!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Исчезна 15-годишен штитеник од Детско село


Скопје, 2 јануари, 2017 - 13:40 (META) 

Петнаесетгодишен штитеник од СОС Детско село исчезнал завчера, соопшти полицијата.

„Вчера, во 1 часот, во полициската станица Чаир, социјален работник од Програмата за грижа на млади СОС Детско село во Скопје, пријави дека на 31 декември, околу 20 часот, петнаесетгодишник ја напуштил установата и не се вратил“, информираат од МВР.

Од полицијата соопштуваат дека се преземаат мерки за пронаоѓање на исчезнатото лице.


Исчезна грчкиот амбасадор во Бразил


Атина, 30 декември, 2016 - 8:54 (META) 

Грчкиот амбасадор во Бразил, Кирјакос Амиридис, е исчезнат една недела и постои сомнение дека е убиен за време на неговиот одмор во Рио де Жанеиро.

Грчките медиуми пренесуваат информација од „Ројтерс“ дека бразилската полиција нашла јагленосано тело во автомобил со регистарски таблички кои одговараат на регистрацијата на автомобилот што во Рио де Жанеиро го изнајмил амбасадорот. Засега нема официјална потврда дека изгореното тело е на грчкиот амбасадор.

Пронајденото тело е однесено на вештачење и се очекуваат официјални информации од бразилските и од грчките власти. Белиот автомобил во кој е најдено телото бил пронајден изгорен.

Во грчките медиуми вчеравечер протече вест дека грчката амбасада трага по амбасадорот кој е исчезнат три дена откако бил заминат на зимски одмор во Рио де Жанеиро. Според информации во „Катимерини“, амбасадорот го снемало по посета на една фавела во Рио де Жанеиро.

Откако „трилерот“ со исчезнувањето на амбасадорот беше објавен во грчките медиуми, информацијата ја потврди и грчкото министерство за надворешни работи.

Во соопштението се вели дека грчката амбасада во Бразил била известена вчера од семејството на амбасадорот дека од 26 декември не се во можност да стапат во контакт со него. Амбасадата и грчкото МНР веднаш побарале од бразилските власти да поведат истрага за да се најде амбасадорот.

Амиридис е професионален дипломат и долги години е дел од грчкото МНР. Бил амбасадор во Европската Унија, Либија, од 2001 до 2004 бил конзул во Рио де Жанеиро, а за амбасадор во Бразил беше поставен во јануари 2015 година.


Битолчанецот што беше пријавен за изчезнат, пронајден жив и здрав


Битола, 7 ноември, 2016 - 14:16 (META) 

Битолчанецот, кој викедов беше пријавен за исчезнат, бил пронајден во атарот на селото Мусинци, во добра здравствена состојба, информираат од полицијата.

Дваесет и седумгодишниот И.В.,неколку часа откако пријавил дека неговиот татко изчезнал, повторно се јавил во СВР Битола и пријавил дека вчераутро, околу 7.30 часот, го пронашле во атарот на Мусинци.

Според информациите, битолчанецот бил во добра здравствена состојба, но се загубил поради густата магла.


Вчера попладне исчезнал битолчанец


Битола, 6 ноември, 2016 - 12:22 (META) 

Во 1.50 часот по полноќ, 27-годишен битолчанец пријавил дека вчера, во 17 часот, од дома во непознат правец се оддалечил неговиот татко Љ.В.

МВР информира дека презема мерки за пронаоѓање на исчезнатиот маж.


Швајцарски борбен авион исчезна над Алпите


Берн, 29 август, 2016 - 20:28 (META) 

Борбен авион на швајцарските воздухопловни сили, кој ги надлетувал Алпите, исчезнал денеска попладне, соопшти швајцарското министерство за одбрана.

– Веднаш почнавме со потрага. Засега не се знае што се случува со пилотот – соопшти министерството.

Авионот „Ф/А-18 Ц“ се води како исчезнат од 18.30 часот по централноевропско време во областа Систен.

Во јуни годинава, двајца швајцарски ловци од типот „тигер Ф-5Е“ се судрија за време на обука во Холандија, а еден од авионите се запали и се урна. Пилотот успеа да се катапултира.

Во 2013 година, пак, авион „Ф/А-8“ на швајцарската војска удри во планина во центарот на Швајцарија, при што загинаа пилот и патник.


Авион со 21 патник исчезна над Непал


Катманду, 24 февруари, 2016 - 9:54 (META) 

Најмалку 21 патник денеска исчезна во планинскиот дел на западот на Непал, соопштија властите.

