fbpx

Енергетската соработка, Сирија и Кипар – главни теми на посетата на Лавров на Атина

-

Кипарското прашање, кризата во Сирија и енергетската соработка меѓу Грција и Русија се главни теми на средбите на шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, со претставници на грчките власти во Атина. Лавров веќе се сретна со грчкиот претседател, Прокопис Павлопулос, и со премиерот Алексис Ципрас, со кои разговараше за кипарското прашање и за кризата во Сирија, која се поврзува со клучното прашање за бегалците во Грција.

Рускиот министер за надворешни работи денеска напладне ќе има средба со својот грчки колега, министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕиас, на која, меѓу другото, ќе се дискутира и за енергетската соработка меѓу двете земји.

Лавров и грчкиот премиер разговараа и за можностите за зајакнување на соработката меѓу двете страни и за унапредување на традиционално добрите грчко-руски врски. Шефот на руската дипломатија истакна дека има одлична соработка меѓу двете држави, особено во туристичкиот сектор, како и дека има големи можности за енергетска соработка.

Премиерот Ципрас, пак, забележа дека Русија и Грција треба да се насочат на продлабочување на соработката и тоа во инвестицискиот сектор, економијата и во туризмот.

Разговорите околу енергетската соработка се очекува да се фокусираат на можноста за вклучување на Атина во проектот за гасоводот „Турски поток“.

Во однос на кипарското прашање, иако Атина не бара засилување на улогата на Русија при решавање на овој проблем, сепак сака да има отворена комуникација со неа поради руската улога во Советот за безбедност во Обединетите нации.

Лавров во разговорите со Павлопулос истакна дека Русија нема да прифати притисоци и крајни рокови за преговорите за решавање на кипарското прашање, додавајќи дека Москва поддржува решавање на ова прашање врз основа на одлуките на Советот за безбедност во ОН, како и дека Грците и Турците на Кипар треба да се договорат меѓусебно за отворените клучни прашања.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...