fbpx

Амди Бајрам ќе бара оставка од Спасовски поради прекршочната пријава за син му

-

Одлуката на министерот за внатрешни работи е партиски донесена и монтирана, вели пратеникот Амди Бајрам за одлуката на МВР за физичката пресметка во Шуто Оризари да поднесе прекршочни пријави за осум лица, меѓу кои и градоначалникот на општината Елвис Бајрам.

– Го обвинува градоначалникот на Шуто Оризари, Елвис Бајрам, и шест луѓе дека предизвикале општа тепачка, а всушност станува збор за обид за убиство со секири и со прачки. Министерот вети дека нема да се гледа политичка страна, но тоа не се случи. Тој е министер на сите граѓани, а не само на СДСМ. Лага е дека Елвис Бајрам со шест луѓе извршил напад. Истрагата не е добро спроведена и случајот е монтиран. Не нападнал Елвис. Министерот не си ја знае својата должност и, според мене, целото сценарио е негово. Излегува и обвинува дека Елвис предизвикал општа тепачка, а тој бил нападнат со секири и со прачки – смета Амди Бајрам.

Според пратеникот, на вчерашниот митинг на СДСМ во Шуто Оризари, луѓето што го нападнале син му стоеле зад Зоран Заев, Петре Шилегов, Курто Дудуш и зад Самка Ибраимовски.

– За оваа работа ќе барам оставка од министерот во Собрание – додаде Бајрам.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Украинците не си ја продале православната вера, таа е доминантна во Украина

Високи 72 отсто од Украинците се декларираат како православни христијани од кои 54 отсто се приврзаници на автокефалната православна црква на Украина, 14 отсто се идентификувале како православни христијани...