Феми Кути премиерно со Македонската филхармонија во Градски парк


Скопје, 5 јуни, 2018 - 12:56 (META) 

Реномираниот џез-музичар Феми Кути со Македонска филхармонија ќе одржи концерт на 7 јуни, информираа денеска на прес-конференција градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов и директорот Македонската филхармонија, Виктор Илиески.

Шилегов го најави и утрешното емитување на македонскиот филм Исцелител, на отворена сцена во Градскиот парк. Филмот е добитник на 9 меѓународни награди, од кои 5 за најдобар филм.

– Исцелител е најпродаван филм, а овој пат на граѓаните им овозможуваме да го гледаат бесплатно. Проекцијата на филмот ќе биде во стариот дел од Градскиот парк, зад споменикот на Гоце Делчев каде што МКЦ ќе постави перници за седење – рече Шилегов.

Македонска филхармонија ќе одржи концерт во Градски парк и на 22 јуни, а ќе се изведуваат нумерите на светски познатиот бенд Квин.


Шесто издание на „Виолин фест“ утре во Македонска филхармонија


Скопје, 4 јуни, 2018 - 12:19 (META) 

Во Камерната сала на Македонска филхармонија утре со почеток 20 часот ќе се одржи шестото издание на фестивалот на млади виолинисти „Виолин фест“.

На ревијалниот концерт и оваа година ќе настапат млади и талентирани виолинисти од музичките училишта од Скопје, Штип, Кочани, Прилеп и Косово, како и студенти од Факултетот за музичка уметност во Скопје. На програмата ќе бидат изведени композиции од Вивалди, Крајслер, Равел, Сарасате, Ваксман…

Организатор на „Виолин фест“ и оваа година е виолинистот и концерт-мајстор на Македонската филхармонија, Владимир Костов, чија идеја да се презентира талентот на едно место на младите виолинисти од цела Македонија, без разлика на нивната возраст, веќе прерасна во традиционална. „Виолин фест“ наедно нуди и отворање на концертната сцена и претставување пред поширок аудиториум на младите музичари за кои музиката е вистински предизвик.

Како пијано придружба, на годинашното издание ќе се претстави пијанистката Марија Вршкова.

Фестивалот се реализира во соработка со Музичката младина на Македонија и Министерството за култура на Македонија.


Промовирана програмата за одбележување на 1.000 години Охридска архиепископија


Охрид, 14 мај, 2018 - 15:20 (META) 

Низа културни и спортски настани ќе се случуваат во периодот од мај до декември во чест на одбележувањето на милениумскиот јубилеј „1.000 години од формирањето на Охридската архиепископија“, беше истакнато на денешната презентација на програмата во Охрид.

„Во програмата има културни, научни, уметнички како и спортски настани, издавање на публикации кои ќе наидат на голем интерес кај граѓаните, настани кои сметаме дека ќе го приближат значењето на Охридската архиепископија до граѓаните. Ги покануваме граѓаните од целата држава да го посетат Охрид за време на централната свеченост и да бидат дел од одбележувањето на милениумскиот јубилеј“, велат од Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи.

На 27 мај во Катедралниот храм на охридските архиепископи Св. Софија ќе се одржи свечена академија, под покровителство на претседателот Ѓорге Иванов, а пригодни обраќања ќе има државниот и црковниот врв. Вечерта ќе се одржи и свечен концерт на камерниот оркестар на Македонската филхармонија.

На 28 мај во храмот Св. Софија со почеток во 9 часот ќе започне литургиското чествување, чиноначалствувано од архиепископот охридски и македонски г.г Стефан, во сослужение на членовите на САС на МПЦ-ОА, свештенството и монаштвото.

Градот Охрид програмата ја надополнува и со културни настани кои ќе се случуваат во периодот од 24 мај до 28 мај во центарот на Охрид.


Во Филхармонија концертна промоција на новиот „Стенвеј“ со Евгениј Судбин


Скопје, 7 мај, 2018 - 12:41 (META) 

Македонската филхармонија в четврток со почеток во 20 часот ќе го одржи симфонискиот концерт „Север и југ“, на кој како солист ќе се претстави прочуениот руско-германски пијанист Евгениј Судбин.

Според британски „Телеграф“, Евгениј Судбин е „потенцијално еден од најголемите пијанисти на 21.век“, а според „Индипендент“, тој е „пијанист со невообичаена чувствителност и префинетост“.

Славниот пијанист, за македонската публика ќе го изведе популарниот Концерт за пијано и оркестар во А-мол од Едвард Григ.

