fbpx
Таг: австрија

таг: австрија

Министрите на Словенија, Хрватска и Австрија со порака за побрзо членство на Западен Балкан во ЕУ

Порака за побрзо членство на Западен Балкан во ЕУ денеска испратија три земји-членки во заедничката статија на словенечкиот министер за надворешни работи и европски работи Тања Фијон, хрватскиот министер за надворешни и европски работи Гордан Радман Грлиќ и австрискиот министер за европски и меѓународни прашања Александар Шаленберг. Во статијата со наслов „Недовршената ЕУ: интегрирање на Западен Балкан како геостратешки императив“,...

Австрија смета дека ветото за влез во Шенген на Бугарија и Романија треба да се задржи

Австрискиот министер за внатрешни работи Герхард Карнер изјави дека ветото за пристапување на Бугарија и Романија во Шенген зоната мора да остане за да се одржи граничната контрола на ниво на ЕУ, пренесува mediapool.bg. Студениот туш од Австрија за Софија и Букурешт повторно доаѓа од министерот во австриската влада, кој лани во декември беше главниот глас за наметнувањето на...

Министерска тројка од ЕУ во посета на Скопје: Без уставни измени, ви се заканува изолација

Со единствена цел, заокружување на процесот на уставни измени, во Скопје пристигнаа тројца министри на три земји членки на ЕУ. Шефовите на австриската, чешката и словачката дипломатија, ополномоштени и од високиот претставник за надворешни работи на Европската Унија, Жозеп Борел, денеска имаа средби со претставници на власта и на опозицијата, а со цел да се поттикне политички дијалог за,...

Ковачевски во Виена: Северна Македонија да се оценува исклучиво според резултатите, без нови политички барања

Единствените фактори според кои треба да се оценува Северна Македонија на патот кон Европската Унија се резултатите и завршните постапки за скрининг процесот и стандардите. Ова го истакна премиерот Димитар Ковачевски во рамките на својата работна посета на Австрија, каде присуствуваше и имаше предавање на Дипломатската академија Виена. Во своето предавање на конференцијата на тема „Почеток на пристапни преговори со...

Ван дер Белен: Патот на ЕУ интеграцијата на Македонија е трасиран

Претседателот на Австрија, Aлександар Ван дер Белен е во официјална посета на земјава. Тој, во говорот кој го одржа во законодавниот дом, порача дека преговарачката рамка со ЕУ, која С. Македонија ја усвои во јули лани, не може од ново да се преговара и ги увери пратениците дека македонскиот јазик ќе остане неоштетен на нашиот пат кон членство во...

Поради опасност од атентат, новинарот Христо Грозев ја напуштил Австрија и заминал во САД

Истражувачкиот новинар Христо Грозев, извршен директор на меѓународниот колектив за истражувачко новинарство „Белингкет“, инаку Бугарин, дел од мрежата „Белингкет“, кој до неодамна престојуваше во Австрија, заминал во САД, јави бугарскиот онлајн-медиуми mediapool.bg. Австриските власти го предупредиле Грозев дека убијци ангажирани од Русија активно го бараат, со помош на локални помошници. Грозев до неодамна живеел во Виена. Според неговата изјава за „Фајненшел...

Медиапул: Недостига ентузијазам за влез на Бугарија во „Шенген“ годинава

Амбицијата на Бугарија и Романија да се приклучат на „Шенген“ во октомври годинава изгледа сѐ помалку веројатно дека ќе се оствари, анализира Никола Лалов од бугарскиот онлајн-медиум mediapool.bg. Австрија и Холандија, коишто се спротивставуваат на проширувањето на Шенген-зоната, ги насочуваат своите напори кон нејзино реформирање, а не кон нејзино прошируввање. Сега и тезата дека Бугарија одамна ги исполнила техничките критериуми за...

Парламентот на Австрија усвои резолуција за геноцидот во Сребреница

Парламентот на Австрија едногласно усвои резолуција за геноцидот во Сребреница, оддавајќи им почит на Босанците убиени на 11 јули 1995 година. Со Резолуцијата се бара од австриските власти да продолжат активно да ја поддржуваат комеморацијата на геноцидот во Сребреница заедно со другите членки на Европската унија. Усвојувањето на документот доаѓа по официјалната посета на австриската министерка за правда Алма Задиќ на...

Вистиномер: Австрија нема да ги боцка сите луѓе додека не ги испоубие!

Австрија не присилува никого да патува во оваа земја, а уште помалку „ќе ги боцкаат сите луѓе додека не ги успоубијат“, како што лажно се тврди во постот што го рецензираме. Но, секоја држава има дискреционо право да одлучува за исполнување на неопходни услови при влез на нејзина територија. Според важечките правила на земјата, бремените жени и оние кои...

Од февруари во Австрија задолжителна вакцинација против ковид-19

Австрискиот канцелар Карл Нехамер денеска соопшти дека од почетокот на февруари ќе се воведе задолжителна вакцинација против ковид-19 за возрасните лица, со закани од високи казни против антиваксерите, јавува Јуроњуз. Станува збор за прва европска земја во која што вакцинацијата станува задолжителна. Планот за задолжителна вакцинација треба да биде усвоен од австрискиот парламент во четврток, иако дел од опозициските партии...

