fbpx
Таг: бомбардирање

таг: бомбардирање

„Хари Потер замокот“ во Одеса бомбардиран, најмалку пет убиени

Пристанишниот град Одеса беше бомбардиран синоќа, пренесува Би-би-си и Еуроњуз. Нападната беше зградата која локалци ја нарекуваат „Хари Потер замок“. Засега се забележани најмалку пет загинати лица. Тие кои биле во зградата немале доволно време да се евакуираат, бидејќи сирените се активирале само неколку минути пред нападот. „Типот на ракета во моментов се испитува. Форензичарите ги вршат соодветните проценки“, рече портпаролот...

Пет лица загинаа во нивниот дом во Рафах, интензивното бомбардирање продолжува

Пет лица се убиени кога дом во Рафах бил мета за време на „интензивно бомбардирање низ градот Рафах“, јави новинарот на Ал Џезира, Хани Махмуд, а пренесе „Гардијан“. Махмуд во четвртокот соопшти дека бомбардирањето се проширило во раните утрински часови и дека „гласни експлозии може да се слушнат од северниот дел на градот“ и дека звукот доаѓа од „систематското уривање...

Соборени четири борбени авиони на Русите во Украина викендов

Од петокот вечерта до утрово, Военото воздухопловство на украинските вооружени сили соборило четири борбени авиони на руските сили, јави украинската државна новинска агенција ukrinform.net. Од нив, три се соборени од петокот вечерта до вчера претпладне, а утрово Украинците неутрализирале уште еден борбен авион. Во последниот случај, пилотот на погодениот руски авион го насочил леталото кон селото Антрацит во регионот Луханск,...

САД изврши уште еден воздушен напад во Јемен

САД изврши воен напад со „Томахок“ ракети во база во Јемен, каде се вршело лоцирање со радарски системи. Нападот доаѓа еден ден по обемниот напад на САД и Обединетото Кралство врз речиси 30 воени бази во Јемен, известува Гардијан. Петмина загинале и шестмина биле повредени во вчерашните напади. Нападите на САД и Обединетото Кралство се одговор на нападите врз бродови во...

Бомбардирање во Иран на годишнината на смртта на генералот Солеимани, најмалку 50 загинати

Бомбардирање во кое загинаа најмалку 50 лица се случи денеска во Иран, на одбележувањето на годишнината од смртта на генералот Касем Солеимани. Била таргетирана толпата луѓе која ја посетувала церемонијата за четвртата годишнина на смртта на иранскиот генерал, кој беше убиен од американски сили за време на мандатот на Доналд Трамп. Според националната иранска телевизија, две бомби експлодирале во толпата луѓе...

Оваа потресна фотографија не е од Газа, туку е креирана со вештачка интелигенција

Неколку експерти за дигитална форензика забележуваат дека фотографијата има недостатоци, односно траги кои јасно укажуваат на тоа дека е креирана со вештачка интелигенција. Притоа посочуваат на неправилности во рацете и нозете, како и на начинот на кој фигурите се вклопуваат во околината. Фотографијата стана исклучително вирална во светски рамки поради нејзината емотивна, потресна содржина која ја отсликува катастрофата и...

Израел без престан бомбардира во Газа, УНИЦЕФ регистрира трауми кај палестинските деца

Откако израелските одбранбени сили им наредија на жителите на Појасот Газа во северниот дел од Појасот Газа да се евакуираат во јужниот дел на Газа, забележани се најмалку четири инстанци на бомбардирање кои биле назначени како „безбедни“ од Израел, известува Би-би-си во нивната анализа. По бомбардирањето во југот на Газа, Обединетите нации и други хуманитарни организации предупредуваат дека веќе...

Израел ги интензивираше нападите, комуникациите со Газа целосно отсечени

Израел вечерва ги интензивираше нападите врз Газа, додека светските медиуми и меѓународните организации објавуваат дека не можат да стапат во врска со нивните вработени на терен и дека комуникациите со Газа се целосно отсечени, пишува Би-би-си. Би-би-си, меѓународната хуманитарна организација Екшн Ејд и палестинскиот Црвен крст вечерва потврдија дека изгубиле контакт со нивниот персонал, додека Палестинската телекомуникациска компанија потврди...

Не е вистина дека Русија не бомбардирала населени центри

Објавата што ја анализираме тврди дека Русија не бомбардирала населени места. Факт е дека Русија во неколку наврати има гаѓано населени места при што загинале стотици цивили меѓу кои жени и деца, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Анализираме објава на Фејсбук која ја оправдува Руската инвазија на Украина, лажно тврдејќи дека Русија никогаш не бомбардирала...

Украинските сили одбиле повеќе од 30 руски напади

Украинските одбранбени сили во последните 24 часа одбиле 30 напади од руските сили во шест сектори на фронтот, соопшти Генералштабот на вооружените сили на Украина, пренесува украинската државна новинска агенција ukrinform.net. Украинските сили продолжуваат со дефанзивни операции на истокот и на југот на Украина, како и со офанзивни дејствија во секторите Мелитопол и Бахмут, при што полека го уништуваат непријателот...

