!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Турција подигнува ѕид на границата со Иран


       
Анкара, 8 август, 2017 - 16:10 (META) 

Турските власти почнале да градат ѕид долж границата со Иран, јавуваат турските медиуми, додавајќи дека ќе биде висок три метри.

Слични бариери Турција има поставено и долж границата со Сирија.

Претседателот Реџеп Таип Ердоган во јуни соопшти дека властите планираат да изградат 900-километарски ѕид на границата со Ирак и со Иран.

Претставник на турските власти изјавил дека целта е ѕидот да ја зголеми сигурноста и да го спречи влезот на курдските милитанти во Турција.