fbpx
Таг: цивилни жртви

таг: цивилни жртви

„Амнести интернешенел“ со критика до Украина, Зеленски бара да не се оправдува руската инвазија

Невладината организација „Амнести интернешенел“ вчера ги обвини украинските сили за прекршување на меѓународното право и за загрозување на цивилите во нивната одбрана од руската инвазија, пренесува Гардијан. Во извештајот на „Амнести интернешенел“ се наведуваат инциденти во 19 градови и населени места, во кои, веројатно, украинските сили ги загрозиле животите на цивили со воспоставување на бази во станбени објекти. Украинската канцеларија...

Жестоки битки во Лисичанск, жителите сонуваат за барем половина час мир и тишина

Руските сили со авионски бомбардирања во украинскиот град Лисичанск вчера уништија полициска станица и нанесоа големи штети во областа на рафинеријата за нафта, јави украинската новинска агенција ukrinform.net. „Човек тешко може да најде безбедно место во градот. Жителите сонуваат за барем половина час тишина, но руските окупатори не престануваат, пукаат со сите видови оружја. Вчера непријателот изврши неколку воздушни напади...

Бајден жали поради цивилните жртви при НАТО-бомбардирањата во 90-тите

Потпретседателот на САД, Џозеф Бајден, во телефонскиот разговор со премиерот на Србија, Александар Вучиќ, изразил жалење поради цивилните жртви за време на акцијата на НАТО во 1999 година, како и војните во текот на 90-те години, објавено е на интернет-страницата на Белата куќа. Бајден и Вучиќ вчера телефонски разговарале, на денот кога Србија обележа 17 години од почетокот на бомбардирањето...

Филмот „Скејтањето не е за девојчиња“ со две награди на Сараевскиот филмски фестивал

Најновиот филм во подготовка „Скејтањето не е за девојчиња“ на режисерката Дина Дума, а во продукција на „Сестри и брат Митевски“ освои две награди за развој во програмата Синелинк...