fbpx

Четири жени и девојче убиени во петокот во Виена

Активистите го нарекуваат денот „црн петок“ и бараат итна акција за запирање на насилството врз жените

-

Четири жени и една тинејџерка биле убиени во Виена во петокот, соопшти Би-би-си.

Телата на три жени, за кои се верува дека се кинески државјани, биле пронајдени во зграда во централниот кварт Бригитенау откако сведок повикал брза помош.

Тие биле прободени од маж во петокот во бордел, а осомничениот е уапсен.

Осомничениот, кој полицијата го опиша како 27-годишен авганистански државјанин, бил пронајден како се крие во близина на борделот со нож во раката. Во неделата, полицијата соопшти дека мажот „во основа ги признал“ убиствата за време на неговото прво испрашување. Мотивот засега е нејасен, но треба да следи дополнително испрашување и истрага.

Аутопсиите на телата на трите жртви ќе бидат извршени подоцна во недела.

Активистите го нарекуваат денот „црн петок“ и повикуваат на итна акција за запирање на насилството врз жените.

Претходно во петокот, 51-годишна жена и нејзината 13-годишна ќерка биле пронајдени мртви во стан во областа Ердберг – на околу 12 километри од местото каде што се случил другиот инцидент, но нема сугестија дека случаите се поврзани.

Полицијата смета дека сопругот е одговорен за убиствата, и се уште трага по него.

Ева-Марија Холцлајтнер, лидерката на одделот за женска политика на опозициската Социјалдемократска партија (СПО), побара од федералната влада да свика кризен состанок на кој ќе се разговара за прашањето за фемицидот во земјата.

„Ние жалиме за убиените жени, размислуваме за преживеаните и повикуваме конечно да се спроведе национален акционен план за заштита од насилство за да се заштитат животите на жените во Австрија“, рече Холцлајтнер.

Според најновите податоци за стапките на фемициди во Австрија, објавени од Институтот за истражување на конфликти, околу 319 жени биле убиени во земјата помеѓу 2010 и 2020 година – главно од машки партнери или поранешни партнери.

Коалициската влада вети дека ќе го запре ова прашање – вети речиси 25 милиони евра (21 милион фунти) во 2021 година за иницијативи насочени кон заштита на жените од насилство.

ИзворBBc

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Утре бесплатен влез во музеите и на локалитетите по повод Светскиот ден на спомениците и археолошките локалитети

Светскиот ден на спомениците и археолошките локалитети, 18 Април, утре ќе биде одбележан со бесплатен влез во сите национални установи од областа на заштитата на културното наследство, кои ќе...