fbpx
Таг: хуманитарна помош

таг: хуманитарна помош

Израелски демонстранти блокираат и уништуваат хуманитарна помош за Газа

Демонстранти од израелската крајнодесничарска активистичка група Цав 9 вчера блокираа камиони кои носеа хуманитарна помош во Газа, пренесува „Тајмс оф Израел“. Дополнително, по социјалните мрежи кружеа неколку видеа од истите демонстранти како ги земаат кутиите и вреќите со храна од камионите, ги празнат и ги фрлаат на улица. פעילי צו 9 חסמו משאיות סיוע הומניטרי לעזה במעבר תרקומיא סמוך לחברון...

Израелски напад во Газа усмрти седум хуманитарни работници од Британија, САД, Австралија, Полска

Израелски воздушен напад во Газа усмрти седум работници од хуманитарната организација Светска централа кујна (СЦК), пренесува Гардијан. Жртвите потекнуваа од Австралија, Велика Британија, Палестина, Полска, а еден од загинатите имал двојно државјанство од САД и Канада. Светската централна кујна, која беше клучна во доставата на хуманитарна помош преку новиот поморски коридор од Кипар, соопшти дека работниците патувале во две возила...

Брод со хуманитарна помош за Газа ќе исплови од Кипар овој викенд

Шпански брод ќе да достави хуманитарна помош во Газа овој викенд, каде четвртина од населението е на раб на глад, пренесува Би-би-си. Брод, наречен „Отворени раце“ по истоимената добротворна организација, ќе тргне од Кипар, најблиската држава во Европската Унија (ЕУ) до Газа. Тој ќе носи 200 тонови храна, донација од американската добротворна организација „Светска централна кујна“. Последната милја од патувањето се...

Пакети воздушна хуманитарна помош убија пет лица во Газа, не се отворил падобранот

Падот на хуманитарна помош која била доставена во Газа по воздушен пат и чиј падобран неуспешно се отворил резултираше со пет загинати и 10 повредени лица, пренесува Гардијан. Очевидци близу кампот за бегалци Ал-Шати во северот на Газа велат дека виделе како палета која била поврзана за падобран  паднала на група мажи, тинејџери и помали деца кои се надевале да...

Светската здравствена организација не убива деца во Газа

Не е вистина дека Светската здравствена организација убива деца во Газа, туку претставници на СЗО постојано носат медицинска и немедицинска помош во Газа поради очајните услови за лекување и разрушените болници од бомбардирањата. СЗО собира донации за Газа и постојано повикува за прекин на огнот. СЗО има свои луѓе на терен кои го информираат светот за ужасите на војната...

Секој граѓанин во Газа е гладен, од очај се јаде трева

Хуманитарната организација „Екшн ејд Палестина“ предупредува дека нивото на глад во Газа е загрижувачки високо, велејќи дека секој човек во Газа е гладен. Дополнително, Палестинците во појасот имаат пристап до само 1,5 до 2 литра нечиста вода дневно, пренесува Гардијан. „Луѓето сега се толку очајни и гладни што јадат трева. Истовремено, инфекциите и болестите неконтролирано се шират. Единственото нешто што...

Израелски демонстранти блокираат хуманитарна помош во Газа

Стотици израелски демонстранти го блокираа патот на камиони кои носеле хуманитарна помош до Газа, пренесува „Тајмс оф Израел“. Некои од камионите имале египетски знамиња, а демонстранти вееле израелски знамиња и скандирале против владините мерки за внесување помош во Газа. Само девет од 114 камиони го поминале граничниот премин Керем Шалом. Некои се пренaсочиле и влегле преку египетскиот премин Рафах, но...

Османи: Најважно е да се обезбеди непречен проток на хуманитарната помош за Газа

На покана на високиот претставник и потпретседател на Европската комисија, Жозеп Борел и заменик премиерот и министер за надворешни работи Кралството Јордан, Ајман Сафади, министерот за надворешни работи Бујар Османи учествува на осмиот регионален форум на Унијата за Медитеранот, во Барселона. Во фокусот на дискусиите е ситуацијата во Израел – палестинските територии и последиците за регионот на Блискиот Исток. Во...

Преминот Рафах повторно отворен за евакуација на болни од Газа и за достава на помош и храна

Граничниот премин Рафах од појасот Газа кон Египет денеска повторно ќе биде отворен за странски државјани. Како што објави Граничната управа на Газа преку копнениот премин, кој е единствениот влез во појасот што не е контролиран од Израел, ќе се користи и за Палестинците на кои им е потребна итна медицинска помош, како и за камионите со медицинска помош...

Основните услуги во Газа се во распад, улиците преплавени со канализациска вода

Снемува храна, вода, лекови и улиците се преплавени со вода од канализиција, изјави на прес-конференција Филипе Лацарини, главниот комесар на телото на Обединетите нации кое пружи хуманитарна помош на Палестина. „Газа е на работ на здравствена катастрофа поради ризикот на ширење на болести“, дополни Лацарини на прес-конференцијата, пишува Гардијан. Израел сѐ уште го забранува внесувањето на гориво во Газа, тврдејќи дека...

