fbpx
Таг: Македонска филхармонија

таг: Македонска филхармонија

Александар Котевски е нов в.д. директор на Филхармонија

Нов в.д директор на Филхармонија е Александар Котевски, соопштија оттаму. Решението го донеле одговорните во Министерството за култура. Котевски доаѓа на местото на Ангелина Димоска Миташева, која изминативе неколку месеци ја извршуваше оваа функција во институцијата. Котевски е вработен во Филхармонија како прв виолончелист во оркестарот во 2015 година. Во периодот од 2011 до 2014 работел како уметнички директор на Македонската...

„Младите доаѓаат“ – концерт на новите музички таленти

В четврток (6 јуни) со почеток во 20 часот, Македонската филхармонија ќе го одржи традиционалниот концерт насловен „Младите доаѓаат“, посветен на новите музички таленти од земјава. Под диригентство на маестро Ангел Спироски, на концертот ќе настапат ученици од музичките училишта од Скопје, Струга, Охрид и Битола. На програмата се инспиративни и комплексни дела од Ј. С. Бах (Двоен виолински концерт...

Концерт на Мизар и хорот „Хармониси“ в недела во Филхармонија

В недела во Филхармоијата ќе се одржи еден многу необичен концерт, полн со добро познати звуци претставени во ново светло. Станува збор за концерт на Мизар, култната македонска дарквејв група, која овојпат ќе биде придружена од македонскиот византиски хор „Хармониси“, предводен од проф. Ристо Солунчев, како и од група free jazz музичари, предводена од Дени Омергаиќ, кој служи како...

Министерството за култура ја разреши директорката на Филхармонија, таа реагира

Министерството за култура ја разреши Тина Иванова од функцијата директор на Националната филхармонија, а за вршител на должност на оваа функција го назначи Даниел Лазаревски. Комисија која била формирана од Министерството за култура констатирала повеќе неправилности во работата на Иванова, а разрешени се и членовите на Управниот одбор во Националната филхармонија, бидејќи не дејствувале навреме и не укажале за...

[ФОТО] Величествен концерт на Дуке Бојаџиев во Градскиот парк во Скопје

Вчера вечер во рамките на одбележувањето на Денот на Европа, 9 мај во Градскиот парк во Скопје се одржа концерт на филмскиот композитор, пијанист и продуцент, Дуке Бојаџиев. Сцената на која 20-члениот симфониски оркестар на Македонската филхрамонија под диригенство на маестро Ана Спасовска изведуваше дел од воодушевувачкото творештво на Бојаџиев, беше поставена пред езезерцето во скопскиот парк каде на посетителите...

„Реквием за мојот пријател“ од Збигњев Прајснер овој четврток во Филхармонија

Оркестарот на Филхармонија во четврток (24.02.2022), во 20 часот премиерно ќе го изведе „Реквием за мојот пријател“ на еден од водечките композитори на филмска музика, Збигњев Прајснер. „Реквиемот“ е посветен на полскиот режисер Кшиштоф Кишловски кој е негов животен пријател и со кого имаат соработувано на неговите филмови „Декалог“, „Двојниот живот на Вероника“, трилогијата „Три бои: сино, бело и...

Со капки поезија и љубов, „Француски бакнеж“ пристигнува во петок во Филхармонија

На сцената во Македонска филхармонија во петок, на 11 февруари во 20:00 часот со изведба на концертот „Француски бакнеж“ ќе настапи француското трио „Ана Кап“ под диригентската палка на Џијан Емин. „Француски бакнеж“ е француско пресликување на љубовта пренесено преку композиција, танц, пеење, шоу што ќе го приреди Пјер Миле на труба Мануел Декок на виолина и Жан Мишел Трото...

Исклучителниот мајстор на уд, Марсел Калифе утре во Филхармонија

Утре, со почеток во 20 часот оркестарот на Филхармонија ќе го одржи концертот насловен „Звукот на ориентот“ на кој ќе настапи композиторот и вокалист, умешниот музичар на уд, Марсел Калифе од Либан. Програмата е предвидена со авторски дела на Калифе, а концертот ќе го води маестро Лубнан Балбаки од Либан. Ќе настапи и хорот „ПроАрс“. Марсел Калифе е професионалец на уд...

На 3 јуни оркестарот на Филхармонија ќе настапи заедно со учениците од државните музички училишта

На 3 јуни (четврток), со почеток од 20 часот, оркестарот на Филхармонија ќе го одржи концертот „Младите доаѓаат“, на кој тие ќе настапат заедно со учениците од државните музички училишта, информираат од Филхармонија. „На програмата се дела од Хајдн, Пихл, Штамиц, Моцарт, Глук, Сен-Санс и Григ. Како солисти ќе настапат: Софија  Михајловска – пијано (VIIодд., класа: проф. м-р Ана Трајановска),...

Минатогодишниот концерт на отворено „Ну погоди“ вечерва ќе се емитува на Канал 5 телевизија

Денеска во 23 часот на Канал 5 телевизија, ќе биде емитуван минатогодишниот спектакуларен концерт на отворено „Ну Погоди“, каде оркестарот на Македонската филхармонија ги реализира познатите теми од култните цртани филмови од земјите од Источниот блок, кои го одбележаа детството на генерациите од 70-тите и 80-тите години, информираат од Град Скопје. Темите од концертот беа во аранжман на Владимир Николов...

