fbpx

Шорткат: Возможна ли е кај нас енергетска транзиција?
(ВИДЕО)

Замена на јагленот со чиста енергија, особено од сонцето кое го имаме во изобилие, е една од главните заложби кон кои цели земјава на полето на енергетиката. Во новата епизода на „Шорткат“ ќе зборуваме за транзицијата на секторот кој се смета за еден од најголемите загадувачи на воздухот и емитер на стакленички гасови. Информираме за измените на Законот за субвенциониран студентски оброк, а ја најавуваме и Сајбер Шејк дискусијата за млади „Дипфејк или реалност“.

Шаќири апелира во продолжениот распуст да се почитуваат мерките против ковид-19

Новиот министер за образование и наука, Јетон Шаќири, денеска на прес-конференција апелираше до учениците, родителите, наставниците за време на продолжениот распуст максимално да се...

МЗ: Омикрон доминира, вирусот најмногу се шири меѓу младите и средовечните

Министерството за здравство (МЗ) соопшти дека во период од една седмица за 51 отсто, е зголемен бројот на позитивни од тестирани на SARS-CoV-2, односно...

Откриени 813 нови случаи на ковид-19, регистрирани уште 6 починати лица

Министерството за здравство соопшти дека во последните 24 часа се направени 5.165 тестови, а регистрирани се 813 нови случаи на ковид-19: Скопје – 549,...

Поради омикронот, фестивалот „Санденс“ ќе има виртуелно издание годинава

На две недели пред неговиот почеток на 20 јануари, фестивалот „Санденс“ соопшти дека овогодинешното издание на еден од најистакнатите филмски фестивали ќе се одржи...

Учениците од утре на тринеделен зимски распуст

Учениците од основните и средните училишта денеска го завршуваат првото полугодие од учебната година. Тие од утре се на тринеделен зимски распуст. Според календарот на...

Во сесиите за учење на Едуино изминативе три месеци учествувале 23.000 наставници

Над 23.000 учесници присуствувале на сесиите реализирани преку платформата за учење Едуино во текот на изминативе три месеци. УНИЦЕФ, Бирото за развој на образованието...

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ЕУ ни го чисти ѓубрето од нелегалните депонии во општините во Источна Македонија

Најголемиот проект за чистење на нелегалните депонии во моментов се спроведува во македонските општини од Источниот и Североисточниот регион. Со финансиски средства од ЕУ,...