fbpx
Таг: прекршочни пријави

таг: прекршочни пријави

Изминатиов викенд инспекторите изрекле 27 кривични и 8 прекршочни пријави за угостители

Во изминатите три дена од продолжениот викенд, од страна на Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) извршени се вкупно 1.366 контроли и 104 надзори во угостителски објекти согласно Законот за угостителска дејност, Законот за заштита од пушењето, здравствените протоколи, Законот за угостителска дејност, Уредбата со законска сила за примена на Законот за трговија и Законот за заштита на потрошувачи, информираат од...

Се врши вештачење на снимките од локалот во кој присуствувал Христијан Мицкоски

На денешната прес-конфренција, заменик дополнителната министерка за внатрешни работи, Славјанка Петровска информираше за деталите од настанот во скопско Дебар маало на 3 јуни, кога во затворен дел од угостителски објект беше присутен опозицискиот лидер, Христијан Мицкоски. Петровска појасни дека од исказите на очевидците, односно вработените во објектот, идентификувани се сите четворица кои го придружувале Мицкоски. „Можам само да ви потврдам дека...

Пауновски: Пазарен инспектор од Куманово е позитивен на Ковид-19

На денешната прес-конференција, директорот на Државниот пазарен инспекторат, Стојко Пауновски најави дека ќе биде затворено целото пазарно одделение во Куманово, поради како што информираше тој, еден пазарен инспектор од Куманово е позитивен на Ковид-19. Во периодот од 28 мај кога се отворија угостителските објекти, заклучно со вчерашниот ден, поднесени се 28 кривични и 38 прекршочни пријави, а затекнати се и...

26 кривични и 41 прекршочна пријава за угостителите што не ги почитуваат протоколите за работа

Директорот на Државниот пазарен инспекторат, Стојко Пауновски на денешната прес-конференција соопшти дека од повторното отворање на угостителските објекти на 28 мај до денес, изречени се 856 опомени во врска со спроведување на протоколите за работа кај кафулињата и рестораните. - За викендот и вчерашниот ден, Државниот пазарен инспекторат поднесе 21 кривична пријава и уште 5 се во фаза на постапка....

Полицијата привела 19 лица за време на изборите

Во текот на вчерашниот ден, за време на изборниот процес, од седум до 19 часот, приведени се вкупно 19 лица, соопшти МВР. Десет лица се приведени поради фотографирање гласачко ливче. Од МВР посочуваат дека сите овие случаи се расчистени и против лицата ќе бидат поднесени прекршочни пријави. Во Битола приведени се три лица поради сомнеж дека давале поткуп при гласање. За нарушување...

Амди Бајрам ќе бара оставка од Спасовски поради прекршочната пријава за син му

Одлуката на министерот за внатрешни работи е партиски донесена и монтирана, вели пратеникот Амди Бајрам за одлуката на МВР за физичката пресметка во Шуто Оризари да поднесе прекршочни пријави за осум лица, меѓу кои и градоначалникот на општината Елвис Бајрам. - Го обвинува градоначалникот на Шуто Оризари, Елвис Бајрам, и шест луѓе дека предизвикале општа тепачка, а всушност станува збор за...

Прекршочни пријави за Елвис Бајрам и за уште 7 лица за тепачката во Шуто Оризари

Министерството за внатрешни работи поднесе прекршочни пријави против актуелниот градоначалник на Шуто Оризари и кандидат на претстојните локални избори, Елвис Бајрам, и уште седум лица за тепачката што се случи во понеделникот во Шуто Оризари. Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска на прес-конференција соопшти дека МВР го расчистило инцидентот. Целокупниот материјал, како што рече Спасовски, е доставен до Основното јавно обвинителство...

Две третини од 68 прекршочни на ад хок телото – за ТВ „Нова“, ТВ „Сител“ и ТВ „Алфа“

Две третини од вкупно 68 предлози за поведување прекршочна постапка, што ги иницира ад хок телото за надзор на медиумите, дадени во периодот од последните 30 дена пред изборите, како и за време на изборниот молк, ги добиле телевизиите „Нова“, „Сител“ и „Алфа“. При голема и речиси постојана поделеност во ад хок телото околу целите и мерилата во процесот на надгледување...

Агенција за медиуми: Прекршочни постапки за „Алфа“, „Канал 5“ и за „Сител“

Агенцијата за аудио и аудио-визуелни медиумски услуги во вториот извештај од надзорот на медиумското претставување во вестите по распишување на изборите, за период од 25 април до 4 мај, констатира дека телевизиите „Алфа“, „Канал 5“ и „Сител“ известуваат за активностите на органите на власта во функција на изборно медиумско претставување на ВМРО-ДПМНЕ. За констатираните прекршувања се покренати прекршочни постапки. „Агенцијата предупредува дека...

Полицијата поднела пет прекршочни пријави за инцидентот меѓу навивачките групи кај ГТЦ

Скопската полиција привела 23 лица и поднела пет прекршочни пријави по вчерашниот инцидент кај Градскиот трговски центар (ГТЦ) во кој, според МВР, членови на навивачката група на женскиот ракометен клуб „Будуќност“ и на „Комити“ го нарушиле јавниот ред и мир. Според информациите на МВР, вчера околу 17.15 часот, додека навивачи на „Будуќност“ седеле во кафулињата на Кеј 13 Ноември, дошле неколку...

Средба Џафери – Зеленски во Тирана: Потпишана заедничка изјава за евроатлантските интеграции на Украина

Претседателот на Владата Талат Џафери, во рамки на работната посета на Република Албанија, се сретна со претседателот на Украина, Володимир Зеленски. На средбата присуствувале и министерот за надворешни работи,...