Германскиот гудачки квартет „Minguet Quartett“ ќе одржи бесплатен концерт во Македонска филхармонија 

Реномираниот германски гудачки квартет „Minguet Quartett“, ќе одржи концерт во Македонската филхармонија, утре (2 јули) со почеток во 19.30 часот. Сите љубители на класичната музика ќе имаат ретка можност да уживаат во неповторливата изведба на музиката од Клара и Роберт Шуман и Јоханес Брамс. „Основан во 1988 година Minguet Quartett ја црпи својата инспирација од класично-романтичната музика, како и современата музика....

Феми Кути премиерно со Македонската филхармонија во Градски парк

Реномираниот џез-музичар Феми Кути со Македонска филхармонија ќе одржи концерт на 7 јуни, информираа денеска на прес-конференција градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов и директорот Македонската филхармонија, Виктор Илиески. Шилегов го најави и утрешното емитување на македонскиот филм Исцелител, на отворена сцена во Градскиот парк. Филмот е добитник на 9 меѓународни награди, од кои 5 за најдобар филм. - Исцелител е најпродаван...

Шесто издание на „Виолин фест“ утре во Македонска филхармонија

Во Камерната сала на Македонска филхармонија утре со почеток 20 часот ќе се одржи шестото издание на фестивалот на млади виолинисти „Виолин фест“. На ревијалниот концерт и оваа година ќе настапат млади и талентирани виолинисти од музичките училишта од Скопје, Штип, Кочани, Прилеп и Косово, како и студенти од Факултетот за музичка уметност во Скопје. На програмата ќе бидат изведени...

Промовирана програмата за одбележување на 1.000 години Охридска архиепископија

Низа културни и спортски настани ќе се случуваат во периодот од мај до декември во чест на одбележувањето на милениумскиот јубилеј „1.000 години од формирањето на Охридската архиепископија“, беше истакнато на денешната презентација на програмата во Охрид. „Во програмата има културни, научни, уметнички како и спортски настани, издавање на публикации кои ќе наидат на голем интерес кај граѓаните, настани кои сметаме...

Во Филхармонија концертна промоција на новиот „Стенвеј“ со Евгениј Судбин

Македонската филхармонија в четврток со почеток во 20 часот ќе го одржи симфонискиот концерт „Север и југ“, на кој како солист ќе се претстави прочуениот руско-германски пијанист Евгениј Судбин. Според британски „Телеграф“, Евгениј Судбин е „потенцијално еден од најголемите пијанисти на 21.век“, а според „Индипендент“, тој е „пијанист со невообичаена чувствителност и префинетост“. Славниот пијанист, за македонската публика ќе го изведе...

Македонска филхармонија ќе соработува со црногорскиот симфониски оркестар

Македонската филхармонија и Симфонискиот оркестар на Црна Гора потпишаа меморандум за зајакнување на соработкaтa на двата национални оркестри. Со овој меморандум за соработка, оркестрите се обврзуваат на квалитетна соработка и размена во период од две години. Соработката ќе се одвива на полето на размена на солисти и на диригенти, музички материјали, како и преку гостување на оркестрите во Скопје и во Подгорица. Синоќа, во...

Разрешена директорката на Филхармонија, Маја Чаначевиќ

Министерството за култура на Република Македонија донело решение за разрешување на Маја Чаначевиќ од функцијата директор на Националната установа Македонска филхармонија - Скопје. За вршител на должноста директор во оваа установа е назначен Виктор Илиески, член на ансамблот на филхармонијата. Во соопштението од Министерството за култура се вели дека според наодите на инспекциските служби, директорката на установата не го усогласила...

Манифестацијата „Види музика, слушни слика, добиј книга“ посветена на Дејвид Боуви

Традиционалниот мултимедијален спектакл „Види музика, слушни слика, добиј книга“ ќе се одржи утре во Градски парк, со почеток во 21 часот. Годинава манифестацијата која се одржува веќе девет години, e посветена на британската музичка легенда Дејвид Боуви, односно Македонска филхармонија ќе изведува дел од многубројните негови хитови. Македонската филхармонија ќе настапи под диригентство на маестро Емин Џијан и ќе изведе познати...

Концерт на Македонска филхармонија со ученици-солисти

Македонската филхармонија вечерва во Домот на АРМ ќе го одржи традиционалниот симфониски концерт со ученици од музички училишта во земјава. Ќе бидат изведени дела од Моцарт, Бара, Менделсон, Видофт, Попер... Публиката ќе има можност да ги слушне најмладите музички таленти кои ја положија аудицијата за настап со овој професионален музички ансамбл. Тоа се: Ивона Базгалоска - пијано, Димитар Настески - кларинет...

Јубилеен концерт на Македонска филхармонија

Македонската филхармонија вечерва, во 20 часот, во Македонската опера и балет, ќе има концерт со наслов „Го славиме јубилејот“. Концертот ќе биде по повод прославата на 70 години од основањето на најстарата национална музичка институција во земјава. На концертот како солист ќе настапи Русинот Борис Брезовски на пијано, а диригент ќе биде Дмитри Лис. Програмата се состои од две...

Минчев, поради злоупотреби, најави укинување на балансерот

Министерот за јавна администрација Горан Минчев најави укинување на балансерот. Како причина за ова, тој рече дека балансерот во минатото бил предмет на злоупотреби. „Имавме случаи каде етнички Македонци се...