fbpx

Црвен крст ќе врши дистрибуција на хигиенски средства до најранливите групи граѓани, постари од 60 години

-

Од денеска Црвен крст на град Скопје со финансиска поддршка од Државна Лотарија, ќе врши дистрибуција на хигиенски средства за само-заштита и за домовите за ранливите категории на немоќни лица, од најзагрозената категорија граѓани од трето доба.

„Со овие активности ќе бидат опфатени над 2.000 лица од најранливата група граѓани, на возраст над 60 години од град Скопје, но и од други градови каде Црвен крст работи директно со немоќните и повозрасните лица“, соопштија од Црвен крст.

Донацијата од Државна лотарија е 700.000 денари со што се набавени и подготвени сетови на хигиенски средства: гел за дезинфекција на раце; средство за дезинфицирање на домот; антибактериски влажни марамчиња, како и маски и ракавици за превенција. Исто така, изработен е и се дистрибуира едукативен леток за заштита од КОВИД-19, што ќе се дели со сетовите, но и на терен меѓу најзагрозените категории граѓани кои немаат пристап до интернет и до редовно информирање.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Владата одлучи професионалните возачи побрзо да добијат пасоши

Министерот за транспорт и врски денеска по владината седница се пофали дека владата донесе одлука за воспоставување на брза лента за издавање на патни документи за сите професионални возачи. Како...