fbpx

Бензините и дизелот поевтинуваат за половина денар

Од вечерва горивата на бензинските станици низ земјава со нови цени

-

За половина денар од ноќеска на полноќ ќе поевтинат бензините и дизел горивото, одлучи Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ).

Новата цена на моторниот бензин Еуросупер БС-95 од вечерва ќе изнесува 79,5 денари за литар, додека Еуросупер БС-98 ќе се продава за 81,5 денари за литар.

Дизел горивото, пак, по поевтинувањето, ќе чини 76,5 денари за литар.

Маслото за горење останува со цена од 75,5 денари за литар, додека мазутот ќе има нова пониска цена од 42,517 денари за килограм.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Не е вистина дека 100 илјади Косовци поднеле барање за македонски пасош

Тврдењето дека 100 илјади граѓани на Косово поднеле барања за пасош во нашата држава и дека поради нив се градат згради во Скопје е неточно. Станува збор за погрешно...