ целата земја. Во интервју за една локална новинска агенција од главниот град Анкара, Мерве Акпинар (13) рече: „Ме избркаа кога започнав, велејќи ми дека не можам да носам шорцеви или да играм со...

Дали поезијата ќе биде доволен поттик за Чесите да ја прифатат вакцинацијата против ковид-19?

Откако вакцината против ковид-19 стана достапна во Европската Унија, Чешката влада отпочна нова комуникациска кампања наменета за надминување на стравот или сомнежот поврзани со вакцинирањето. Овој пат, инспирација за кампањата потекна од место кое ретко се поврзува со објави од областа на јавното здравство: поезијата, пишува „Глобал војсис“. На 27 декември, профилот на Твитер на Канцеларијата на Чешката влада објави...

Глобал Војсис организира виртуелна дебата за Белорусија „Belarus 2020: Still Uploading?

Глобал Војсис (Global Voices) го започнува GV Insights серијалот на виртуелни разговори за горливи теми, почнувајќи од 14 декември во 16 часот по македонско време со првиот настан „Belarus 2020: Still Uploading?”— жива дискусија за револуцијата во Белорусија во 2020 година, заедно со експерти од Белорусија, регионот и членови од заедницата на Глобал Војсис. Настанот ќе биде пренесуван во...

„Глобал Војсес“ ги осуди нападите со говор на омраза кон Фондација Метаморфозис

Глобал Војсес ги повика властите во земјава да ја истражат кампањата со говор на омраза кон вработените од Фондација Метаморфозис, која започна на 12 ноември и сè уште трае. „Глобал Војсес најостро ги осудува овие напади на нашиот долгогодишен партнер. Ги повикуваме властите во С. Македонија да ги истражат овие активности и да спроведат соодветни правни постапки против извршителите, како...

Љубителите на стрипот и колегите се простија од починатиот италијански стрип-мајстор Џовани Романини

Италијанскиот автор на стрипови Џовани Романини умрел на 75-годишна возраст на 20 март 2020 година во неговиот роден град Болоња од аневризма на мозокот. Одржување јавен погреб е одложено за по завршувањето на мерките на карантин против Ковид-19 во Италија, пишува Глобал војсис. Колегите, кои со љубов го нарекуваа „велемајстор“ или просто Џо, го ценеа Романини поради широкиот опсег на...

Научно истражување укажува дека Кина можела да спречи 95% од случаите на коронавирус

Фото: „Хонг Конг Фри Прес“
Во неодамнешното научно истражување на Универзитетот во Саутемптон се вели дека Кина ќе успеела да спречи 95 проценти од инфекциите со коронавирусот доколку мерките за запирање на епидемијата започнеле три недели порано. Меѓутоа, Кина презеде строги мерки дури кон крајот на јануари – неколку недели откако полицијата замолче доктор поради обид да ја предупреди јавноста од вирусот. Научното истражување ја мери...

Списанија за алтернативна медицина ја промовираат Русија на Балканот

Еден метод за ширење на руското влијание на Балканот е преку списанијата за алтернативна медицина. Додека весникарството во сите балкански земји е во стрмоглав пад, бројот на списанија со наслови како „Руски доктор“, „Руски тревар“, „Руска енциклопедија на здравјето“ се зголемува од 2015 година досега. Најмалку пет од нив потекнуваат од Србија и се распространуваат преку трафиките во соседните...

Стои ли пропагандата против вакцинирањето зад смртта на трите бебиња од морбили

Три бебиња загинаа од епидемијата на морбили, која во Македонија започна во декември 2018 година, зголемувајќи ги стравувањата дека таа е резултат на долгогодишната пропаганда против вакцинирањето промовирана од десничарските популисти, пишува „Глобал војсис“. Помеѓу три и десет лица дневно се дијагностицираат со морбили во Македонија и над 259 лица се евидентирани како заболени досега, објави Институтот за јавно здравје,...

Бегството на Груевски во Унгарија предизвика наплив од дезинформации

Преку објавувањето непотврдени, непроверени и неточни информации за летот на поранешниот македонски премиер Никола Груевски до Унгарија за да избега од отслужување двегодишна затворска казна, многу балкански медиуми помогнаа да се создаде состојба на конфузија и недоверба меѓу општата јавност, пишува „Глобал војсис“ додавајќи дека главниот извор на конфузијата беше повторното објавување написи од страна на македонски, унгарски, српски и албански...

Стари разгледници откриваат заборавени спомени од Македонија

Во јануари 2016 година, Јавната библиотека на Њујорк во јавност објави повеќе од 180.000 дигитализирани предмети. Многу од овие материјали во библиотеката се историски документи што може да се употребат во академски студии, како и да се преземат и да се користат слободно затоа што нивното авторско право е истечено, пишува „Глобал војсис“. Еден извор од интерес за Европа е колекцијата...

Амбасадорот на Обединетото Кралство за почетокот на реализацијата на Меѓународната стратегија за жените и девојките 2023-2030 

Понекогаш се чини дека борбата за родова еднаквост станува сѐ потешка и потешка. Жените во Иран се малтретирани поради начинот на којшто се облекуваат, девојките во Авганистан се спречени...