Наедно, на овој концерт ќе биде промовирано новото концертно пијано од марката „Стенвеј“, кое како донација Македонската филхармонија го доби од компанијата „Штрабаг“.

Диригент на концертот е врвниот маестро Даниел Рајскин, а оваа вечер ќе бидат изведени уште три впечатливи дела – увертирата „Маскарада“ од Карл Нилсен, „Процесија до Росио“ од Хоакин Турина и свитата „Шпанска рапсодија“ од Морис Равел.


Македонска филхармонија ќе соработува со црногорскиот симфониски оркестар


Скопје, 4 декември, 2017 - 12:34 (META) 

Македонската филхармонија и Симфонискиот оркестар на Црна Гора потпишаа меморандум за зајакнување на соработкaтa на двата национални оркестри.

Со овој меморандум за соработка, оркестрите се обврзуваат на квалитетна соработка и размена во период од две години. Соработката ќе се одвива на полето на размена на солисти и на диригенти, музички материјали, како и преку гостување на оркестрите во Скопје и во Подгорица.

Синоќа, во салата на Македонската филхармонија, концерт одржа црногорскиот симфониски оркестар под диригентство на Григориј Краско, што воедно претставува и прво гостување на симфониски ансамбл во новата концертна сала на Македонската филхармонија.


Разрешена директорката на Филхармонија, Маја Чаначевиќ


Скопје, 28 јули, 2017 - 15:08 (META) 

Министерството за култура на Република Македонија донело решение за разрешување на Маја Чаначевиќ од функцијата директор на Националната установа Македонска филхармонија – Скопје. За вршител на должноста директор во оваа установа е назначен Виктор Илиески, член на ансамблот на филхармонијата.

Во соопштението од Министерството за култура се вели дека според наодите на инспекциските служби, директорката на установата не го усогласила работењето со законските одредби и со статутот на установата. Според соопштението, Чаначевиќ не донела годишна програма за работа на филхармонија во 2016 и 2017 година, делела повеќе гратис билети отколку што ѝ било дозволено со одлука на управниот одбор, односно за отворањето на новата концертна сала директорката поделила дури 636 гратис билети од вкупно 960 билети, без прецизна евиденција кому се доделени билетите. Инспекциите утврдиле, велат од Министерството за култура, дека за двајца вработени музичари, кои според евиденцијата подолг временски период не доаѓале на работа, директорката не презела мерки во согласност со законот и со статутот, а на едниот од нив, за вршење работни задачи што не се во описот на неговото работно место, покрај платата, дополнително му исплатила 550.683 денари.
Во образложенијата за смената се вели и дека директорката Чаначевиќ нема подготвено решенија за распоредување на вработените на работни места во согласност со новите акти за систематизација и за внатрешна организација на работните места, а направила трошок за мобилен телефон над одобрениот максимум и разликата не ја надоместила од својата плата. Како вина ѝ се припишува и тоа што не спровела постапка за реаудиција, а филхармонијата нема воведено електронски систем за евиденција на работното време на вработените.

Министерството вели дека оваа и другите смени на раководни кадри се прават заради „ослободување од партиски кадри“.

„Министерството за култура потсетува дека именувањето на в.д. директори се прави за што поскоро ослободување на клучните институции, кои досега беа заробени од партиски кадри. Ја информираме јавноста дека наскоро време ќе биде предложена измена на Законот за државни службеници, за да се одблокираат институциите и да се обезбеди демократски трансфер на власта во сите ресори. По исполнување на законските услови, низ целосно отворен и транспарентен процес, Министерството за култура ќе распише конкурси и ќе спроведе постапки за избор и за именување на нови директори на националните установи“, соопштува Министерството за култура.


Манифестацијата „Види музика, слушни слика, добиј книга“ посветена на Дејвид Боуви


Скопје, 22 јуни, 2016 - 15:40 (META) 

Традиционалниот мултимедијален спектакл „Види музика, слушни слика, добиј книга“ ќе се одржи утре во Градски парк, со почеток во 21 часот.

Годинава манифестацијата која се одржува веќе девет години, e посветена на британската музичка легенда Дејвид Боуви, односно Македонска филхармонија ќе изведува дел од многубројните негови хитови.

Македонската филхармонија ќе настапи под диригентство на маестро Емин Џијан и ќе изведе познати композиции на Боуви, кои овојпат ќе добијат поинаков и автентичен израз. Освен Македонската филхармонија, ќе учествува и музичка група, како и Женскиот хор при МКЦ.

