fbpx
Таг: ѕид

таг: ѕид

Остри реакции против планот да се изгради триметарски ѕид пред Ромското маало во Ѓорче Петров

Мрежата за заштита од дискриминација денеска побара од Општина Ѓорче Петров итно да се повлече од намерата за изградба на триметарски ѕид во маалото каде што живее претежно ромско население. „По првичните реакции и протести на жителите, од надлежни лица во општината беше посочено дека станува збор за ограда која е наменета за заштита и превенција од идни сообраќајни несреќи...

Заштитните ѕидови на Пена кај тетовската болница доцнат 6 месеци

Поминаа 6 месеци од почетокот на изградбата на заштитните ѕидови на реката Пена во близина на Клиничката болница во Тетово, а градежните работи сѐ уште не се завршени и со недели багерите не работат. Општина Тетово во ноември соопшти дека работите ќе завршат до крајот на декември. Денес, во јануари, вината за неизвршување на работата се префрлува на климатските...

Двајца мртви, во центарот на Белград се сруши ѕид при изградба

На градилиште кое се наоѓа меѓу Сараевската улица и улицата Кнез Милош во самиот центар на Белград се сруши ѕид и затрупа најмалку две лица. Се срушил ѕид од зграда која се прави на местото на некогашната амбасада на САД. Според неофицијалните информации во оваа несреќа има дека има уште затрупани. Операцијата за спасување е во тек.

Стаклен ѕид отпорен на куршуми ќе се гради околу Ајфелова кула

Ајфелова кула во Париз ќе биде обезбедена со стаклен заштитен ѕид, а ќе се гради според проект на австрискиот архитект Дитмар Фајхтингер. Изградбата, според пишувањата на австрискиот весник „Стандард“, треба да почне денеска, а ќе треа половина година и ќе чини 20 милиони евра. Зад ѕидот планирана е изградба на бетонски столбови кои треба да спречат напади со камиони. Фајхтингер изјави дека...

Турција подигнува ѕид на границата со Иран

Турските власти почнале да градат ѕид долж границата со Иран, јавуваат турските медиуми, додавајќи дека ќе биде висок три метри. Слични бариери Турција има поставено и долж границата со Сирија. Претседателот Реџеп Таип Ердоган во јуни соопшти дека властите планираат да изградат 900-километарски ѕид на границата со Ирак и со Иран. Претставник на турските власти изјавил дека целта е ѕидот да ја...

Осум лица загинаа кога се урна ѕид при стампедо на фудбалски стадион во Сенегал

Осум лица загинаа, а околу 40 се сериозно повредени вчера, кога се урна ѕид на фудбалскиот стадион „Демпа диоп“ во главниот град на Сенегал, Дакар. На уривањето на ѕидот му претходела тепачка, а потоа стампедо предизвикано од фрлениот солзавец од полицијата, при што бил урнат и ѕидот. На финалето во кое играа клубовите „УС Оукам“ и „Стаде де Мбоур“, навивачите...

Нема да преговараме за плaќање на ѕидот со САД, соопшти шефот на мексиканската дипломатија

Министерот за надворешни работи на Мексико,  Луис Видегарај, рече дека неговата земја е подготвена да разговара со САД за да се одржат добрососедските односи, но за плаќање на ѕидот на американско-мексиканската граница „нема преговори“. - Постојат работи за кои не се преговара, работи за кои не може да има и нема да има преговори. Фактот што е речено дека Мексико треба...

Трамп го потпиша указот за изградба на ѕид на границата помеѓу САД и Мексико

Американскиот претседател Доналд Трамп го потпиша указот за изградба на ѕид на границата меѓу САД и Мексико. Претседателот на Мексико, Енрике Пења Нието, изрази жалење и ја осуди таквата одлука. - Мексико не верува во ѕидови. Неколкупати кажав дека Мексико нема да плати за ѕидот - напиша Пења Нието на „Твитер“. Тој размислува дали да ја откаже планираната посета на Вашингтон на...

Трамп: За 90 дена ќе имаме извештај за „руското хакирање“

Новоизбраниот американски претседател, Доналд Трамп, денеска во Њујорк ја одржа првата прес-конференција. Првото прашање на кое одговори беше за скандалот околу наводното хакирање, а Трамп изјави дека „зад тоа стои Русија, но учествувале и други поединци и земји“. Трамп истакна дека разузнавачките агенции се многу важни и затоа ќе бидат вработени нови лица. Посочи дека за 90 дена ќе има извештај за хакирањето за да се...

Турција до април ќе го заврши ѕидот на границата со Сирија

Турција ќе заврши со градењето на ѕидот долг 900 километри долж границата со Сирија до април следната година. - Ѕидот ќе биде целосно готов до април. Трошоците не се високи, а зад него поставуваме дополнителни мерки за гаранција на безбедноста, како и кули. Сетоа ова треба да ја зголеми безбедноста на Турција – изјави Ергун Туран, претседателот на компанијата ТОКИ, која...

