fbpx

Бројот на активни случаи на ковид-19 намален на околу 1.500, денеска пријавени тројца починати

-

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.249 тестови, а регистрирани се 195 нови случаи на ковид-19, и тоа најмногу во: Скопје – 107, Битола – 16 и Охрид – 11. Од вкупниот број на позитивни случаи (195), регистрирани се 29 реинфекции на ковид-19.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се две починати лица од Скопје (71г и 85г), а согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, дополнително е пријавено уште едно починато лице од Охрид (83г). Кај сите починати лица се регистрирани коморбидитети.

Во изминатото деноноќие регистрирани сe 207 оздравени пациенти од ковид-19.

Досега во земјава се направени вкупно 1.974.520 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 307.142, бројот на оздравени пациенти е 296.373, на починати е 9.234, а бројот на активни случаи на ковид-19 изнесува 1.535.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Од понеделник субвенционираниот студентски оброк ќе се исплаќа на неделна основа

Од 1 март се менува начинот на кој се исплаќа субвенционираниот студентски оброк. Наместо на дневна основа, од понеделник паричните средства за оваа мерка ќе се исплаќаат одеднаш за шест...