Авион во сопственост на компанијата „Тара ер“ бил на пат од местото Похара кон Џомсом, а контактот со леталото е изгубен непосредно по полетувањето. Се верува дека два патника биле странци, а во авионот имало и две деца.

Потрагата по исчезнатото летало е отежната поради лошите временски услови. Похара е одморалиште, оддалечено околу 200 километри западно од главниот град Катманду.

Џомсом е појдовна точка за многу туристи, кои ги посетуваат Химелаите. Меѓу ови две места нема аеродром.


Полицијата трага по 78-годишен жител на Росоман, пријавен за исчезнат


Кавадарци, 18 февруари, 2016 - 13:13 (META) 

Жителка на Росоман, вчера во полициската станица во Кавадарци го пријавила за исчезнат својот 78-годишен свекор Б.А., кој пред четири дена со такси-возило заминал кон болницата во Велес и оттогаш му се губи секаква трага.

Според досегашните сознанија на полицијата, во Градско, Б.А., на свое барање, се симнал од возилото и му кажал на таксистот дека ќе оди на гости во Градско, кај неговата внука. Оттогаш му се губи трагата.

Од полицијата велат дека преземаат мерки за пронаѓање на лицето.


Турски државјанин исчезнал во Македонија, случајот го пријавила сопругата од Истанбул


Скопје, 11 декември, 2015 - 13:10 (META) 

Вчера, околу 15.30 часот, Ј.Д. од Истанбул, Турција, во полициската станица Бит-пазар пријавила дека не може да стапи во контакт со својот сопруг, кој бил Македонија поради работа.

Според полицијата, Ј.Д. пријавила дека со нејзиниот сопруг А.Д. (38), последен пат се слушнала телефонски на 4 декември. Од тој ден, телефонскиот број преку кој контактирала со него бил исклучен, како и телефонскиот број на неговиот пријател И.Л.

Од полицијата велат дека преземаат мерки за пронаоѓање на лицето.


Најдени остатоци од авион, се претпоставува дека се од исчезнатиот „МХ370“ на „Малезија ерлајнс“


Куала Лумпур, 30 јули, 2015 - 10:31 (META) 

Остатоци од патнички авион, за кои се претпоставува дека се од авионот на „Малезија ерланјс“ од летот „МХ370“, кој исчезна лани во март, вчера биле најдени на островот Рејунион, во Индискиот Океан, пренесуваат медиумите.

Сепак, малезиските власти велат дека сè уште е рано да се изнесуваат какви било шпекулации дека станува збор за делови од исчезнатиот авион.

Според информациите, на брегот на островот, било најдено два метри долго парче од крило, исфрлено од океанот.

Заменик-министерот за транспорт на Малезија, Абдул Азиз Каправи, изјавил дека „речиси е сигурно“ дека парчето потекнува од авион од типот „боинг 777“. Информациите велат дека „МХ370“ е единствениот „боинг 777“ што исчезнал над Индискиот Океан, со 239 луѓе во него.

Како што пренесува „Би-Би-Си“, експерти по авијатика кои ги прегледале сликите со делот, изјавиле дека најверојатно станува збор за подвижен дел од површината на крилата на „боинг 777“.

Островот Рејунион е француска територија, на околу 600 километри оддалеченост од Мадагаскар.

Австралиските власти кои ја водат потрагата по исчезнатиот авион, се фокусирани на пребарување на поширок појас во јужниот дел на Индискиот Океан, на околу 6.000 километри од островот Рејунион.

Министерот за транспорт и инфраструктура на Австралија, Ворен Трус, изјавил дека австралиските научници ги прегледуваат фотографиите од авионското парче, обидувајќи се, според остатоците на него, да откријат колку време било во вода, додавајќи дека „доколу навистина станува збор за дел од „МХ370“, тоа би било многу значајно, особено за семејствата на исчезнатите патници и членови на екипажот“.


Исчезнал штитетник од ЈУСЗ Демир Капија


Неготино, 5 јуни, 2015 - 13:49 (META) 

Од Јавната установа – специјален завод за лица со посебни потреби Демир Капија, вчера во полициската станица Неготино, било пријавено дека истиот ден од установата во непознат правец се оддалечил нивниот штитеник С.И. (52), од кумановското село Младо Нагоричане, соопшти полицијата.

Оттаму информираат дека се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето.