fbpx

ДИК утре ќе достави мислење до Пендаровски за временските рокови потребни за спроведување на изборниот процес

-

Претседателот Стево Пендаровски, денеска оствари средба со членовите на Државната изборна комисија (ДИК), која следува по вчерашната одржана лидерска средба во Кабинетот, а на која се разговараше за одржувањето на предвремените избори.

„Претседателот ги запозна членовите на Државната изборна комисија со ставовите на претседателите на политичките партии и консензуално усвоениот став дека е потребно Државната изборна комисија да достави мислење за временските рокови потребни за спроведување на изборниот процес. На средбата беше договорено ДИК, во текот на утрешниот ден да го достави своето мислење до Кабинетот на Претседателот,“ информираа од таму.

Освен ставот на ДИК, како услови за одржување на предвремените избори се и мислењето на Комисијата за заразни болести односно пропишување на протокол на кој начин истите би се одржале, имајќи ја предвид кризата со корона вирусот, како и одговорот од ОБСЕ/ОДИХР дали може да испратат набљудувачи.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Уставниот суд поведе постапка за уставноста на измените на Законот за облигациони односи

Уставниот суд денеска одлучи да поведе постапка за член 2 и член 4 од Законот за изменување и дополнување на Законот за облигационите односи. Изгласано е времено запирање од...