Австрија од 1 февруари планира задолжителна вакцинација против ковид-19 за сите граѓани

Од 1 февруари 2022 година сите граѓани на Австрија ќе мора да бидат вакцинирани против ковид-19, со исклучок на оние лица кои поради медицински причини не можат да примат вакцина. Австрискиот премиер Александер Шаленберг веќе најави дека владата ја разгледува законската основа за воведување на ваква обврска за граѓаните, јавува Гардијан. Засега не е утврдена возраста на граѓаните кои ќе...

Линхарт: Се надеваме дека преговорите со Македонија и Албанија ќе почнат во декември

Австрискиот сојузен министер за европски и меѓународни работи, Михаел Линхарт, денеска во Скопје, по средбата со македонскиот министер за надворешни работи Бујар Османи, порача дека Австрија ја поддржува европската перспектива на земјите од Западен Балкан и поддржува итен почеток на преговорите за членство на Северна Македонија со ЕУ во декември. „Тоа е прозорец на можности и за Албанија и за...

За „зелено“ затоплување и транспорт, Австрија за граѓаните воведува еколошки данок и бонуси

Од 1 јули 2022 година граѓаните на Австрија ќе добијат реформиран даночен систем, којшто ќе зависи од емисиите на јаглерод диоксид што ги испуштаат самите поединци. Секој граѓанин ќе биде оданочен со 30 евра по создаден еден тон на јаглерод диоксид испуштен во атмосферата, којшто во 2025 година ќе се искачи на 55 евра по испуштен тон од овие...

МНР: Швајцарија, Австрија и Белгија со нови правила за влез на наши државјани

Од Министерството за надворешни работи (МНР) апелираат до граѓаните внимателно да се запознаат со новите правила за влез на македонски државјани во Швајцарија, Белгија и Австрија, кои веќе стапија на сила. За Швајцарија повеќе не е во сила забраната за влез на државјани од трети земји, вклучително и од Република Северна Македонија, заради туристички или било каков друг вид престој,...

Пожарот кај Пехчевско е проширен на дијаметар од 15 километри, за гаснење стигнаа и екипи од Австрија

Пожарите во Малешевијата и понатаму остануваат активни, а најкритично е во Пехчевско, каде тамошниот пожар е во дијаметар од 15 километри и до овој момент опожарена е борова шума и нискостеблести растенија на површина од околу 800 хектари, информираат утрово од Центарот за управување со кризи (ЦУК). „Пожарот го зафати маалото Балабанци во с.Нов Истевник, каде зафати и 3 куќи,...

Османи: Добивме силна поддршка од министрите за надворешни работи на Словенија, Австрија и Чешка

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи денеска беше домаќин на министрите за надворешни работи на Австрија – Александер Шаленберг, Словенија – Анже Логар и на Чешка – Јакуб Кулханек, кои претстојуваат во еднодневна работна посета на Република Северна Македонија. Се разговарало за европското досие на земјава, реформските процеси, добрососедските односи, а една од централните теми била и можностите за напредок...

Преку механизмот на ЕУ од Австрија ќе добиеме уште 119.000 дози на вакцини од „Фајзер“

Како дел од механизмот на Европската Унија за помош на соседните земји и Африка, Австрија денеска објави дека до крајот на август ќе испорача 651.000 дози на вакцини од производителот „Фајзер/Бионтек“. Македонија преку овој механизам е планирано да добие 119.000 дози на вакцини. Дистрибуцијата на вакцините против ковид-19 ќе почне во мај, изјави австрискиот министер за надворешни работи Александер...

Во Австрија се размислува за снижување на даноците за корисниците на велосипед

Предлог за повисоки даноци за сопствениците на автомобили, коишто го загадуваат воздухот и бонуси за луѓето што на работа одат со велосипеди ќе биде тема на разгледување на австриската влада утре, јави австрискиот весник „Стандард“. Темата за еколошките мерки е многу чувствителна за необичната владина коалиција од конзервативци и „зелени“, но сепак сериозно се размислува за посилно „удирање по џебот“...

Три лица со македонско државјанство на списокот на австриската полиција за нападот во Виена

До Министерството за внатрешни работи (МВР) од австриската полиција, преку Европол, денеска било доставено барање за соработка и информации околу терористичкиот напад кој се случи синоќа во Виена, информираат од МВР. „Од списокот на австриската полиција, кој е доставен до повеќе полиции, меѓу кои и нашата, утврдено е дека три лица покрај австриското имаат и државјанство на Република Северна Македонија,...

Граѓанскиот сектор е иницијатор на објавувањето на отворените податоци

Кога ќе се разгледаат состојбите, Австрија, во последниве пет години, на централно ниво на власта прави помалку на планот на отворените податоци од Северна Македонија, и тоа што е направено во вашата земја за отворањето на податоците од централната власт во последните години е навистина восхитувачко, порача Бернард Крабина од Центар за истражување во јавната администрација (KDZ) од Австрија....

Во супермаркети, пекари, сендвичарници – студентите од денеска купуваат оброк субвенциониран од државата

Покрај стартот на новата академска година, денеска започна со примена и новиот систем на исплата на субвенционираниот студентски оброк. Студентите во земјава кои ги исполниле условите, од денеска па...