Контраспин: Аудито на Мерко е грдо зашто е луксузирање со пари на граѓаните на...

Возилото на Мерко не е убаво, како што вели тој. Тоа е симболички грдо, најгрдо возило во моментов во државата, зашто е непотребен луксуз...

Нема равенство меѓу упадот на демонстрантите во РТС и „крвавиот четврток“

Српскиот претседател Александар Вучиќ деновиве на прес-конференција, прашан за коментар зошто странските амбасадори не реагирале со осуда на упадот во државната телевизија, направи паралела со случувањата...

Вук Велебит: Српскиот печат е попристрасен и од рускиот „Спутњик“

Во Србија секојдневно се сервираат манипулации и дезинформации од страна на прорежимските телевизии. Голем проблем е и отсуството на информирање и намерата на власта...

„Вистиномер.мк“: Интересот на компаниите во Центар ставен над интересот на сите жители

Претседателката на Советот на Општина Центар, Јана Белчева Андреевска ја даде следата изјава која „Вистиномер.мк“ ја оцени како вистина: Жал ми е да кажам дека се...

Повратен ефект – кога тврдоглавоста ќе надвладее врз фактите

Британската невладина организација „Full Fact“ од Лондон, која се занимава со истражувања поврзани со проверката на фактите (fact checking) и дезинформациите, издаде истражувачки преглед кој се однесува на...

Тендерот за оградата на депонијата со линдан во Пеленица треба да се објави в...

Тендерот за оградата на дивата депонија со токсичниот линдан во Пеленица треба да биде објавен во понеделник, информира за „Мета“, државната секретарка во Министерството...

Папас: Договорот од Преспа беше измачен од лажни вести

Лажните вести за Договорот од Преспа денеска беа тема на прес-конференцијата во Владата, на која министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски и...

Недоследна изјава на Азманов: Прво му се гади од корупција, па не му се...

„Вистиномер“ ја оцени како „недоследна“ изјавата на бизнисменот Зоран Азманов поврзана со корупцијата, дадена во интервју за порталот „Фактор“. - Во последно време, имам чувство...

Тенка е линијата меѓу говорот на омраза и слободата на изразување

Во Кривичниот законик има сосема доволно толкувања и санкции и за омразата и за говорот на омразата и за кривичните дела кои настануваат од омраза. Сепак,...

Известување при несреќи – факти, а не емоции

Лесно е да критикувате седнати дома пред телевизор како известуваме, но не прашувате ли како ни е нас, кои работевме на студ, во тешки...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН