fbpx
Таг: Елвис Бајрам

таг: Елвис Бајрам

Амди Бајрам ќе бара оставка од Спасовски поради прекршочната пријава за син му

Одлуката на министерот за внатрешни работи е партиски донесена и монтирана, вели пратеникот Амди Бајрам за одлуката на МВР за физичката пресметка во Шуто Оризари да поднесе прекршочни пријави за осум лица, меѓу кои и градоначалникот на општината Елвис Бајрам. - Го обвинува градоначалникот на Шуто Оризари, Елвис Бајрам, и шест луѓе дека предизвикале општа тепачка, а всушност станува збор за...

Прекршочни пријави за Елвис Бајрам и за уште 7 лица за тепачката во Шуто Оризари

Министерството за внатрешни работи поднесе прекршочни пријави против актуелниот градоначалник на Шуто Оризари и кандидат на претстојните локални избори, Елвис Бајрам, и уште седум лица за тепачката што се случи во понеделникот во Шуто Оризари. Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска на прес-конференција соопшти дека МВР го расчистило инцидентот. Целокупниот материјал, како што рече Спасовски, е доставен до Основното јавно обвинителство...

Дудуш: Го осудувам насилството и порачувам да не се подгреваат тензии

Секое насилство, особено во изборен период е недозволиво, вели кандидатот за градоначалник на Шуто Оризари од СДСМ, Курто Дудуш, за физичката пресметка во која повреден беше актуелниот градоначалник на општината, Елвис Бајрам. - Јавно го осудувам насилството како метод за да се надминат недоразбирањата и разликите. Овој изборен процес Шуто Оризари ќе го помине во фер и демократска атмосфера, недозволувајќи...

МВР: Девет лица повикани на разговор за тепањето на Елвис Бајрам

Досега се идентификувани и повикани на разговор девет лица кои учествувале во тепачката вчеравечер во населбата Шуто Оризари, во која тешки телесни повреди доби Елвис Бајрам, досегашен градоначалник на општина Шуто Оризари и кандидат за таа функција на локалните избори на 15 октомври, рече портпаролот на МВР, Тони Ангеловски. Тој рече дека откако полицијата добила пријава за нарушување на јавниот...

Пет лица повикани во полиција за нападот на Елвис Бајрам

Пет лица се идентификувани и се повикани на разговор во полиција поради учество во вчерашната тепачка во општина Шуто Оризари, во која беше повреден Елвис Бајрам, актуелен градоначалник на општината и кандидат за градоначалник од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ за претстојните локални избори. Од Министерството за внатрешни работи додаваат дека во тек е прибирањето на доказите за понатамошна постапка. Оттаму ги...

ВМРО-ДПМНЕ: Институциите немаат капацитет да ги расветлат нарушувањата на изборите

Најостро го осудуваме крвавиот инцидент и физичкиот напад врз кандидатот за градоначалник на Шуто Оризари, Еливс Бајрам, кој преставува уште едно грубо и брутално нарушување на изборниот процес, велат од ВМРО-ДПМНЕ. „Имаме серија на груби прекршувања на изборниот закон и инциденти на кои полицијата и институциите на владата предводена од СДС молчат. Институциите покажуваат недостиг од капацитет и способност да...

Амди Бајрам тврди дека напаѓачите на син му се поврзани со Курто Дудуш

Пратеникот Амди Бајрам тврди дека напаѓачите што попладнево го истепале син му, Елвис Бајрам, кој е градоначалник на Шуто Оризари, се поврзани со кандидатот за градоначалник на оваа општина од редовите на СДСМ, Курто Дудуш. - Пред четири-пет дена местевме банери и тие почнаа расправија. Му се јавивме на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, и му рековме да не...

СДСМ го осуди нападот на Елвис Бајрам, МВР го истражува случајот

СДСМ преку писмено соопштение најостро го осуди насилството и денешниот инцидент што се случил во скопската општина Шуто Оризари, при кој повреден беше актуелниот градоначалник и кандидат за истата функција, Елвис Бајрам. „Очекуваме Министерството за внатрешни работи и надлежните институции докрај да го расчистат случајот, а виновниците да бидат изнесени пред лицето на правдата согласно законите. Ги повикуваме сите граѓани и...

Физички нападнат градоначалникот на Шуто Оризари, Елвис Бајрам

Актуелниот градоначалник на скопската општина Шуто Орузари, кој е и кандидат за истата функција на претстојните локални избори, Елвис Бајрам, и уште едно лице кое било со него, попладневно биле физички нападнати, објави „Нетпрес“. Бајрам бил во друштво со лицето Аднан Мемет, кое е дел од неговиот изборен штаб. Двајцата оделе во посета на жители на населбата Шуто Оризари, како...

Вештачката интелигенција може да доведе до истребување – ново предупредување на познавачите

Група врвни истражувачи, инженери и извршни директори, вклучително и шефовите на OpenAI (Опен АИ) и Google Deepmind (Гугл Дипмајнд) предупредија дека вештачката интелигенција (ВИ) може да доведе до истребување...