Времето денеска сончево и топло, до 37 степени, попладне можен дожд


Скопје, 22 август, 2018 - 9:25 (META) 

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево, со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер, претежно од источен правец. Попладне во северозападните планински предели ќе има услови за изолирана појава на краткотраен пороен дожд и грмежи, вели прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

Дневната температура ќе се движи од 29 до 37 Целзиусови степени. УВ-индексот ќе биде 8.

Во Скопје слично време, сончево со мала до умерена облачност. Дневната температура ќе се искачи до 34 степени.

Во следните денови ќе се задржи сончево и топло време со мала до умерена облачност. Во попладневните часови ќе има ретка појава на пороен дожд и грмежи, а в сабота услови за нестабилност ќе има на повеќе места. Позначителна промена на времето се очекува од недела кон крајот на денот и в понеделник, кога во поголем дел од земјава ќе има поројни врнежи со грмежи и засилен ветер.


Сончево и топло, попладне можен пороен дожд


Скопје, 14 август, 2018 - 9:20 (META) 

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност, а попладне ќе има локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Утринската температура се движеше од 10 до 19 Целзиусови степени, а дневната температура ќе изнесува  27 и 36 степени.

Во Скопје ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност и со слаб ветер од западен ветер. Дневната температура ќе достигне до 34 степени.

В среда и в четврток времето ќе биде нестабилно, со пороен дожд, грмежи и засилен ветер на повеќе места, а преодно стабилизирање на времето се очекува в петок и сабота.


Времето повторно жешко денеска


Скопје, 10 август, 2018 - 9:18 (META) 

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец.

Утринската температура се движеше од 12 до 20 Целзиусови степени, а дневната температура ќе изнесува од 26 до 36 степени.

Во Скопје ќе биде сончево и топло. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Дневната температура ќе се искачи до 34 степени.

Во следните денови ќе продолжи периодот на сончево и топло време, со мала до умерена локална облачност.


Температурaтa денеска до 37 степени


Скопје, 7 август, 2018 - 8:57 (META) 

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево и топло, со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен северен ветер, вели прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

Утринската температура се движеше од 13 до 19 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува меѓу 25 и 37 степени. УВ-индексот ќе биде 8.

Во Скопје ќе биде сончево и топло, со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен северен ветер. Дневната температура ќе се искачи до 34 степени.

Следува период на сончево и топло време, со мала до умерена локална облачност. В четврток ќе има услови за локален краткотраен дожд и појава на грмежи.


Сончево и топло време со температура до 36 степени


Скопје, 13 јули, 2018 - 9:12 (META) 

Времето во Македонија денеска ќе биде претежно сончево и топло, а попладне само во крајните северни планински делови се очекува краткотрајна нестабилност, вели прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

Утринската температура се движеше од 11 до 19 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува меѓу 29 и 36 степени.

УВ-индексот ќе биде 9.

Во Скопје времето, исто така, ќе биде сончево и топло, со мала до умерена облачност попладне.

Утринската температура се спушти до 17 Целзиусови степени, а дневната ќе достигне до 34 степени.

За време на викендот дневните температури ќе бидат во благо опаѓање и во попладневните часови во западните делови од земјата можна е изолирана појава на краткотраен дожд.


Жежок летен ден денеска


Скопје, 12 јуни, 2018 - 9:05 (META) 

Времето денеска ќе биде сончево и топло, попладне во планинските предели со ретка појава на краткотраен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец.

Утринската температура се движи од 13 до 19 Целзиусови степени, а дневната од 26 до 35 степени. УВ индексот ќе биде 8.

Во Скопје слично време, со температура од 17 до 34 Целзиусови степени.


Времето денеска најтопло годинава


Скопје, 27 април, 2018 - 9:47 (META) 

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне ќе има услови за краткотраен локален дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, вели прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

Утринската температура се движеше од 8 до 12 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува од 22 до 31 степен, што е највисоката температура прогнозирана годинава за Македонија. УВ-индексот ќе изнесува 7.

Во Скопје ќе преовладува слично време, со температура од 11 до 28 Целзиусови степени.

Според УХМР, ќе продолжи периодот на топло време, во попладневните часови со умерен развој на нестабилна облачност и со локален краткотраен дожд и грмежи.


Денеска сончево, попладне можен дожд на југот на земјата


Скопје, 9 август, 2017 - 9:36 (META) 

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево, со мала до умерена облачност, а попладне во јужните делови од земјава ќе има услови за краткотраен дожд со ретки грмежи, вели прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

УВ-индексот ќе биде 9. Температурата ќе се движи од 31 Целзиусов степен на западот, до 40 степени во Повардарието и на крајниот југоисток на земјава. Во Скопје живата во термометрите ќе се искачи најмногу до 39 Целзиусови степени.

До петок ќе се задржи претежно сончево и многу топло време. В сабота, во текот на денот ќе има зголемување на облачноста и ќе дува засилен југозападен ветер, но дневната температура сè уште ќе биде висока. Преку ноќта кон недела се очекуваат врнежи од дожд проследени со ретки грмежи. В недела ќе дува засилен северен ветер, а дневната температура значително ќе се намали.


Сончево време со температура до 38 степени


Скопје, 31 јули, 2017 - 9:26 (META) 

Во Македонија денеска времето ќе биде сончево и топло, а попладне со мала до умерена локална облачност. Во западните планински делови попладне ќе има услови за ретка појава на краткотраен дожд и на грмежи.

Ќе дува слаб до умерен североисточен ветер. УВ-индексот ќе биде 8.

Максималната температура ќе се движи од 28 Целзиусови степени на крајниот запад на земјата, 33 степени во Охридско-струшкиот Регион, 35 степени во Пелагонија, 32 степени во Малешевијата, 34 степени на крајниот североисток, а највисоката температура ќе биде измерена во Тиквешијата и во Демир Капија, до 38 степени.

Во Скопје и на крајниот југоисток живата во термометрите ќе се искачи најмногу до 37 Целзиусови степени.

Утре времето ќе биде без позначителни промени, а максималната температура ќе биде меѓу 32 и 38 Целзиусови степени. Од среда се очекува пораст на температурата, која на некои места ќе надмине 40 Целзиусов степени.


Сончев и многу топол ден, попладне можен дожд со грмежи


Скопје, 24 јули, 2017 - 9:10 (META) 

Во Македонија денеска ќе преовладува сончево и многу топло време, со мала до умерена локална облачност и со умерен југозападен и јужен ветер. Попладне можна е локална појава на нестабилност со краткотраен пороен дожд и со грмежи, вели прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи на Македонија.

Минималната температура ќе се движи од од 14 до 22 Целзиусови степени, а максималната дневна ќе биде во интервал од 33 до 40 степени. УВ-индексот ќе изнесува 9.

Во Скопје времето ќе биде сончево и многу топло, попладне со мала до умерена облачност и со умерен југозападен ветер. Teмпературниот минимум е 20 Целзиусови степени, а живата во термометрите ќе се искачи најмногу до 39 степени.