Ликовните уметници Ивана Младеновска и Агрон Абдули, додека трае концертот, ќе творат испирирани од големите хитови на оваа музичка ѕвезда.

На присутните во публиката на настанот, ќе им бидат поделени и 20.000 примероци од книгата „Психоделија во предградието – Дејвид Боуви и уметничката лабораторија во Бекенам“ на Мери Финиган.


Концерт на Македонска филхармонија со ученици-солисти


Скопје, 9 јуни, 2015 - 10:58 (META) 

Македонската филхармонија вечерва во Домот на АРМ ќе го одржи традиционалниот симфониски концерт со ученици од музички училишта во земјава.

Ќе бидат изведени дела од Моцарт, Бара, Менделсон, Видофт, Попер…

Публиката ќе има можност да ги слушне најмладите музички таленти кои ја положија аудицијата за настап со овој професионален музички ансамбл. Тоа се: Ивона Базгалоска – пијано, Димитар Настески – кларинет , Благоја Василевски – хорна, Ева Богоевска – виолина, Наоми Георгиевска – виолина, Стефан Неделковски – саксофон, Тамара Тодоровска – виолончело и Александар Иванов – виолина.

Влезот за концертот е слободен.


Јубилеен концерт на Македонска филхармонија


Скопје, 18 декември, 2014 - 16:54 (META) 

Македонската филхармонија вечерва, во 20 часот, во Македонската опера и балет, ќе има концерт со наслов „Го славиме јубилејот“. Концертот ќе биде по повод прославата на 70 години од основањето на најстарата национална музичка институција во земјава. На концертот како солист ќе настапи Русинот Борис Брезовски на пијано, а диригент ќе биде Дмитри Лис. Програмата се состои од две дела од Петар Илич Чајковски – Концертот за пијано и оркестар бр. 1 во Бе-мол и Петта симфонија во Е-мол.

Филхармонијата годината ќе заврши со традиционалниот Новогодишен симфониски концерт за најмладите, што ќе се одржи на 21 декември во 12 часот во „Универзална сала“ и со празничниот џез-концерт на 25 декември во Македонскиот народен театар во 20 часот.

Македонската филхармонија 2015 година ќе ја почне на 7 јануари, со пладневен коцерт во духот на најголемиот Христијански празинк, Божик.


„Синедејс“: „Тир“ најдобар филм во официјалната, „Исцелување“ во селекцијата „Синебалкан“


Скопје, 23 ноември, 2014 - 13:12 (META) 

Италијанско-хрватскиот копродукциски филм „Тир“, на режисерот Алберто Фасуло, е прогласен за најдобар во официјалната селекција на 13. „Синедејс“.

Одлуката ја донесоа тројцата членови на жирито, Кристин Долхофер, Едоардо Винспеаре и Лидија Мело, кои вчеравечер во киното „Милениум“ ги соопштија наградените на годинешното издание на фестивалот за европски филм.

За најдобар режисер во официјалната селекција е награден Шавкат Амин Корки за ирачко-германската копродукција „Спомени во камен“, а за најдобро сценарио награда доби грузиско-украинскиот „Состаноци на слепо“ на режисерот Леван Когуашвили.

Српскиот филм „Исцелување“ на режисерот Иван Јовиќ, е прогласен за најдобар во селекцијата „Синебалкан“, а специјални признанија добија „Бота“, кој е копродукција на Албанија, Италија и на Косово и хрватскиот „Вис-а-Вис“.

Жирито за програмата „Синебалкан“ го сочинуваа Нана Ѓорѓадзе, Ник Холдсворт и Паоло Спина. Селектор на десетте филма во официјалната селекција и на петте во „Синебалкан“ беше Бернд Будер.

Наградата за најдобра филмска критика која „Синедејс“ ја доделува од минатата година на конкурс, ја добија двајца: Ана Поп-Стефанија за рецензијата на филмот „Песната на мајка ми“ и Васко Маглешов за рецензија на „Шумите се сè уште зелени“.

Членовите на жирито кое го дедели ова признание, сугерираа во иднина да има прва, втора и трета награда за филмска критика, а поради големиот одѕив на конкурсот и квалитетните критики, да се издава специјално списание за филм.

Годинешното издание на фестивалот беше затворено со концерт на оркестарот на Македонската филхармонија, која на сцената на „Милениум“ изведе музика од познати филмски наслови.

Организаторот на „Синедејс“ го посвети концертот на сликарот Милош Коџоман кој почина во петокот, по кратко боледување.