fbpx

Бајден жали поради цивилните жртви при НАТО-бомбардирањата во 90-тите

-

Потпретседателот на САД, Џозеф Бајден, во телефонскиот разговор со премиерот на Србија, Александар Вучиќ, изразил жалење поради цивилните жртви за време на акцијата на НАТО во 1999 година, како и војните во текот на 90-те години, објавено е на интернет-страницата на Белата куќа.

Бајден и Вучиќ вчера телефонски разговарале, на денот кога Србија обележа 17 години од почетокот на бомбардирањето на поранешна Југославија.

Истовремено, Бајден ја пофалил визијата на Вучиќ и напорите да изгради европска иднина на Србија.

„Двајцата лидери повторни го истакнале значењето на блиските односи меѓу САД и Србија и се согласиле дека е потребно да се сочува моментот и дијалогот меѓу Србија и Косово за да се промивира стабилноста и просперитетот на сите луѓе во регионот“, стои во соопштението.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Стоилковски: Преговорите со коалиционите партнери се во напредна фаза

Преговорите со коалиционите партнери се во напредна фаза, но се уште нема конечен договор, соопшти денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски и посочи дека се разговара и за ресори...