Ѕид повисок од Берлинскиот се гради во минхенско предградие

Ѕид висок четири метри се гради во минхенско предградие, со намера да се одвојат локалните жители од бегалците кои треба да се сместат во мигрантскиот камп кој сè уште е во изградба, јавува РТ. Во кампот треба да бидат сместени околу 160 деца бегалци кои се без придружба. Заштитниот ѕид се гради поради поплаките на жителите од минхенското предградие. Контроверзниот ѕид се...

Папата Франциск смета дека Доналд Трамп не размислува христијански

Папата Франциск ги стави под знак прашалник христијанските убедувања на кандидатот за претседател на Соединетите Американски Држави (САД) од редовите на Републиканската партија, Доналд Трамп, кој повикува на подигнување ѕид долж границата со Мексико, пренесува „Би-Би-Си“. „Личност која размислува само за градење ѕидови, каде и да било, а не за градење мостови, не е христијанин“, изјавил папата пред крајот на...

Милановиќ: Нема да подигнеме ѕид на границата со Србија

Хрватскиот премиер Зоран Милановиќ денеска повтори дека Хрватска нема да подигне ѕид на границата со Србија и порача дека ситуација со бегалците е под контрола. - Низ Хрватска, Словенија и, до пред некој ден, низ славната Унгарија само се минуваше – рече Милановиќ во Ријека и додаде дека треба да се слушаат што говорат земјите кои можат да им бидат...

Папата Франциск: Ѕидовите ќе паднат

Папата Франциск денеска порача дека оградите за бегалците, како таа што ја подигна Унгарија на границата со Србија, нема да траат долго. - Вие знаете како завршуваат ѕидовите. Сите ѕидови паѓаат, денес, утре или по 100 години. Ѕидовите не се решение. Проблемот останува – рече папата при неговото враќање во Рим, по својата прва посета на САД. Папата додал дека би сакал...

Унгарија ја заврши оградата од бодликава жица на границата со Србија

Заврши поставување на бариерата од бодликава жица во должина од 175 километри, долж границата со Србија, соопштија унгарските власти. Жицата е поставена за да го спречи преминувањето на мигрантите на нејзина територија. Ова го соопшти министерството за одбрана, кое додаде дека зад бодликавата жица, армијата гради и 4 метра високата ограда. Унгарија која е земја членка на Европската Унија и на Шенген зона...

Српската народна партија бара да се изгради ѕид на границата со Македонија

Српската народна партија (СНП) смета дека Србија треба, по примерот на Унгарија, да подигне ѕид на границата со Македонија, затоа што само така може да се спречи приливот на мигранти. „Крајно време е да почнеме да се однесуваме како секоја друга земја од западна Европа која на прво место го става својот, а не туѓиот интерес“, се вели во соопштението...

Унгарија одлучи, ќе подигне ѕид за мигрантите

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто изјави денеска дека владата во Будимпешта одлучила што е можно поскоро да подигне привремен ѕид на границата со Србија  за да го спречи влезот на мигрантите. Сијарто изјави дека е потребно да се сменат неколку закони пред почетокот на изградбата, иако не прецизираше кога ќе почнат со работа. Тој изјави дека ѕидот не е билатерално прашање со...

Вучиќ: Шокиран сум од најавите на Унгарија дека ќе дигне ѕид на границата

Александар Вучиќ, премиер на Србија, изјави дека е изненаден од најавата дека Унгарија ќе изгради ѕид долж српско-унгарската граница поради проблемите со мигрантите. Тој нагласи дека тоа нема да биде решение бидејќи Србија не е виновна за тој проблем. Вучиќ најави и разговори со унгарските власти. Според најновиот извештај на УНХЦР, бројот на бегалците и внатрешно раселените лица во 2014...

Меркел: Падот на Берлинскиот ѕид е пример за желба за слобода

Германската канцеларка Ангела Меркел во говорот по повод одбележувањето од 25-годишнината од падот на Берлинскиот ѕид оцени дека тој настан е пример за желбата на луѓето за слобода и им оддаде почест на оние кои помогнаа во уривањето на ѕидот, кој 28 години беше симбол на Студената војна, пренесе „Дојче веле“. - Падот на Берлинскиот ѕид ни покажа дека сништата...

25 години од падот на Берлинскиот ѕид

Германија денеска ја одбележува 25-годишнината од падот на Берлинскиот ѕид. Се очекува еден милион луѓе  да учествуваат на прославите во германскиот главен град, кои вклучуваат концерт и огномет. Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека незадржливиот копнеж за слобода довел до рушење на ѕидот и го нарече „чудо“ тоа што бариерата во Студената војна беше прекршена, без ниту еден истрелан куршум. Таа рече дека...

Апелација досуди условна казна за Мијалков за случајот „Плацевите на Водно“

Апелацискиот суд од Скопје со донесената пресуда ја замени затворската казна за ексдиректорот на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) Сашо Мијалков со условна осуда, додека ја зголеми затворската...