Доктор во Газа: Пеколот изгледа како чајанка во споредба со состојбата овде

На петнаесеттиот ден без струја во Газа, болниците примаат само итни случаи поради немањето доволно гориво за генератори, а Обединетите нации предупредуваат дека до крајот на денот ќе снема гориво.  Агенцијата на Обединетите нации задолжена за помагање на Палестинците предупредува дека ќе биде принудена да престане со својата хуманитарна помош утре ако Израелските одбранбени сили не дозволат да се внесе...

Медицинска помош пристигна во Газа преку преминот Рафах

Граничниот премин Рафах денеска беше отворен за конвоите со хуманитарна помош на Црвената полумесечина кои од Египет отидоа во Газа. По две недели откако беше затворен, граничниот премин го поминаа дваесет камиони со медицински материјали, лекови и мало количество храна. Ова се први испораки на хуманитарна помош преку Рафах откако започнаа немирите меѓу Израел и Хамас, кои предизвика хуманитарна...

Бајден доаѓа во посета на Израел додека траат воздушните напади на Газа

Израелските воздушни напади повторно татнат низ Газа и утрово, дури и во рамките на евакуациската зона во која според насоките од Израел треба да бидат Палестинците што ги напуштија своите домови по предупредувањето дека во другите подрачја ќе се дејствува против милитантите на Хамас, јави новинската агенција Асошиејтид Прес. Во меѓувреме, претседателот на САД, Џо Бајден, треба да пристигне во...

Германската актерка Барбара Сукова ги бара Билјана и Зорица, коишто ги запознала пред Скопскиот земјотрес

Германската актерка Барбара Сукова, најголемата ѕвезда на годинашното издание на белградскиот филмски фестивал ФЕСТ, изрази желба повторно да се види со своите врснички, Зорица и Билјана, коишто во 1963 година ги запознала во Охрид, јави српската телевизија „Нова“. Имено, по посетата на Барбара Сукова во 1963 година на поранешна Југославија, и на Охрид и Скопје, каде патувала заедно со родителите,...

Два камионa со хуманитарна помош од Црвениот крст тргнуваат кон регионите погодени од земјотресите

Два камиона со 800 пакети храна, 1.700 пакети со средства за хигиена и 4.000 ќебиња собрани од Црвениот крст на Северна Македонија денеска тргнуваат кон регионите погодени од земјотресите што минатиот понеделник се случија во Турција и Сирија. Исто така, како хуманитарна помош, како што извести генералниот секретар на Црвениот крст, Саит Саити, до денеска се собрани вкупно 25.120.773...

Сиријка и нејзиното новороденче двапати извлекувани од урнатини

Родилка од Сирија и нејзиното новороденче се под лекарска грижа в болница и во шатор без хуманитарна помош, откако два пати во една седмица се извлекувани од урнатините на нивната куќа во градот Џиндајрис, известува Би-би-си. Дима била во седмиот месец на бременост, кога минатиот понеделник наутро првиот катаклизмичен земјотрес предизвикал уривање на дел од куќата во Џиндајрис. Задобила полесни...

Четириножните „војници“ на АРМ неуморно работат на откривање преживеани во Караманмараш [ГАЛЕРИЈА]

Инструкторите, Борче со лабрадорот Кони (црното куче) и Сашо со белгискиот овчар Пикси (кафеното куче) се во неуморно пребарување низ урнатините на Караманмараш, со надеж за пронаоѓање и спасување на човечки животи, соопшти АРМ. Армиските четвороножни херои со нивните инструктори од Центарот за одгледување и обука на кучиња беа во состав на екипата кои пронајдоа и спасија еден детски живот. https://meta.mk/spasuvachite-od-dzs-spasija-zhena-shto-bila-114-chasa-vo-urnatinite-vo-adijaman/ Во...

Граѓаните донирале над 162.000 евра за настраданите во Турција и Сирија

Македонскиот народ собра речиси 10 милиони денари (162.100 евра) помош за настраданите во земјотресите во Турција и Сирија, соопшти денеска Црвениот крст на С. Македонија. Според Генералниот секретар на Црвениот крст, Саит Саити граѓаните и овој пат на дело ја покажале својата хуманост и солидарност. „Заклучно со 7 февруари преку донаторските телефонските линии се собрани вкупно 3.363.800 денари, а во...

Бројката на загинати во земјотресите во Турција и Сирија надмина 9.600

Двата разорни земјотреса и серијата помали потреси во понеделникот во југоисточна Турција и северозападна Сирија, досега однесоа над 9.600 човечки животи. Трескавично продолжува потрагата по преживеаните, во битка да се спасат што повеќе приклештени луѓе, поради смрзнувачките температури што владеат таму, јави Би-би-си. Досега се регистрирани дури 648 последователни потреси. Некои од спасените од урнатините во Турција за британскиот јавен радиодифузен...

Ковачевски во телефонски разговор со Зеленски: Земјава ќе продолжи да ја поддржува Украина

Владата соопшти дека премиерот Димитар Ковачевски денеска имал телефонски разговор со претседателот на Украина, Володимир Зеленски, во кој ја пренел поддршката на Северна Македонија за украинскиот народ во бруталната неоправдана и непредизвикана воена агресија која Русија ја врши врз Украина. Притоа, Ковачевски ветил дека како премиер на земјата-претседавач со ОБСЕ, ќе ја посети Украина. „Војната која Русија ја започна пред речиси...

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...