Повеќе од 1.300 училишта се уништени од почетокот на руската инвазија врз Украина

УНИЦЕФ соопшти дека повеќе од 1.300 училишта се целосно уништени во областите под контрола на Владата во Украина, во руската инвазија која започна во 2022 година, пренесе Гардијан. Заради постојаните напади, само околу една третина од децата на училишна возраст таму посетуваат настава, а многумина го забораваат она што го учат. Надвор од границите на Украина, повеќе од половина од децата...

Пентагон потврди – испорачана е касетна муниција на Украина

Касетната муниција наменета за Украина веќе е испорачана во земјата, потврди министерството за одбрана на САД, пренесува украинската државна новинска агенција ukrinform.net. Информацијата ја соопштил генерал полковник Даглас Симс, директор на операции во Заедничкиот штаб зборувајќи со новинари. „Касетна муниција навистина е испорачана на Украина“, рекол тој, но не кажал дали украинските вооружени сили досега ја употребиле оваа муниција. Информацијата ја потврди...

Азов не држел цивили како заложници во Азовстал

Од сведоштва на цивилите коишто биле во Азовстал во текот на бомбардирањето во Мариупол, евидентно е дека тие таму дошле сами, на сопствена слободна волја и, пред сè, поради нужност, сметајќи го тоа место за најбезбедна опција во текот на руското бомбардирање. Така што, во постот што го рецензираме невистинито се тврди дека Азов ги држел цивилите како заложници,...

Нема докази дека Украина ја бомбардираше браната Каховка

-Во услови кога Украина и Русија се обвинуваат меѓусебно за тоа кој ја срушил браната, а се најавуваат и истраги за тоа. -Факт е дека Украина немала пристап до браната и дека таа е под контрола на руските војници. Понатаму, експерти посочуваат дека браната не може да биде уништена со гранатирање, бидејќи има силна конструкција и многу веројатно е дека...

Руските загуби во Украина се искачија на 176.630 војници

Русија од почетокот на воената инвазија врз Украина која почна на 24 февруари 2022 година, загубила 176.630 свои војници, сооопшти Генералштабот на украинските вооружени сили, пренесува украинската државна новинска агенција Укринформ. Русија, според украинските сили, загубила и 3.631 тенк, 7.013 оклопни борбени возила, 2.714 артилериски системи, 306 авиони, 292 хеликоптери, 18 воени бродови и 2.287 беспилотни летала (дронови). Инаку, во текот...

Нови руски напади од воздух врз Украина, пријавени загинати и повредени лица

Русија утрово изврши нов воздушен напад врз Украина, при што во неколку града низ земјата беа вклучени сирените за противвоздушна одбрана. Најмалку едно лице загина, а двајца се повредени по експлозиите што одекнаа во главниот град Кијив, соопшти градоначалникот Витали Кличко, пренесува Гардијан. Украинската државна телевизија „Суспилне“ објави дека во ракетниот напад врз Кочубеивка во Херсонскиот регион утрово загинало едно...

Војната во Украина, заканите за бомби и анти-НАТО реторика – главни дезинформациски наративи во декември

Дезинформациските наративи во декември забележани во медиумскиот простор во земјава, а кои се поврзани со странски влијанија и натаму во најголем број се поврзани со агресијата на Русија врз Украина, при што новина е тезата дека енергетското уништување на украинскиот електро-енергетски систем е нужност за да се дошло побрзо до мирот. На домашниот простор, покрај стандардните дезинформации поврзани со...

Маж и жена повредени при руското бомбардирање на Украина, наклеветени дека „глумат жртви“

Не е точно дека мажот и жената кои се прикажани на видеото во постот се „жртви глумци“. Станува збор за преживеани од руското бомбардирање на Украина. Фотографии од овие преживеани лица беа објавени на насловните страници во бројни светски медиуми, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Рецензираме пост објавен на социјалната мрежа Фејсбук во кој се...

Украинските сили уништиле 9 командни штабови на руските инвазиски војски, убиле 350 руски војници

Со ракетни и артилериски напади извршени од одбранбените сили на Украина се уништени 9 командни штабови на руските вооружени сили, односно штабови на бригадно и батаљонско ниво, како и три позиции со непријателски трупи или техника, извести украинската државна новинска агенција ukrinform.net Според Генералштабот на вооружените сили на Украина, рускиот непријател се обидува целосно да го заземе регионот Донецк, да...

ООН собра тим експерти подготвени да ја посетат нуклеарната централа „Запорожје“

Обединетите Нации собраа тим експерти од Меѓународната агенција за атомска енергија кои се подготвени уште следната недела да ја посетат нуклеарната централа „Запорожје“ во Украина, откако викендов најголемата централа во Европа беше повторно гранатирана од руските сили. Нападите, според Нуклеарното тело на Обединетите нации, дадоа нова итност на преговорите за потребата од посетата на меѓународните експерти. Како што пишува „Њујорк...

На затворена седница на Судски совет се одлучува за имунитетот на врховниот судија Георгиев, уапсен за примање поткуп

По денешното апсење на врховниот судија Наке Георгиев, поради наводно примање поткуп од 10.000 евра, на полноќ заседаваше Судскиот совет во однос на тоа дали треба да му биде...